ISP i jego dostęp do ustawień routera

Witam!

Ostatnio w moim mieście instalowana była technologia FTTH w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej. Lokalny ISP rozdawał z tej przyczyny specjalne routery światłowodowe, dla użytkowników zwykłej sieci kablowej LAN, która została już zlikwidowana.

Routery były przez nich konfigurowane.   Ustawiony klient PPPOE, adres IP, hasło. 

 

Ostatnio zaglądając do panelu routera zauważyłem iż różni się od tego, który widziałem zaraz na początku. 

Na routerze założone są 2 konta. User- panel do mojego wglądu do którego znam hasło, ograniczony funkcjami. 

Oraz admin- do którego nie ja nie posiadam hasła. 

 

I stąd moje pytanie:

Czy to jest legalne ze strony ISP ? Mogą ingerować w ustawienia mojego routera od tak. Mogą korzystać z niewiedzy ludzi. 

Co o tym sądzicie?

Router jest zapewne w abonamencie i nie jest kupiony “na właśność” a jedynie “dzierżawiony”. Jest to jak najbardziej legalne o ile nie kupowałeś routera…

Router kupiony został za symboliczną złotówkę, w ramach promocji. Zatem kwota została uiszczona. 

 

Wszystko powinno być w umowie. Jeśli ISP rzeczywiście zbył się routera za przysłowiową “złotówkę”, to nie powinno być na nim żadnych obostrzeń.

Przeczytam jeszcze dziś umowę. A ISP zbył się router’a za złotówkę w ramach dofinansowania, widnieje nawet na Nim naklejka dofinansowania… 

Co mogę zrobić w przypadku w którym okaże się, że ISP przydzielił sobie dodatkowe prawa niepotrzebnie ? 

 

Wszystko jasne. Router dzierżawiony. 

Dziękuje za pomoc. 

Pozdrawiam!