Istalacja windowsa i zmiana liter partycji

Wiec tak… mam XP na partycji C, ktora ma 100gb na D (50GB) mam Viste. Chce zrobic tak aby to partycja C miala 50GB a D 100GB z tym ze formatowanie dysku i robienie partycji o poczatku nie wchodzi w gre. Z visty postanowilem w ogole zrezygnowac, bo mi sie kompletnie nie podoba.

Zrobisz to programem Gparted.

Start > uruchom > diskmgmt.msc > PPM na partycje > Zmień literę dysku i ścieżki.


Potwierdź


System Windows nie może zmodyfikować litery dysku woluminu systemowego lub rozruchowego.


OK


Lepiej zmień rozmiar partycji programem Paragon Partition Manager . Nie ma sensu zmieniać liter dysku bo system i tak będziesz miał na 100gb a ten drugi 50gb , zmienią się tylko literki dysków .

Nie można zmienić litery partycji, która aktualnie jest w użyciu (partycja systemowa).

Dobra moze jakos zmienie rozmiar tej partycji. Jeszcze mi powiedzcie jak zrobic zeby przy tym ekranie gdzie do wyboru mam xp i viste nie trzeba bylo nic wybierac (tak jak przed instalacja visty), bo chce samego xp.

Wystarczy jak przywrócisz oryginalny sektor MBR XP.

Zrobisz to spod konsoli odzyskiwania.

Wpisz: fixmbr oraz fixboot

Dobra dzieki. Jeszcze jedno… Mam dysk samsunga f1 320gb i wykrywa mi tylk 297 gb… co sie stalo z reszta?

Dobrze wyświetla miejsce.

To kwesta przeliczania wartości liczb producentów dysków.

1000MB = 1GB wg ich a normalnie jest 1024MB = 1GB