Istalowanie 98 na istniejący Xp ,2000


(pysiu) #1

tekst pochodzi ze strony http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_85163.html

Puk, puk - tu dziadek

2004-02-27

Adam Rudziński

Ten problem zna każdy: mamy jakąś nową wersję Windows - na przykład XP - i chcemy jeszcze zainstalować starsze wydanie Okienek. Oczywiście czekają nas kłopoty podczas uruchamiania komputera. Nie będziemy mogli załadować XP-ka

659737_268f825e10.gif

Rys. 1. Instalowanie Windows 98 na komputerze z Windows XP

Rozwiązanie problemu jest w miarę proste w przypadku tandemu Windows XP-Windows 2000. Pisaliśmy o tym przed trzema miesiącami (Jedna skrzynka). Nieco gorzej bywa wtedy, gdy na komputerze z Windows XP chcemy zainstalować Okienka z numerem 98. Ale oczywiście można to zrobić.

Najpierw płyta

Zakładamy, że Windows XP "okupują" dysk FAT 16/32 oznaczony literą C:. Niestety, w innym przypadku całej opisanej dalej procedury nie uda nam się przeprowadzić. Ponadto powinniśmy przygotować osobną partycję dla Windows 98 i sformatować ją jako FAT 16/32.

Uruchamiamy teraz system operacyjny Windows 98 z dyskietki lub płyty CD-ROM i startujemy setup starych Okien. Przeprowadzamy normalną procedurę instalacyjną. Kiedy zostaniemy zapytani, w którym katalogu chcemy zapisać pliki systemowe (domyślnie będzie nim C:\WINDOWS.000), zmieniamy lokację. Po zakończeniu instalacji czekamy na uruchomienie systemu operacyjnego. Rzecz jasna wystartuje ten z numerkiem 98.

Poprawki w bootloaderze

Musimy teraz zmienić program ładujący system w taki sposób, aby możliwe było uruchomienie obydwu wersji Okien. Przygotowujemy dysk startowy Windows 98 i dodatkowo tworzymy za pomocą Notatnika plik tekstowy o następującej zawartości:

L 100 2 0 1

N C:\BOOTSECT.DOS

R BX

0

R CX

200

W

Q

Zapisujemy zbiór na dyskietce, nadając mu np. nazwę boot.scr. Resetujemy komputer i uruchamiamy go, korzystając z dyskietki startowej. Gdy na ekranie zobaczymy znak zachęty (A:), wpisujemy polecenie:

DEBUG

Teraz musimy skorzystać z płyty instalacyjnej Windows XP.

Wracamy do XP-ka

Resetujemy komputer i ponownie go uruchamiamy - ale tym razem sięgamy po płytę z Windows XP. Zostaniemy poinformowani o tym, że na dysk twardy skopiowano kilka plików, a następnie zapytani, czy chcemy zainstalować system "od zera" czy też naprawić istniejącą już instalację Okien. Wybieramy opcję Napraw.

Musimy zdecydować, którą instalację Windows XP zamierzamy naprawiać. Zazwyczaj na dysku jest tylko jedna, wybieramy więc właśnie ją. Jeżeli instalator zażąda podania hasła administratora, wpisujemy je. Po ujrzeniu znaku zachęty wydajemy komendę fixboot. Na pytanie, czy chcemy zmodyfikować rekord ładujący, odpowiadamy twierdząco, wyjmujemy płytę CD z napędu i "normalnie" uruchamiamy peceta. Teraz możemy już wybrać, który system operacyjny powinien wystartować.


(bolo6) #2

Jezeli system Xp, jest ntfs lub na innej partycji, niezbędne będzie na partycję rozruchową C:, dogranie kilku plików z dysku instalacyjnego, chociaż wiem, że wystarcza ntldr.

Następnie skopiowanie boot.ini (jeżeli nie mamy dostępu, to w necie jest dokładny opis, jak to zrobić). Teraz polecenie fixboot i fixmbr powinno zadziałać. Bez pliku ntldr, nie. Oczywiście, wcześniej należy mieć przygotowaną dyskietkę startową Win 98. w razie niepowodzenia, stracimy dostęp i do 98. Wtedy należy z dyskietki użyć polecenia sys C:. działa, sprawdzone.


(Asterisk) #3

Posty OT zostały wydzielone, a topic zamykam