Istnieje konflikt adresów IP z innym systemem w sieci

Witam.

Posiadam 2 PC-ki, 2 routery ZyXEL i TP-Link(tylko do Wi-Fi). Kiedy komputery i routery są włączone, to kiedy chce się połączyć w telefonie do internetu wyskakuje mi na komputerze “Istnieje konflikt adresów IP z innym systemem w sieci” , wtedy to na telefonie wywala mi internet. internet w telefonie działa mi płynnie tylko wtedy gdy komputer jest wyłączony. Co mam zmienić aby działało wszystko ok ? 

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musiałbyś wyjaśnić jak połączona i skonfigurowana jest twoja sieć. Masz aż trzy routery i trzy urządzenia klienckie. Z opisu obstawiałbym sytuację, że routery przydzielają adresy IP po DHCP. Zaczynają od jakiegoś numeru np. 192.168.0.1, potem 192.168.0.2 itp. Twój komp dostaje taki adres od jednego z routerów. Gdy podłączasz telefon po wi-fi, czyli przez inny router, może on mieć skonfigurowaną tą samą pulę adresów dla DHCP i próbuje nadać telefonowi taki sam adres IP jak zrobił to inny router. I masz konflikt adresów w sieci. Gdy komp jest wyłączony (czyli nie dostał od swojego routera adresu IP), to telefon działa, bo ten numer IP nie jest zajęty przez komp. Rozwiązaniem byłoby ustawienie na routerze służącym do łączenia wi-fi innej puli adresów (np. innego, wyższego adresu startowego dla DHCP). Możliwe są też inne rozwiązania, ale nie znając topologii sieci trudno coś więcej powiedzieć. Generalnie, jeżeli używasz kilku routerów w sieci (a musisz przy tak małej sieci?), to nie zostawiaj ich na domyślnych ustawieniach. Musisz zaplanować adresację, bo inaczej będziesz miał bałagan i problemy. 

@asus4ever: Twoje rozwiązanie za dużo nie da, trzeba by jeszcze na którymś routerze wrzucić MAC tego telefonu na czarną listę.

@Hardecky159: jak wspomniano, masz za dużo serwerów DHCP. Zostaw tylko jeden w sieci - przy zlej konfiguracji więcej, niż jeden serwer DHCP robi balagan.

bachus ma rację

tylko na jednym urządzeniu może być włączone DHCP

ja tak mam i działa świetnie

nawet jak telefon łączy się z drugim routerem przez WiFi to ten pierwszy przydziela adres IP

@bachus: zgadzam się z tym, że kolega ma za dużo routerów i prawdopodobnie serwerów DHCP. Nie rozumiem jednak, dlaczego chcesz blokować MAC telefonu. On łączy się telefonem do sieci przez dedykowany router wi-fi, pozostałe dwa nie mają kontaktu z telefonem. Tak przynajmniej zrozumiałem. Jeżeli router wi-fi przydzieli telefonowi IP, które nie dubluje innego adresu w sieci, w tym przydzielonych przez inne serwery DHCP, to powinno działać. Oczywiście pozostaje pytanie o sens takiej organizacji sieci - ale mam za mało wiadomości, by to ocenić. Na pierwszy rzut oka wygląda to dziwnie. Osobiście zostawiłbym jeden router z DHCP i wyjściem na świat, drugi zlikwidował (lub zredukował do roli switcha, jeżeli konieczne), a z trzeciego zrobił AP dla urządzeń mobilnych.

Nie moja wina, że kolega nie rozrysował dokładnie topologii i nie podał modeli - ale zakładam, że jeżeli ma konflikt adresów IP to jest to jakiś AP z funkcją DHCP, lub nie łączy przez WAN, tylko od strony LAN.