IT a moja przyszlość

Witam. Na poczatku zaznaczam, byście nie ocenili tego źle. Mam dopiero trzynaście lat i bardzo poważnie zastanawiam się nad swoją przyszloscią. Na początku powiem co umiem, podstawowe rzeczy: wymiana podzespolów w komputerze, wgranie nowego windowsa, format, troszke HTML’a, ogólnie podstawowe rzeczy. Kupiłem sobie nawet Symfonie C++, jednak strasznie trudno mi to narazie ogarnąć. Poważnie myślę już teraz np. technikum czy liceum, jakie studia itd. Bardzo interesuje się IT i chciałbym tym sie zajmowac w przyszłości. Moglibyście mi mniejwiecęj powiedzieć, czego miałbym zacząć się teraz uczyć oprócz C++? Byle było to łatwe. Chciałbym tak być tak w miarę “ogarniety” jak pojdę do szkoly średniej/wyższej. Proszę o potraktowanie tego jak najbardziej powaznie, możliwe ze w waszych oczach przesadzam, lecz ja bardzo poważnie myślę o przyszłości. Dzieki!

Strzałeczka

Hej,

 

Tutaj masz filmik od czego zacząć naukę w informatyce:

https://www.youtube.com/watch?v=41eFwOgJYLw

a tu wersja tekstowa:

http://videokurs.pl/artykuly/filozofia/od-czego-zaczac-nauke-w-informatyce.php

 

Ogólnie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Musisz zadać sobie szereg pytań dotyczących tego co dokładnie chcesz robić?

Głównie to kręci mnie wszystko z IT. Administracja sieci, projektowanie stron oraz pisanie ich, programowanie. Dzięki za odpowiedź, może ktoś inny jeszcze sie wypowie;)

Odpuść sobie cpp, nim dojdziesz do rozsądnego wieku już będzie po nim :wink:

Jak byłem w Twoim wieku miałem za sobą 6 lat nauki programowania - połowa tego to stracony czas w życiu, poświęciłem je na naukę języków, które już na tamten moment były przestarzałe, ale to one były w kanonie nauczania.

O C++ czy C się nie martw :wink: może faktycznie w pisaniu typowych programów na PC czy inne platformy te języki są już niszowe ale w programowaniu systemów typu embended czy to tworzenie sterowników albo pisanie silników gier. W miejscach gdzie kluczowa jest wydajność oraz niskie zużycie ogólnych zasobów jeszcze długo C++ będzie królował.

MlodyIT , na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym należy korzystać z polskich liter diakrytycznych (ą,ę,ć,ł,ń,ó,ś,ź,ż), proszę poprawić swój post oraz tytuł wątku, w przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do kosza.

W celu dokonania korekty tytuły należy użyć opcji edytuj w poście otwierającym wątek, a następnie skorzystać z pełnego edytora tekstu.

To musisz zdecydować się na jedno, bo same sieci to bardzo rozległy temat. Tak samo serwery, na to też trzeba sporo czasu na ogarnięcie tematu, jeszcze zależy czym chcesz administrować Linuksami/Uniksami czy może Windowsami. O ile sieci i serwery się przeplatają, to jednak oba zagadnienia są rozległe. Do administracji sieciami programowanie nie jest niezbędne, może się przydać do pisania skryptów, automatyzujących zadania, ale w administracji sieciami zajmujesz się sieciami, a nie pisaniem programów, bo zwyczajnie nie będziesz miał na to czasu.

moja rada - na pewno idź w tym kierunku, nie zmieniaj zainteresowań choćby nie wiadomo co się działo. informatyka to przyszłość, jest masa ofert pracy ale pamiętaj - musisz być najlepszy! :slight_smile:

Ja ze swojej strony odradzam Ci technikum, choćby najlepsze. Jak będziesz miał dużo szczęścia, to może aż 10% Twojej klasy faktycznie będzie się interesowała nauką. Reszta będzie rozpieprzała lekcje, a będzie przepychana, gdyż klasa przecież nie może liczyć 5 osób. Znacznie lepszym wyborem będzie iść do choćby nawet przeciętnego liceum (oczywiście lepiej wybrać jakieś dobre) i uczyć się tego, co najważniejsze - fizyka, matma i język angielski na poziomie rozszerzonym. Równolegle do tego w domu uczyłbyś się wybranych zagadnień z IT, których oficjalną naukę rozpocząłbyś dopiero na studiach.

Myślę, że dobrze jest się uczyć na błędach. Szczególnie na tych, które popełniają inni…

Bez przesady, mając 13 lat nie trzeba się jeszcze chyba tak zaszufladkować i specjalizować :) 

Czasu za wiele nie ma, w szkole zapewne będzie miał trochę programowania, troche sieci, trochę systemów i może coś jeszcze, ale poznanie wszystkiego szczegółowo zajmie połowę życia.

Dokładnie, najlepiej jest patrzeć na to co teraz się najczęściej używa, bardzo proste jest Ruby On Rails, tylko trzeba mieć odrobinę pojęcia :slight_smile:

Nie chodziło mi oczywiście o poznawaniu wszystkiego szczegółowo. Na początek chyba można sobie pozwolić na poznaniu wszystkiego po trochę, co akurat w łapki wpadnie, wyspecjalizować się jeszcze człowiek zdąży. Przecież to gimnazjum jeszcze :P 

No tak, racja :wink: