Jak automatycznie montować drugi dysk twardy?

Mam w komputerze 2 dyski
Na 1 dwie partycje
sda1 /
sda2 /home

Na drugim dysku mam partycję sdb1 w ext4
Podczas instalacji nie była używana i system jej nie montuje.
W fstab dopisałem linię:
UUID="b0d6e854-c5b9-446c-97ff-e9651af12ead /mnt/Dane ext4 defaults 0 2
Przy takim wpisie system nie startuje.

Chciał bym żeby dodatkowy dysk montowany był jako dysk/folder Dane i żeby nie trzeba było dostępu z poziomu root aby coś na nim zrobić. Teraz mogę dysk zamontować, ale bez uprawnień SU nie można na nim nic zrobić

Usuń cudzysłów po znaku = (jest równe).

Zapisz zmiany w pliku /etc/fstab i zamontuj wszystko (wtedy korzysta z /etc/fstab):

sudo mount -a

Zmień uprawnienia na swojego użytkownika i grupę:

sudo chown -R użytkownik:grupa /mnt/Dane

Po restarcie powinno być OK.

PS
Wygodniej jest korzystać z etykiet zamiast UUID. Dajesz wtedy w /etc/fstab tak:

LABEL=dane /mnt/Dane ext4 defaults 0 2

Oczywiście partycja musi mieć ustawioną taką etykietę, itd.

  1. Użyj Gnome 3 z narzędziem Disks (są tam opcje automontowania). Z GUI, bez terminala, działa.
  2. Dostęp do plików ext4 zależy od uid/gid. Jeśli masz pliki z innym uid niż twój, to tylko dostęp po gid lub root będzie możliwy. Ext jest kiepski jako filesystem do współdzielenia.

Dzięki.
Przegapiłem znak równości.

Użyłem UUID bo sądziłem, że jest niezmienny i pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów.

W każdym razie.
Teraz działa, ale nie tak jak sądziłem.
Ten dysk nie ma być współdzielony, ale nie potrzebuję ograniczać go do odczytu tylko dla jednego usera.

No i to działanie.
Jest tak, że w /mnt mam katalog Dane, który jest w/w dyskiem.
Chciałbym jednak żeby dysk był widziany przez system jako dysk/partycja.
Tak żeby po otwarciu managera plików wyświetlany był tak jak choćby podłączony pendrive.

Coś jak dyski C, D… w windows. Da się coś takiego ogarnąć?

p.s.
Na końcu wpisałem 0 oraz 2, ale to raczej na wyczucie/na pałę. Czy do dysku na dane te ustawienia będą ok?

Coś jak dyski C, D… w windows. Da się coś takiego ogarnąć?

Zakomentuj linię w pliku /etc/fstab, zapisz zmiany. Po ponownym uruchomieniu komputera dysk powinien być widoczny w menedżerze plików. Po kliknięciu partycje powinny być montowane w:
/run/media/USER/ETYKIETA_LUB_UUID_partycji/

PS
Czyżby “miętka” spacja została naprawiona? :smiley:

No właśnie nie za bardzo.
Linijkę w fstab dodałem sam bo dysk był niewidoczny.

Użyłem narzędzia dyski
Wyłączyłem domyślne ustawienia sesji użytkownika i zaznaczyłem
Montowanie podczas uruchamiania systemu
Wyświetlanie w interface użytkownika

“Dyski” automatycznie użył takich opcji : nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show
Sprawdziłem wpis, który to narzędzie dodało do fstab.
Wygląda to teraz tak:
/dev/disk/by-uuid/b0d6e854-c5b9-446c-97ff-e9651af12ead /mnt/b0d6e854-c5b9-446c-97ff-e9651af12ead auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

Czyli w miarę podobnie do tego co sam robiłem. Nie nie rozumiem dlaczego 0 0, a nie 0 2
Nie wiem też czy wszystkie opcje są potrzebne.

Poczytaj o składni i opcjach /etc/fstab, w tym dla konkretnych typów systemów plików:
https://wiki.archlinux.org/index.php/fstab
man fstab

“Wincy!”:
https://www.google.com/search?q=linux+plik+fstab&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab

Zwracaj uwagę na daty publikacji poradników - niektóre z nich to już niemal pełnoletnie suchary :stuck_out_tongue:

EDYCJA:
Drugi dysk, co prawda wirtualny w VirtualBox, nie montowany w /etc/fstab, nie jest rozpoznawany jako dysk, tylko jako partycje - tutaj konkretnie te dwie wyszarzone etykiety:

Gnome Disks -> Wybór dysku -> Wybór partycji -> Edit mount options -> Wyłączyć “Use session defaults” i ustawić co się chce (automontowanie, format nazwy i ścieżki montowania) -> Zatwierdzić i zamontować przyciskiem z trójkątem “Play” (Mount selected partition).