Jak bezpiecznie usunąć Ubuntu 10.1 wraz z GRUBem?

(Numikel) #1

Witam, mam pytanie jak usunąć Ubuntu z netbooka, kiedy nie mam dostepu i możliwości odpalenia płytki z XP by usunąć Grub. Czy istnieje jakiś sposób, już usuwałem dwie partycje linuxa, modyfikowałem pliki grub i nic, a nie używam już ubuntu i wolałbym je usunąć bo tylko dysk zajmuje. Proszę o pomoc.

(Filip Hh) #2

Jeżeli masz na nim jakiś system z rodziny windows możesz użyć programu easy BCD.

(marcin82) #3

Opisz wszystko dokładnie jeszcze raz. Nie wiadomo w końcu co masz, czego nie masz, czy Windows działa, czy miałeś 2 systemy obok siebie.

Spróbuj użyć linuxa bootującego z pendrive (również nie wiem, czy komputer obsługuje taką funkcję) ... Sformatuj partycje linuxa na NTFS, albo pousuwaj a wolne miejsce przyłącz do partycji windowsowych. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej zdefragmentować partycje Win.

(roobal) #4

Jeśli nie masz, przynajmniej tymczasowo, płyty z Windowsem, to możesz skopiować zawartość katalogu /boot, na inną partycję lub pendrajwa (partycja musi być sformatowana tym samym system plików, jaki masz obecnie, np. ext4). Partycja na katalog /boot może być wielkości ok. 100 - 200MB, a skopiujesz go poleceniem:

sudo mount /dev/xxxx /mnt

sudo cp -prfv /boot /mnt/

sudo umount /mnt

gdzie xxxx to nowa partycja lub pendrajw, zmieniasz lokalizację partycji w konfiguracji Gruba i po usunięciu Ubuntu powinieneś mieć dostęp do Windowsa spod Gruba.

Pozdrawiam!

(Numikel) #5

Czyli tak? Jakieś 3 tygodnie temu zainstalowałem sobie Ubuntu obok Windows XP na netbook'u. Ale z powodu tego, że dwa systemy mi nie za bardzo pasowały a potrzebowałem XP do AutoCad'a poszukałem w necie jak usunąć Ubuntu i postępując zgodnie z instrukcjami sformatowałem partycje z Ubuntu. Potem jak uruchamiałem komputer wyskakiwał mi błąd, że nie da się zbootować z partycji (bodajże, no such partition) oraz grub rescue. Zatem zainstalowałem ponownie Ubuntu z pendrive i już od kilku dni się gryzę jak usunąć tego gruba z dysku. I tak rodzą się moję pytania. Jak usunąć ubuntu wraz z grub'em na netbook'u kiedy nie mam dostępu do płyty (brak napędu), mam tylko bootowalnego z pendrive Ubuntu i dwa systemy na dysku Ubuntu i XP. Grub jest na partycji z windowsem. A jeszcze w jakiej kolejności powinno się usuwać, najpier Grub i potem Ubuntu, czy najpierw Ubuntu potem Grub? Oczywiście co za tym idzie, chciałbym zachować partycję z Windowsem, bez utraty danych :slight_smile: Marcin'82 robiłem już to wszytko co mówiłeś, teraz cały czas się gryzę jak odpalić konsole XP przy uruchamianiu. Już ją nawet zainstalowałem, ale do jej działania wymagana jest płytka.

(system) #6

Odpal Ubuntu przywróć GRUBa http://www.ubucentrum.net/2008/12/przyw ... buntu.html i wskaż mu partycje z Windą. Ew. nagraj XP na pendrajwa i z niego bootuj.

(Numikel) #7

Też już używałem XP z Pendrive, ale... konsola nie obsługuje USB bo nie na takich sterowników.

-- Dodane 06.01.2011 (Cz) 20:27 --

Ok, znalazłem rozwiązanie:

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=134405

. Dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile: