Jak bezpiecznie usunąć Ubuntu 10.1 wraz z GRUBem?

Witam, mam pytanie jak usunąć Ubuntu z netbooka, kiedy nie mam dostepu i możliwości odpalenia płytki z XP by usunąć Grub. Czy istnieje jakiś sposób, już usuwałem dwie partycje linuxa, modyfikowałem pliki grub i nic, a nie używam już ubuntu i wolałbym je usunąć bo tylko dysk zajmuje. Proszę o pomoc.

Jeżeli masz na nim jakiś system z rodziny windows możesz użyć programu easy BCD.

Opisz wszystko dokładnie jeszcze raz. Nie wiadomo w końcu co masz, czego nie masz, czy Windows działa, czy miałeś 2 systemy obok siebie.

Spróbuj użyć linuxa bootującego z pendrive (również nie wiem, czy komputer obsługuje taką funkcję) … Sformatuj partycje linuxa na NTFS, albo pousuwaj a wolne miejsce przyłącz do partycji windowsowych. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej zdefragmentować partycje Win.

Jeśli nie masz, przynajmniej tymczasowo, płyty z Windowsem, to możesz skopiować zawartość katalogu /boot, na inną partycję lub pendrajwa (partycja musi być sformatowana tym samym system plików, jaki masz obecnie, np. ext4). Partycja na katalog /boot może być wielkości ok. 100 - 200MB, a skopiujesz go poleceniem:

sudo mount /dev/xxxx /mnt

sudo cp -prfv /boot /mnt/

sudo umount /mnt

gdzie xxxx to nowa partycja lub pendrajw, zmieniasz lokalizację partycji w konfiguracji Gruba i po usunięciu Ubuntu powinieneś mieć dostęp do Windowsa spod Gruba.

Pozdrawiam!

Czyli tak? Jakieś 3 tygodnie temu zainstalowałem sobie Ubuntu obok Windows XP na netbook’u. Ale z powodu tego, że dwa systemy mi nie za bardzo pasowały a potrzebowałem XP do AutoCad’a poszukałem w necie jak usunąć Ubuntu i postępując zgodnie z instrukcjami sformatowałem partycje z Ubuntu. Potem jak uruchamiałem komputer wyskakiwał mi błąd, że nie da się zbootować z partycji (bodajże, no such partition) oraz grub rescue. Zatem zainstalowałem ponownie Ubuntu z pendrive i już od kilku dni się gryzę jak usunąć tego gruba z dysku. I tak rodzą się moję pytania. Jak usunąć ubuntu wraz z grub’em na netbook’u kiedy nie mam dostępu do płyty (brak napędu), mam tylko bootowalnego z pendrive Ubuntu i dwa systemy na dysku Ubuntu i XP. Grub jest na partycji z windowsem. A jeszcze w jakiej kolejności powinno się usuwać, najpier Grub i potem Ubuntu, czy najpierw Ubuntu potem Grub? Oczywiście co za tym idzie, chciałbym zachować partycję z Windowsem, bez utraty danych :slight_smile: Marcin’82 robiłem już to wszytko co mówiłeś, teraz cały czas się gryzę jak odpalić konsole XP przy uruchamianiu. Już ją nawet zainstalowałem, ale do jej działania wymagana jest płytka.

Odpal Ubuntu przywróć GRUBa http://www.ubucentrum.net/2008/12/przyw … buntu.html i wskaż mu partycje z Windą. Ew. nagraj XP na pendrajwa i z niego bootuj.

Też już używałem XP z Pendrive, ale… konsola nie obsługuje USB bo nie na takich sterowników.

Dodane 06.01.2011 (Cz) 20:27

Ok, znalazłem rozwiązanie:

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=134405

. Dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile: