Jak chronić komputer ze światłowodem przed piorunami?

mam światłowód
na starym necie jak były burze to odpinałem router z sieci energiczniej i kabel między kompem a routerem… bo kabel miedzy orange a routerem wszedł pod ziemią
a w światłowodzie idzie na słupie, a obok jest zwykły słup z prądem co przyciąga pioruny
czy w czasie burz powinienem odpinać tez kabel światłowodowy pomiędzy orange a routerem?
bo już raz mi piorun coś spalił

Skoro masz świadomość że istnieje ryzyko uderzenia pioruna w słup na którym jest zawieszony światłowód z którego korzystasz i nie chcesz ryzykować uszkodzenia routera to tak powinieneś odpiąć również światłowód od routera. Na pewno ten słup jak i droga cała do ciebie ma zabezpieczenia przed wyładowaniami a słup na pewno ma odgromniki. Jednak przyroda jest nieobliczalna i czasami te zabezpieczenia po prostu nie działają tak jak powinny. Dlatego lepiej nie ryzykować, Burza szybko minie a koszty wyładowania i uszkodzenia elektroniki do niej podpiętej mogą iść w tysiące.

Światłowód nie zawiera przewodników, więc prąd nie przepłynie tą drogą.

Światłowody a przepięcia | Zabezpieczenia - czasopismo branży security

Może najpierw warto przeczytać to do czego linkujesz? :wink:

„Jedynym problemem, jaki pozostaje do rozwiązania w przypadku systemów monitoringu wizyjnego wykorzystujących kable światłowodowe, jest zabezpieczenie przeciwprzepięciowe obwodów zasilania, co we współczesnych warunkach nie powinno stanowić problemu.”

W światłowodzie nie biegnie prąd elektryczny, więc artykuł w ogóle nie na temat.

czyli światłowód nie przewodzi prądu ?

… jak sama nazwa wskazuje - przewodzi światło.

czyli raczej nic na ten kabel nie przeskoczy? i nie trzeba go odpinać?

Ty decydujesz, to twój sprzęt. Ja nigdy nie odpinałem i nic się nie stało. No ale ja wychodzę z założenia że jak coś się spali przez wyładowanie to kupię nowe. Mnie nigdy nic się nie „upiekło”. Jednak sąsiedzi parę urządzeń w ten sposób stracili. Niekoniecznie komputery bo najczęściej mówili o telewizorach. Moim zdaniem jeżeli masz obawy to jak na czas burzy wyłączysz i porozłączasz sprzęt to chyba nic ci się nie stanie jak przez te 30 minut odpoczniesz od komputera. Twój wybór.

Powtórka wiedzy ze szkoły podstawowej:

Jedynie problem że tłumaczyła maszyna lub kiepski „polonista” z zagranicznego oddziału polonistyki.

Ludzie… co Wy tu (no przynajmniej część z Was) wypisujecie?
Światłowody w żaden sposób nie przenoszą wyładowań atmosferycznych, bo są izolatorami. W związku z tym odpinanie ich podczas burzy nie ma żadnego sensu.
Natomiast tak router jak i komputer podłączone są do sieci energetycznej, a ta, pomimo zabezpieczeń, jak najbardziej może być świetną drogą dla prądu z piorunów.

2 polubienia

chyba wszytko jasne… dziękuję

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.