Jak często wymieniasz sprzęt?

Cześć, szybkie pytanie: Jak często wymieniasz swój sprzęt komputerowy? Czy jest to od razu wymiana całego komputera, czy może tylko poszczególnych komponentów? Jeśli komponentów - co dokupujesz najczęściej (cpu, gpu, ram, dyski)? Co Cię motywuje do wymiany?

Wiedza potrzebna do artykułu. Z góry dzięki za odpowiedzi :wink:

Cześć,
To zależy głównie czy jest budżet na wymianę całej platformy czy wymiany CPU, GPU, PSU, Ram lub dysku HDD, SSD, M.2 .

W moim przypadku musiało minąć 10 lat żeby wymienić prawie całą platformę na nowszy sprzęt ( GPU ze starego został). Więc wymienię coś lub cały komputer tylko w tedy kiedy mam pieniądze a to nie jest często.

Obecnie zbieram na GPU bo te które mam ma już prawie 9 lat (o ile się nie mylę) a chce się pograć w trochę nowsze tytuły, których nie grałem bo GPU za słabe .

Kurcze zapomniałem co mnie motywuje. Oczywiście postęp i gry a brak budżetu go hamuje i to jest bardzo często.

Motywuje postęp techniczny! Wymieniam płytę główną w miarę postępu w zarządzaniu “przyległościami”, szczególnie dyskami, a potem pamięciami i procesorami, czyli gdzieś co cztery lata.
Kartę graficzną zostawiam na koniec i wymieniam nie częściej, niż co osiem/dziesięć lat!

w przypadku braku awarii, 5-10 lat

Zazwyczaj w międzyczasie jest 1-2 modernizacje o ile możliwe :wink:

CPU + ram, to wpływa na wydajność, w gry nie gram

Cena, taniej kupić używaną kość ram, podmienić procka za 100-200 niż pakować z 1000 zł w nowy set :wink:

Na pewno w międzyczasie dokupuję pamieć RAM i dysk tak to ok 4-5 lat póki spełnia zadanie nie widzę sensu wymieniać.

A ja, ze względu na fakt, że od lat korzystam z laptopów, wymieniam całość sprzętu. Kiedy? Wtedy gdy poprzedni komputer ma już problemy z płynnym odtwarzaniem projektów muzycznych w DAW-ie. Czyli ostatnia wymiana po 8 latach. Od dwóch lat nowy sprzęt, który, mam nadzieję, posłuży przynajmniej jeszcze ze trzy, cztery lata.

Ja wymieniam co 2-4 lata w zależności od podzespołu. Najrzadziej chyba karty graficzne, najczęściej procesor. Zmianę kart graficznych wymusza na mnie CDPR :wink:

ps.
@gtxxor Wiesz, że w prosty sposób możesz dorzucić ankietę do pytania wybierając ten trybik z graficznych narzędzi edycyjnych post? Tak tylko piszę, bo może ci się przyda taka wiedza :wink:

Ja swój sprzęt wymieniam jak kończy się gwarancja na większość podzespołów,czyli tak 3-4 lata,a w między czasie dołożenie jednego czy dwóch komponentów np dysk nvme.
Najrzadziej obudowa,ta może przetrwać kilka zmian.
Motywacja wymiany to większa wydajność oraz mniejszy pobór energii.

Tak, tak - dzięki :wink:

Niemniej intencjonalnie chciałem zapytać w sposób całkowicie otwarty