Jak dbać o akumulator w laptopie?


(Konrad1993) #1

Cześć, mam nowego laptopa i nie chciałbym, aby tak jak w starym po roku bateria mi trzymała tylko 1 godzinę, dlatego czy jak mam podłączonego laptopa do prądu to wyjmować baterię czy nie, czy to dobry pomysł? Dzięki za odpowiedz.


(Drobok) #2

Po roku leżenia na półce też się zniszczy, przecież bateria to chemia a nie elektronika, a odłączenie czy nie to kwestia sporna. A taki top był już na forum :slight_smile:


(witek-pl) #3

Co jakiś czas pracuj na baterii do całkowitego jej wyczerpania. Jak długo jedziesz z gniazdka to odłącz załadowaną baterię od laptopa.


(Hitm3n) #4

Z tego, co pamiętam, to nie powinno się całkowicie rozładowywać akumulatora…


(darek_d) #5

Totalna bzdura.

http://www.trochetechniki.pl/Jak-dbac-o … ,1375.html - choć temat rozładowania w tym materiale jest dyskusyjny. (materiał z przed 2 lat)


(witek-pl) #6

darek_d tyle że baterii nigdy nie rozładujesz do końca, pisząc “do całkowitego jej wyczerpania” mam na myśli do momentu gdy urządzenie poinformuje o wyczerpaniu baterii. W dwóch telefonach mam baterie litowo-jonowe, jedna doładowywana na bierząco w samochodzie gniazda zapalniczki, druga od min do max i jakoś nie zauważyłem żeby ta druga pracowała gorzej (jest dokładnie na odwrót). W mojej nawigacji po niecałym roku użytkowania (permanentne doładowywanie z gniazda zapalniczki) bateria nie nadaje się do niczego, po 15 sekundach jest wydojona. PKT3 tu się zgadzam, zapomniałem to dopisać. PKT4 chodziło raczej o formatowanie, ale o tym że ogniwa lit-jon tego nie potrzebują wiadomo od dawna.


(igrek) #7

W moim lapku czasami się rozładuje tak że lapka się nie da włączyć chociaż staram się unikać takich sytuacji. Podłączam ładowarkę przy 10% baterii ładuję do końca i odłączam i dalej jadę na baterii robię tak od 8 miesięcy i nie zauważyłem żeby bateria gorzej trzymała


(Hitm3n) #8

Nie, chodziło o formowanie. Formatowanie to błędna nazwa, chociaż i tak już przyjęta za ten sam proces. :wink: Formatować możesz dysk, a przecież formatowanie z tego by wynikało jest czyszczeniem pamięci / danych baterii, a tych ona przecież nie posiada.

Prawda, nie potrzebują tego baterie Li-jon i Li-poli (litowo-jonowe i litowo-polimerowe).


(Ramogster) #9

Mój IBM ma ponad trzy lata. Z bateryjką robię tak: ładuje ją do 100%, wyciągam i kładę do szafki. Tak co trzy dni wkładam ją do sprzęta i rozładowuję ją do końca po czym znowu ją ładuję na maxa i znowu do szafki. Efekt?: Lenovo ma 41 miesięcy a bateria utrzyma go przez dwie godziny i trzydzieści minut. Jak był nowy to trzymał przez trzy godziny czterdzieści minut ale to na XP on był dużo mniej prądożerny od siódemki.

Porady zaczytane gdzieś w necie i chyba dają skutek chyba że Lenovo ma tak dobre baterię.