Jak dbać o baterie notebooka?

Jestem posiadaczem nowego Dell’a Inspiron: http://www.komputronik.pl/Notebooki/DEL … ,id,61451/

Chcę zapytać użytkowników komputerów przenośnych jak dbać o baterię aby wydłużyć jej żywotność:

  • czy we współczesnych modelach jest potrzeba “formatowania baterii” po zakupie?

  • czy pracować aż do pełnego wyczerpania i ładować po wyłączeniu?

  • czy wyjmować baterię kiedy zasilam kablem z sieci elektrycznej? (widziałem jak ktoś tak właśnie robił)

proszę jakieś inne wskazówki o których warto pamiętać

Niezależnie od typu baterii ja robię tak z nową, trzykrotne ładowanie i rozładowanie do wyłączenia lapa i później raz na miesiąc jedno rozładowanie do wyłączenia lapa.

Bateria cały czas wsadzona do lapa. Jak pracujesz tylko na zasilaniu sieciowym to raz na dwa tygodnie lub miesiąc, odłącz zasilanie sieciowe i rozładuj baterie do wyłączenia lapa i gra.

Ja znów wielokrotnie czytałem coś zupełnie odwrotnego. Jak pracujemy tylko na zasilaniu sieciowym to warto wyjąć rozładowaną do 40 % pojemności baterię. I raz na miesiąć/ dwa ją tylko formatować. Jest bardzo wiele różnych opinii :slight_smile:

nic nie kombinujemy dbamy o baterie nie ruszając jej :slight_smile: :smiley:

Akurat dell posiada funkcje “oszczędzania baterii” a działa w ten sposób że nawet jak bateria jest w laptopie to laptop podłaczony do zasilacza/ładowarki i tak pracuje wyłącznie na zasilaczu (brak podświetlonej ikonki “praca na baterii”) jeżeli bateria wyładuje się do poniżej 40% automatycznie załancza się jej ładowanie , inni producenci stosują mniej opcji oszczędające baterie a Lenovo w tej dziedzinie jest na czele bo nie stosuje żadnego oszczędzania bateri i przy włożonej bateri i podłączonym zasilaczu lenovo i tak pracuje na bateri a zasilacz/ładowarka cały czas ładuje baterie. Więc odnośnie oszczędzania bateri nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy wyciągać czy nie bo zależy do specyfikacji laptopa.

ja w swoim asusie wyjąłem baterie i pracuje tylko na zasilaniu sieciowym, wkładam ją raz na miesiąc, rozładowuje,ładuje do 100 % i wyjmuję

Odkąd przeczytałem ten artykuł; http://pclab.pl/art26289.html robię tak jak kolega zbych 1.Wsadziłem go na stałe,raz w miesiącu praca na baterii do wyładowania(szkoda by się zmarnował jako bezrobotny) :smiley:

dobry ten artykuł z pclab, poza tym że nie widzę strony 2 i 4

wynika z tego że należy unikać ładowania baterii na full, oraz częstego rozładowywania do zera

jeśli jest taka możliwość wyjmować baterię z komputera i utrzymywać średnio na poziomie 40%

  • uf … czuję się jakbym miał nastroić głowicę w magnetofonie do Commodore C64