Jak dbać o lapka?

(Aleksander Dyrcz) #1

Witam.

Mam pytanie jak dbać o laptopa aby działal mi jak najdluzej?

Mam Acer Asoure E1-571 .

Windows 8.

Mam jakis antywirus WIndows Defender .

Czym skaanować lapka itp?

(bachus) #2

Zabierać go czasem do kina, kupić ładną bieliznę itd. ...

No a tak poważnie - chodzi Ci bardziej o stronę programową, czy hardware? Programową się nie przejmuj (Windowsa zawsze można przeinstalować), co do hardware:

• uważaj na czym kładziesz laptopa (nie zatykaj otworów wlotowych pod spodem!),

• jak jest głównie używany jako stacjonarny, to:

* postaw go na jakimś podwyższeniu (nóżki zrób, albo od strony ekranu tak go postaw, żeby był pod kątem, będzie lepszy przepływ powietrza,

* jak zostało trochę kasy, to kup podkładkę chłodzącą, najlepiej z aktywnym hubem USB (wtedy odciążysz napięciowo płytę główną laptopa),

* jak używasz głównie jako stacjonarny, to wyciągnij baterię (będzie się mniej grzać), dodatkowo w połowie naładowaną baterię zawsze można schować do... lodówki, zachowa dłużej swoje właściwości i będzie kiedyś łatwiej go... sprzedać.

* jak głównie używasz jako  stacjonarny, to podłącz zewnętrzną klawiaturę i myszkę.

A tak ogólnie - używać, nie przejmować się - jak ma się zepsuć, to i tak się zepsuje, wszystko zależy od danego modelu. CIESZYĆ Się z zakupu a nie zamartwiać :slight_smile:

(Aleksander Dyrcz) #3

No a jak myślisz, jak bym dbał tak jak napisałeś to ile lat pociągnie ?

Bo mam go na Raty od Cyfrowego Polsatu i wychodzi 2500 :confused:

(bachus) #4

Jak Ci napisałem, wszystko zależy od szczęścia i wykonania laptopa - może i podziałać 15lat. Ja mam laptopa, który powininien już dawno "umrzeć" (felerna seria Pavilion 6400) a działa praktycznie codziennie od listopada 2007.

Najważniejsze - pilnuj, aby się nie przegrzewał (nic pod spodem laptopa, żadne kładzenie na łóżku) i tak samo przy otworze wylotowył z boku, czy tam z tyłu jak jest w tym modelu (niech nic nie stoi na za blisko, niech sobie spokojnie powietrze "przepływa"). Jak powiedziałem, świetnym rozwiązaniem jest podkładka "chłodząca": http://allegro.pl/akcesoria-laptop-pc-podstawki-chlodzace-77780?order=qd

Jak Ci napisałem - nie daj się zwariować, to tylko przedmiot - jak ma się popsuć, to i tak się popsuje, nie ma co się przejmować pierdołami. Ja bym tylko dokupił zewnętrzne głośniki, bo słyszałem go w działaniu - 25lat temu mój zegarek z 7-mioma melodyjkami brzmiał lepiej ("gimby nie znajo")  :wink:

(Grabkamy) #5

Sposoby dbania o laptopa tzn. laptop nie zalicza gleby, nie grzejesz go np. leżąc sobie w łóżeczku a laptop na kocyku (skutecznie zatkane otwory wentylacyjne), nie jest  zalewany np. herbatką/colą, nie jest włączany na zimno np. wrócił w zimę z dużego mrozu i odrazu guziczek power i żeby w środku nie było fabryki kurzu (czyszczenie od czasu do czasu).

Jednym słowem dbać (jedyny element który się wymienia to bateria).

Ps. mój asus ma już 4 lata i się trzyma w stanie bdb.

(Aleksander Dyrcz) #6

Baterie wymienic O.o? Mozna dokupic?

(dolar444) #7

Tak można kupić baterie jak ta ci nie będzie już służyła.

Pamiętaj by bateria była jak najrzadziej rozładowana i odstawiona na długi czas.

(bachus) #8

Jak wspomniano - jasne, że można kupić baterię - jak laptopa masz podłączonego non-stop do zasilacza, to możesz ją całkiem wyciągnąć (bateria pożyje dłużej i laptop). Pamiętaj, że zanik zasilania wyłączy laptopa, oraz że laptop może stracić troszkę na stabilności.

p.s. używaj tego laptopa, po to on jest. Są laptopy, które wytrzymują po 15lat.

(Swistak 92) #9

Witajcie,

stworzyłem konto tylko po to, aby odpisać na ten post.

Pod żadnym pozorem nie wyciągajcie baterii z laptopa, tym bardziej nie chować jej do lodówki!  Co to za idiotyczna hiper-ostrożność.

Jak dbać o baterię.

Raz - dwa razy w tygodniu odłączyć lapka od sieci (elektrycznej, nie internetowej:)) dać mu zjechać poniżej 20-30% i wznowić ładowanie. Tutaj kłania się genialna funkcja(od w7 chyba) aby ładowało baterię np. do 95%(ja tak mam i stan baterii skacze miedzy 95 a 100%). Dalej. Kabel!! To też część laptopa, nie jakiś drut, od którego szerokopasmówka LAN ważniejsza. Nic podobnego. Jak zabieramy lapka na przechadzkę, nawet na stół 5 metrów dalej, najpierw odłączasz wtyczkę przy laptopie, później od sieci. Jak siadasz, zaś za tyłku, najpierw do sieci, pózniej sprzęt. Nigdy nie wyciągać baterii z laptopa kiedy jest włączony!!

Info dla tych, którzy jak ja, używają laptopa głównie stacjonarnie.

Tak, jestem graczem.

Tak, miałem same laptopy.

Jestem szczęśliwym użytkownikiem MSI Gaming gt70 z gtx780m.

Bateria w lodówce = bateria w śmietniku. 

RAmen bracia i siostry.