Jak długo można przechowywać informacje na odłączonym dysku

Mam takie pytanie: jak długo można przechowywać informacje na takim dysku…


…odłączonym, nieruszanym i schowanym w szafie? Rok, dwa, pięć? Są jakieś wiarygodne na ten temat źródła?
Takie dajmy na to nośniki CD czy DVD miały być wieczne, a wyszło jak zwykle.

Nie przesadzaj! Moje stare płyty DVD mają 18 lat i działają normalnie. Nawet na tak starych DVD-RW bywa, że “aktualizuję” na nich zawartość.

Mam 8-letni dysk USB, co prawda nie Samsung tylko WD, i nie 2 TB ale 500 GB lecz fakt, że przeleżał w szafie tyle lat i działa bez problemu jest znaczący.

Mam na nim fotki i kilka filmów oraz kopie danych. Podłączyłem go ostatnio do TV i kompa - zero problemów.

Podejrzewam, że SSD mógłby przez tak długi czas stracić dane bez podtrzymania zasilania.

Co do płyt DVD to owszem, różnie bywa, ale tylko z wypalonymi w nagrywarce.
Takie tłoczone oryginalne to wiele lat wytrzymują.

Odpowiem Ci - do momentu, aż dysk się nie popsuje.
Przykładowo jeden HDD miałem w szufladzie 4.5 roku i po podłączeniu wszystko było do odczytania.
Miałem też inny, który miał podobny przebieg “power-on”, ale po podłączeniu po 3 latach coś w środku zarzęziło i dysk “kaput”.

Z jednymi i drugimi różnie bywa, choć tłoczone są bardziej wytrzymałe.

Gdzieś tam w szafie leżą sobie u mnie gierki z pierwszego PSX, z czego jedna wygląda jakby ktoś czyścił ją papierem ściernym :wink:
Poprzedni właściciel się z nimi nie cackał a wszystko śmiga na emulatorze.
Kupione w 1998 albo 1999 roku :slightly_smiling_face:

Dane na talerzach przeleżą długo (moje dyskietki z grami na c64 nadal trzymają dane od 96 roku). Jedyna przykrość jaka może cię spotkać to jakaś przypadkowa awaria w elektronice dysku (gorzej, można się ratować przeszczepem z identycznego) lub na płytce wewnątrz obudowy (mniejszy problem wystarczy wyjąć i podpiąć do kompa).
Na wypalanych cd czy dvd problemem nie jest spód a wierzch który łatwo uszkodzić “na wylot” i wtedy żadna korekcja danych nie pomoże.

Retro sprzęt zdobyty przez kolekcjonera niemalże ze złomu, który ma 20 lat potrafi się uruchomić i działać. W przypadku współczesnych dysków, pewnie będzie podobnie. Jak przedmówca napisał, może działać 30 lat. Równie dobrze po długim nieużywaniu może po włączeniu strzelić elektronika.

Jeżeli Ci zależy na danych, kup dwa takie albo drugi innej firmy, zrób na niego kopię i trzymaj w spokoju.