Jak dobrać dysk do laptopa?

Zamierzam wymienić dysk w moim laptopie. I od razu pojawiły się pytania. Ponieważ zauważyłem że są 3 rodzaje złączy. SATA1/2/3. I jak to zupełnie działa? Jeśli mój laptop ma złącze np SATA2 to tylko dyski z tym złączem pasują? Jak sprawdzić jakie mam złącze? Czy tylko na to trzeba patrzeć wybierając dysk?

Mój lapek to Dell latitide e6420.

Opis różnic standardów SATA, bez większego wysiłku znajdziesz w internecie. W tym konkretnym temacie, najważniejsze jest dla ciebie, byś kupił dysk ze złączem SATA (wszystkie złącza są identyczne - różnica dotyczy jedynie prędkości komunikacji interfejsu), i oczywiście w rozmiarze 2,5"

Fizycznie SATA nie różnią się, numery odpowiadają za “szybkość” - ale są kompatybilne w dół - oznacza to, że jeżeli kupisz np. dysk SSD SATA3, to będzie działał w laptopie z SATA2, jedynie “wolniej”. Spawdź w specyfikacji laptopa, jakie ma SATA.

Albo jestem głupi albo na internecie nie ma za dużo informacji o tym. Jakby mógł mi ktoś znaleść jakie mam złącza w Dell Latitude E6420. Szukam na internecie i nie pokazuje za dużo. Byłbym wdzięczny jakmi mi te informacje ktoś podał.

Potrzebne informacje już zostały podane. Do tego co napisał bachus można dodać jedynie, że złącza kompatybilne są również w górę (tj. dysk SATA podłączysz również do kontrolera SATA2 i SATA3).

Po prostu kup dysk 2,5" SATA (najlepiej SATA 3 - bo i tak większość nowych dysków posiada takie złącze) i tyle.

Masz złącze SATA (dysk laptopowy 2.5 cala). Obsługa SATA3, więc pomyśl o SSD.

Mam SSD ale tylko 128GB. Już mi nie starcza miejsca bo mam dużo muzyki i innych plików. A mega szybki dysk mi niepotrzebny bo nie mam zbyt szybkiego procesora więc taki szybki dysk by się po prostu marnował. A druga sprawa to pieniądze, Dysk 120GB SSD kosztuje tyle co 320GB HDD ze złączem SATA2. W każdym razie, dzięki za odpowiedzi i pomoc. ^^

Jak nie używasz często DVD - są adaptory (niedrogie), że możesz wsadzić sobie tam dodatkowy dysk talerzowy na muzykę filmy itd. a system operacyjny nadal trzymać na SSD.