Jak dobrze połączyć ze sobą urządzenia sieciowe?

Witam :slight_smile:

Mam jedno pytanko, które nie daje mi spokoju, a mianowicie: jak poprawnie połączyć ze sobą urządzenia, sieciowe, aby przepływ danych był najlepszej jakości? Mam biuro, które złożone jest z dwóch pomieszczeń, a topologia sieci wygląda następująco:

ROUTER - PORT 1 - WAN
ROUTER - PORT 2 - SWITCH
ROUTER - PORT 3 - ACCESS POINT
ROUTER - PORT 4 - REJESTRATOR SIECIOWY
ROUTER - PORT 5 - NIEPODŁĄCZONY

Zachodzi teraz potrzeba podłączenia drugiego switcha, bo niespodziewanie urosła mi liczba urządzeń. I tutaj to pytanie. Drugi switch podłączyć do routera, czy do pierwszego switcha?

Router - TP-LINK TL-R605
Switch - TP-LINK TL-SG108E

Do pierwszego switcha mam podłączone komputery z oprogramowaniem firmowym, nazwijmy je „serwerami”, a także drukarki. Do drugiego switcha po poukładaniu wszystkiego, chciałabym podłączyć komputery, nazwijmy je końcówkami. Czy macie dla mnie jakieś rady oprócz wymiany sprzętu na nowy? Sprzęt będzie zmieniany dopiero początkiem nowego roku, więc na chwilę obecną takie rozwiązanie odpada.

W tym przypadku wszystko jedno.

1 polubienie

W tak małej sieci nie ma różnicy, chyba, że komunikacja pomiędzy nowymi stacjami na drugim switchu, a serwerami na pierwszym switchu jest na granicy portu (upraszczając 1Gbps) dla tego TP linka to lepiej switchu do switcha.
Jeżeli nie ma takiego tłoku to bez różnicy.

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedzi. W takim układzie drugi switch leci do wolnego portu w routerze.

Nie do końca nie ma różnicy. Można, ale ja bym podłączył drugi switch do routera. Łatwiej tym zarządzać. Zaś co do routera, do firmy obecny to bardzo zle rozwiązanie.

Jeśli potrzebujesz profeslonalnej pomocy i opieki nad siecią, odezwij się do mnie.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.