Jak dobrze ustawic partycje, oraz problem z nodem

Cześć wam. Mam pytanie, jak dobrze podzielić dysk 56 GB na przynajmniej 2 partycje tak żeby na tej mniejszej zainstalować tylko XP, a na 2 wszystko inne.

I jeszcze jedna sprawa, problem z nod32. Po wpisaniu nazwy oraz hasła zero reakcji. Baza wirusów codziennie się aktualizuję a reszta nie. W czym problem ?

W trakcie instalacji systemu dzielisz dysk na dwie partycje o takiej wielkości jakiej chcesz i potem wybierasz tą mniejszą partycje na której chcesz żeby system zainstalować , później jak już zainstalujesz system i przechodzisz do instalacji programów itp. to za każdym razem musisz klikać w instalatorze danego programu na przeglądaj by wskazać lokalizacje gdzie ma się zainstalować i wskazujesz tą drugą partycje żeby na niej się zainstalował program.

O jaką resztę Ci chodzi?

Tak to wiem jak zainstalować, chodzi mi konkretne parametry tak żeby podzielić dysk na 2 części gdzie na jednej wejdzie tylko XP, a na pozostałej części cała reszta. Konkretnie jak podzielić, na jakie proporcje ?? :shock:

Co do nod32 korzystam z niego od dość dawna, może nie jest najlepszy ale na słabego laptopa jeszcze nie jest źle, problem mam w tym ze po wpisaniu hasła i nazwy program nie aktualizuje funkcji programu tylko nadal jest to wersja próbna… A zawsze po reinstalacji systemu po wpisaniu hasła oraz nazwy wyświetlał się dymek że funkcje programu zostały zaktualizowane… A teraz jest to nadal wersja próbna… :evil:

amorek273 , zapomniałeś napisać że po zainstalowaniu systemu tą drugą partycję trzeba jeszcze sformatować aby było możliwe instalowanie na niej czegokolwiek.

A co do dysku 56GB to obawiam się że będziesz musiał niedługo kupić większy (przynajmniej 250GB).

Obecnie mam Win XP zainstalowany na partycji 50GB i mam wolnego tylko 10GB.

Jeśli już musisz podzielić taki malutki dysk na osobne partycje dla systemu i programów i chcesz aby system był na tej mniejszej to proponuję 26GB + 30GB (choć sugerowałbym w tym wypadku zainstalować system na tej większej lub nawet wyjątkowo rozważałbym pozostawienie dysku nie podzielonego).

Co do partycji to ustaw dla samego systemu z zakładką 3,5GB + 10GB dla sterowników+15GB dla aktualizacji = 23,5GB partycja systemowa.

Co do tych 10 GB dla sterowników to zależy co to za laptop i ile jego sterowniki zajmują miejsca i tak samo z aktualizacjami jeżeli ich nie pobierasz lub pobierasz tylko nie które to też możesz sobie kilka GB odjąć i dodać je do drugiej partycji.

Ok dzięki.

A co z nod32 ? Macie może jakiś pomysł ? Hasło i nazwa na 100% są dobre!

amorek273 , zapomniałeś jeszcze o ciągle rosnącym rejestrze systemowym, jak i rosnących folderach plików tymczasowych, profili przeglądarek i rosnącym na potęgę folderze z bazami antywirusowymi a one wszystkie są na partycji systemowej niezależnie od tego gdzie się zainstaluje program.

Te 26GB które napisałem jako minimum dla systemu raczej szybko się zapełni.

Moim zdaniem, to nie zapełni się ponieważ dysk nie jest taki duży i już nie będzie się miało jak zapełnić bo nie starczy miejsca na dysku do instalacji dalszych programów.Wydaje mi się że jest to wielkość partycji systemowej dobra co do pojemności całkowitej dysku.

Pojemność całkowita dysku nie ma wpływu na to jak szybko system zapełni partycję systemową. Obawiam się że to właśnie rosnąca baza antywirusa będzie najszybciej zapełniała dysk bo resztę folderów można czyścić ze starych niepotrzebnych plików lub niektóre można przenieść na inna partycję ale baza będzie systematycznie rosnąć z każdą aktualizacją antywira i nie da się jej przenieść.

Jak nie ma ? Przecież folder Program Files i nie tylko na partycji systemowej podczas instalacji programów itp. na osobnej partycji jest zapełniany o rejestrze nie będe pisał bo to jest znikoma waga jaką jest zapełniany dysk.

amorek273 , jeśli chodzi ci o to że jak zabraknie miejsca na partycji dla programów to trzeba je instalować na tej systemowej to po części masz rację ale jak już napisałem bazy antywirusów rosną naprawdę szybko a ich nie da się przenieść na inną partycję.