Jak dobrze ustawić wentylatory w obudowie

Witam mam pytanie posiadam obudowę Carbide Series® Clear 400C oraz chłodzenie corsair h1151. Chłodnice zamontowaną mam z przodu obudowy i nie wiem jak ustawić wentylatory mają one dmuchać do komputera czy w chłodnice ? Obecnie mam tak jak na zdjęciach chociaż wydaje mi się że powinno być na odwrót

wentylator po winień wyciągać powietrze

Czyli rozumiem że mam je ustawić tak żeby dmuchały do komputera a powietrze wyciągały z chłodnicy ?

Wentylator na przodzie ma wciągać a tylny wydmuchiwać, czyli w pudle masz wytworzyć przeciąg.

Moim zdaniem powinno być zainstalowane w następujący sposób:

I wentylatora powinny zasysać powietrze z zewnątrz i wtłaczać do obudowy, czyli przepływ powinien być od prawej do lewej według zdjęcia wyżej.

Uważam, że przepływ powietrza powinien mniej więcej wyglądać tak:

Zakładając że mamy filtry powietrza w obudowie na froncie i dole oraz standardowe chłodzenie procesora z wiatrakiem nad procesorem.

Wentylator zawsze powinien wtłaczać powietrze w radiator lub chłodnicę, opcjonalnie może być jeszcze drugi wentylator wyciągający powietrzę z radiatora, ale jako drugi wentylator a nie główny. W przypadku chłodnicy nie da się zainstalować raczej dwóch wentylatorów bo obudowa na to nie pozwoli.
Jeśli nie ma filtrów powietrza, oraz mamy również wodne chłodzenie CPU w tedy można pomyśleć nad pójście w tą stronę:

ale tylko jeśli mamy wyciąg na suficie. Plusem tego będzie to, że chłodnica na tyle będzie też zaciągała powietrze z zewnątrz, a nie nagrzane z środka. Raczej będzie to miało znaczenie w zestawach AiO, gdzie mamy osobny system chłodzenia wodnego dla CPU i GPU. Jeśli budujemy customowe chłodzenie wodne w tedy zazwyczaj jest to jeden obieg dla CPU i GPU a ciecz przechodzi przez 3 chłodnice i w tedy nie będzie miało większego sensu odchodzenie od konfiguracji z drugiego zdjęcia.

Mając tylko AiO dla CPU osobiście zamocowałbym je na suficie by buda była jeszcze bardziej przewiewna no i grafa nie dostawała pod nos powietrza które przeszło przez chłodnicę od CPU, tylko “czyste” powietrze wtłaczane przez dodatkowe wiatraki. Taka chłodnica na suficie nie dość, że miała by niewiele gorsze warunki względem montażu na froncie to jeszcze wyciągałaby ewentualne cieplejsze powietrze z obudowy. Przy czym, nie powinna przedmuchiwać przez chłodnicę dużo cieplejszego powietrza niż gdyby była zainstalowana na froncie ponieważ GPU, aż tak mocno nie powinno nagrzać powietrza wewnątrz by miało wpływ na tak oddaloną chłodnicę tym bardziej, że CPU nie grzeje bo z niego właśnie odprowadzamy ciepło. Zwłaszcza jeśli byłby wiatraki wtłaczające powietrze na froncie.

No taki układ miałby sens bo zimne powietrze zasysałby zza obudowy

Jeśli w obecnej konfiguracji wiatraki również dmuchają do obudowy to jest to najgorsza konfiguracja ponieważ chłodnica nie jest wystarczająco chłodzona - a przynajmniej w niewielkim stopniu gdyby nawet wiatraki przedmuchiwały przez nią powietrze z obudowy. Generalnie jak pisałem wcześniej wiatrak powinien dmuchać powietrzem w radiator/chłodnicę, ewentualnie można w razie potrzeby dołożyć drugi który będzie dodatkowo wyciągał powietrze, ale słowo klucz tutaj to dodatkowo.
Zobacz jak jest zbudowany układ chłodzenia Dark Rock Pro 3, ma dwa wiatraki, środkowy ma funkcję zasysania z pierwszej wierzy i wtłaczania w drugą. Dodatkowo jeszcze za drugą wierzą można umieścić trzeci wysysający powietrze.

Czyli co pierw przykrecic wentylatory na przòd ktore bedą zasysać powietrze z zewnątrz i na nie przykręcić chłodnice ?

Dokładnie tak. Jeśli wentylatory będą zasysały powietrze z chłodnicy to przez chłodnicę będziesz miał zbyt mały przepływ powietrza, a tym samym wydajność chłodnicy będzie dużo gorsza.
Największe ciśnienie powietrza jest za wentylatorem, a nie przed - wystarczy samemu sprawdzić ręką albo kartką papieru.

a górny wentylator ma wyciągać ? i jeszcze mam pytanie jak te wentylatory będą dmuchać zimnym przez chłodnice do komputera czy nie będzie to grzało karty graficznej ?

Będzie miało to wpływ na temperatury GPU dlatego pisałem Ci, że osobiście tą chłodnicę zamontowałbym na suficie, a na froncie dał zwykłe wiatraki wtłaczające chłodne powietrze.

Nie mam pojęcia o który wentylator Ci chodzi bo w sumie może być na górze na tylej ścianie albo na suficie.

Właśnie chciałem na początku chłodnicę zamontować na górze obudowy jednak jest taki problem że chłodzenie wtedy zahacza mi o pamięć ram i o chłodzenie sekcji zasilania. Chłodzenie próbowałem zamontować przy założonej płycie głównej chyba żebym zdemontował płytę i założył chłodnice ale wtedy nie wiem czy płytę główną wsadze :confused:

Też nie wiem i nie pomogę Ci z tym. Sprawdź specyfikacje obudowy jaką chłodnicę zmieścisz na suficie, teoretycznie powinno wejść bez problemu, ale w zależności od obudowy może mieć znaczenie kolejność montażu podzespołów.
Chłodnice możesz zostawić gdzie jest tylko poprawnie ją zamontować a na podłodze dodać dodatkowy wentylator wtłaczający powietrze - o ile jest taka możliwość w obudowie. Generalnie lepiej moim zdaniem aby GPU chłodziło trochę cieplejszym powietrzem nagrzanym przez chłodnicę CPU niż miałaby być źle zainstalowana chłodnica CPU.

mierzyłem i nie da rady niestety wsadzić tego chłodzenia na górę jedynie na przód , z wentylatorem u góry chodziło mi że na górnej części obudowy mam tam obecnie 140 która wpuszcza powietrze

Tak to ma wygladac ?

Jeśli wiatraki wdmuchują powietrze do obudowy to moim zdaniem tak. Aby wdmuchiwały muszą kręcić się w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara patrząc z perspektywy pierwszego zdjęcia.

Przykro mi dalej nie wiem gdzie dokładnie jest ten wentylator bo w górnej części obudowy jest kilka miejsc gdzie można potencjalnie zamontować wiatrak. Górna część obudowy jest tak ogólna, że może chodzić zarówno o górę panelu przedniego, tylnego, bocznego, a nawet i sam sufit.
Przy czym według rysunków które Ci dałem wentylatory u góry obudowy raczej powinny wyciągać powietrze, a nie wtłaczać.

po 15 minut occt temp maks 60 stopni wentylator na suficie oraz na tyle wyciąga powietrze