Jak dodać kadu do autostartu?


(Martin8731) #1

Jak dodać kadu do autostartu w Linuksie Mint?

Posiadam Linux Mint 13 LTS ze środowiskiem Mate.

 

  1. Dodanie do menu/aplikacje startowe/kadu nie daje pełnego efektu. Kadu się uruchamia, ale czasami nie pojawia się ikonka w trayu.

 

  1. Dodanie do tego samego miejsca skryptu o poniższej treści w ogóle nie uruchamia kadu. Natomiast conky odpalany w ten sposób uruchamia się:

 

#! /bin/bash
sleep 20
kadu

 

Plik ma uprawnienia wykonywalności. Ten drugi sposób kiedyś zawsze działał.

 


(Marcineez) #2

Może spróbuj podać pełną ścieżkę do kadu?


(bachus) #3

Jak już wspomniano, podaj pełną ścieżkę - skąd skrypt ma wiedzieć, gdzie szukać, jak nie zadeklarowałeś zmiennych środowiskowych (ścieżek)?


(C4x) #4

Menu > Preferencje > Programy startowe

 

Tutaj dodajesz.


(Martin8731) #5

Tam dodałem ten skrypt. Wpisując w terminalu kadu program normalnie się uruchamia. Poza tym w ten sposób kiedyś też robiłem i działało. Teraz ostatnio nie chce coś działać. Dodając do tego menu tylko komendę kadu też się ten program uruchamia wraz ze startem systemu - jednak często bez ikonki w trayu.


(enedil) #6

Daj tam zamiast kadu,

kadu >/dev/null 2>&1 &


(roobal) #7

Można tak zrobić, choć

 

Kadu instalowane jest w /usr/bin/, więc skrypt powinien skorzystać sobie ze zmiennej $PATH, gdyby był w innej lokalizacji, wtedy lepiej podać pełną ścieżkę.

Można jeszcze spróbować zamiast kadu, podać kadu & lub jak podał kolega wyżej.

Zamiast

 

#! /bin/bash

użyj

 

#!/bin/bash

Nie powinno to robić różnicy, ale warto sprawdzić.

Bezpieczniej też użyć

 

#!/bin/sh

(Martin8731) #8
#!/bin/sh

Nie działa. Natomiast jak wrzucę ten plik w terminal to kadu się uruchamia.


(roobal) #9

Próbowałeś sposobów wyżej podanych? Uruchom skrypt ręcznie i zobacz czy są jakieś błedy. Zadeklaruj jeszcze zmienną $DISPLAY, być może autostart tego wymaga do uruchomienia graficznej aplikacji.


(Martin8731) #10

Problem rozwiązany. Przyczyną była spacja w nazwie pliku (ścieżka była w cudzysłowiu, niewiele to pomogło). Temat można zamknąć.


(Chillout) #11

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.howtogeek.com/103640/how-to-make-programs-start-automatically-in-linux-mint-12/&prev=/search%3Fq%3Dlinux%2Bmint%2Bjak%2Bdoda%25C4%2587%2Bprogram%2Bdo%2Bautostartu%26biw%3D1366%26bih%3D637