Jak dodać kilka określonych znaków na początek każego wersu?

Witam!

Chociaż nie mam praktycznie żadnej wiedzy na temat programowania, wybrałem ten dział, ponieważ uważam, że jest najbardziej adekwatny do mojego problemu.

Buduję bazę słówek do programu Supermemo, aplikacji pomocnej w nauce języków obcych. Aby baza ta poprawnie działała, przed przystosowaniem jej do programu, należy wprowadzić słówka do pliku tekstowego (np. w notatniku) według następującego wzoru:

Gdzie w pierwszym wersie znajduje się polskie słówko, a w drugim jego tłumaczenie. Pomiędzy poszczególnymi parami słówko-tłumaczenie musi być jeden pusty wers. Mam zbiór słówek w takiej postaci:

Nie wiem, co zrobić, aby automatycznie dodać na początek pierwszego wersa każdej pary "A: " (litera A, dwukropek oraz spacja) oraz na początek drugiego wersa każdego pary "Q: " (litera Q, dwukropek oraz spacja). Jest to warunek poprawnego działania bazy, a manualne dodawanie tych znaków w liczącej sobie kilkadziesiąt tysięcy słówek liście byłoby bardzo pracochłonne…

Zdaję sobie sprawę, że problem jest banalny, ale nie wiem, jak go rozwiązać. Próbowałem w notatniku i Excelu, ale nie potrafiłem wykrzesać z nich tak prostej opcji, jak dodanie po kilka znaków na początku wersu. Czy ktoś mógłby mi pomóc z tym problemem?

Pozdrawiam!

dość prosto można to zrobić w wordzie:

używając szukaj/zamień wstawiamy "A: " na początku każdego wiersza poprzez zamianę końca akapitu (^p) na "^pA: "

powstanie coś takiego:

potem druga zamiana – "^pA: ^pA: " zamieniamy na "^p^pQ: ", czyli otrzymujemy pusty wiersz i wstawione Q: na początku kolejnego

w sumie kilkanaście sekund roboty

Działa, dziękuję. :slight_smile:

Na dodatek możesz zapisać te działania jako makro.