Jak dodać Linuxa do EasyBCD?

Witam.

Mam zainstalowany Windows 7 oraz Linux Ubuntu na tej samej partycji. Proszę mi pomóc i rozpisać jakie parametry powinienem zaznaczyć w EasyBCD, aby ów Linux pojawiał się w wyborze systemu. Nie wiem jaki typ wybrać (Grub, LILO, FreeBSD czy Wubi) oraz który dysk. Mam do wyboru 5 partycji (co ciekawe z tego co wiem posiadam dwie :shock: ), z których jedna to Drive 0 bez podanej wielkości ani systemu plików, kolejne trzy to partycje HPFS/NTFS o pojemnościach odpowiednio 0/671/13GB, a pozostałe dwie to LInux Native(14GB) oraz Linux Swap(1GB). Dodam jeszcze, że GRUB nie pojawia się w sektorze bootowania, a obszar dysku jaki wybrałem do zainstalowania Linuxa to ok. 30GB.

Pozdrawiam

W jaki sposób instalowałeś Ubuntu, w sposób tradycyjny na osobnych partycjach, czy przez Wubi? Jeśli pierwsze, to dodajesz Grub. Jeśli druga opcja, to Wubi.

Jeśli instalowałeś przez Wubi, to Grub nie instalował się w MBR, on jest uruchamiany z obrazu na partycji C: przez program rozruchowy Windowsa. Jeśli instalowałeś w sposób tradycyjny, to widocznie nie zainstalowałeś Gruba albo go nadpisałeś, np. instalując Windowsa po Linuksie.

Pozdrawiam!

Jak instalowałeś systemy?, bez odpowiedzi na pytania roobala nic się nie wymyśli.

Najpierw stał Win7 później na tej samej partycji doinstalowałem Linuxa. GRUB początkowo był, ale razem z nim miałem już dwa ekrany wyboru systemu. Dlatego użyłem w EasyBCD opcji Reinstall the Vista Bootloader. Dzięki temu GRUB zniknął. Chciałbym jednak mieć dostęp do Linuxa, który leży na dysku.

No to użyj Wubi. :wink:

http://mirror.as29550.net/releases.ubun … y/wubi.exe

W jakim celu, skoro Ubuntu było instalowane w sposób tradycyjny? Może to uzasadnisz?

To był na pewno Grub? Jeśli tak, to w EasyBCD dodaj Grub.

Pozdrawiam!

Linuksa nie dodaje się do bootloadera Windowsa. On ma swój własny bootloader(dla Ubuntu jest to grub), który musisz zainstalować w sektorze MBR dysku spod konsoli uruchomionego z płyty Ubuntu. Jak wysilisz się i wpiszesz w google np. Ubuntu przywracanie bootloadera Grub, to z pewnością znajdziesz jakie komendy trzeba wklepać, żeby z powrotem zainstalować Gruba w MBR.

Piotr92 , w takim razie olewam wysiłek i zostaje przy Windowsowym bootloaderze. GRUB wygląda bardzo prymitywnie i nie ma opcji automatycznego wyboru domyślnego systemu po określonym czasie.

Ma, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. W boot/grub jest plik konfiguracyjny i tam masz wszystkie ustawienia Gruba, ale, że jesteś leser, to nie wiesz o tym… Jakbyś nie był leserem, to wklepałbyś parę słów w google np. konfiguracja grub 2, bo od wersji 9 ileś tam Ubunciak ma Gruba 2.0 i wiedziałbyś, że da się ustawić czas… Grub nie musi być prymitywny, wystarczy ustawić wybraną przez siebie grafikę i już zyskuje na atrakcyjności wyglądu, ale to tez trzeba wykazać się wysiłkiem żeby poszukać co i jak. Zadaj sobie minimum wysiłku, a w dzialne GNU/Linux znajdziesz link do dokumetacji, gdzie jest wszystko o grubie, bo zakładałem w tym dziale temat z prośba o podesłanie dokumentacji do tegoż systemu… Generalnie Linux jest takim systemem, że wątpię w to, że nie ma w nim czegoś, czego nie da się ustawić/zmiienić. Tak jak po prostu napisałem - trzeba tylko po prostu wiedzieć gdzie szukać danego pliku konfiguracyjnego, bo jak już sie znajdzie plik, to przy znajomości angielskiego to nie jest żadna filozofia znaleźć już linijkę odpowiadającą za dane ustawienie.

A no w takim że jak boczkens , chce Ubuntu w bootloaderze Windowsa to może użyć Wubi. Uzasadnienie jest w poście boczkens.

Ubuntu korzysta z Gruba, więc w EasyBCD wybierz Grub, jeśli EasyBCD załatwi to za Ciebie, to nie ma sensu bawić się w kopiowanie Gruba.

A niby dlaczego? Jakieś uzasadnienie?

Kto powiedział lub gdzie jest napisane, że musi zainstalować Gruba w MBR?

Lepiej podaj linka do jakiegoś poradnika, bo mnie osobiście denerwują takie teksty, z własnego doświadczenia wiem, że szukając rozwiązania problemu znajduje tekst poszukaj w Google i błędne koło się zamyka.

Na forum udzielasz się z własnej woli, więc albo pomagaj, albo daj sobie spokój.

Ale ja się pytam, po co instalować Ubuntu przez Wubi, skoro Ubuntu już jest zainstalowane na dysku w sposób tradycyjny , co to da? Jeśli chce dodać Gruba do bootloadera Windowsa, to nie trzeba instalować Wubi, to nie ma kompletnie sensu. Wystarczy pobrać Super Grub Disk, odpalić Ubuntu, zrobić kopie Gruba i dodać do bootloadera Windowsa ale jeśli można dodać Gruba do bootloadera Windowsa przez EasyBCD, to po co w ogóle kombinować. Było proste pytanie - co dodać Grub, LiLo czy Wubi, jest prosta odpowiedź - Grub, bo z niego korzysta Ubuntu i tyle w temacie.

Pozdrawiam!

Właściwie masz roobal rację, , że nie koniecznie w MBR trzeba instalować Gruba… Co do dodawania Linuksa do bootloadera WIndowsa nie jest to możliwe, bo przecież bootloader Windowsa nie obsługuje Linuksa… Już od tego trzeba zacząć, że niby jak wskazać na której partycji jest Ubuntu, skoro WIndows nie widzi partycji Linuksa…

Kocham użytkowników typu Piotr92. Do tej pory napisałem 3 posty na tym forum, a już dowiedziałem się, że jestem leserem, leniem i nie potrafię użyć Google. Uprzejmość przed wszystkim. Love it. No więc próbowałem dodać Linux poprzez EasyBCD w różnych konfiguracjach Typu oraz przy różnych partycjach i niestety nie działa. Chyba dam sobie spokój… Czasochłonne, a czasu jak na lekarstwo. Jak będę miał więcej dnia to się pobawię. :slight_smile:

Komentarz Piotra92 i tak był łagodny.

reos , a czego spodziewałeś się po wypowiedzi typu:

Ja jestem uprzejmy, tylko, że ja tępię leserstwo i ja nie potrafię być miły dla takich ludzi, którym nie chce skorzystać z wyszukiwarki.Ja rozumiem to, że forum jest od tego, żeby doświadczeni pomagali tym, co się na znają, ale dla mnie to już jest za przeproszeniem przegięcie pały zadawać pytanie co trzeba zrobić, żeby można było po reinstalacji systemu z powrotem uruchamiać Linuksa, bo znalezienie odpowiedzi na takie pytanie nawet nie wiem, czy chcącemu użytkownikowi zajęłoby dwie minuty łącznie z przejściem na google.pl, wymyśleniem i wpisaniem słów kluczowych. Bynajmniej z pewnością zajęłoby to mniej czasu, niż napisanie posta na forum i oczekiwanie, aż ktoś poda rozwiązanie na tacy, że tak się wyrażę…

Może zamiast kombinować z dodaniem Linuksa do bootloadera Windowsa, zainstaluj Gruba w MBR. Uruchom Ubuntu z płyty lub pendrajwa w trybie Live i wykonaj kolejno polecenia

sudo mount /dev/partycja/ubuntu /mnt

sudo mount -t proc none /mnt/proc

sudo mount -o bind /dev /mnt/dev

sudo grub-install --root-directory=/mnt

sudo umount /mnt/dev /mnt/proc /mnt

sudo reboot

za /dev/partycja/ubuntu podaj partycję, na której zainstalowane jest Ubuntu.

A czy ja pisałem, że windowsowy bootloader ma uruchamiać Linuksa? Nie, windowsowy bootloader może uruchomić Gruba z obrazu, a Grub zrobi całą resztę, na takiej zasadzie działa właśnie Wubi. Wubi tworzy obraz Gruba, dodaje go do bootloadera Windowsa, bootloader Windowsa uruchamia Gruba z własnej partycji, a Grub uruchamia Ubuntu i tak samo można zrobić to ręcznie, wystarczy zainstalować Gruba na dowolnej partycji, stworzyć jego obraz przy pomocy dd, przekopiować na partycję Windowsa i dodać odpowiedni wpis do konfiguracji windowsowego bootloadera.

Mimo wszystko wolę podać link do rozwiązania problemu, niż pisać poszukaj na Google, ponieważ ja sam często szukam informacji z wykorzystanie wyszukiwarki, trafiam na wątek, myślę sobie O! Może będzie jakieś rozwiązanie/odpowiedź i co widzę? Tekst typu Poszukaj na Google i normalnie w tym momencie ciśnienie mi się podnosi.

Pozdrawiam!

Z tym muszę Ci przyznać rację roobal. Nie pomyślałem o tym. :stuck_out_tongue:

Przepraszam, źle CIę po prostu zrozumiałem. Swoją drogą nie wiedziałem, że na takiej zasadzie działa Wubi, bo ja instalowałem z płytki Linuksa, nie przez Wubi, tak więc nie wiem jak to wygląda.