Jak dodać Linuxa do menu startowego XP?

Mam pytanie, takie jak w temacie. Mianowicie, zainstalowałem XP na tym samym dysku fizycznym, co wcześniej zainstalowane Ubuntu - oczywiście na innej partycji, i chciałbym dodać opcję uruchamiania Ubuntu z bootmanagera Windowsa. Czy możecie podpowiedzieć mi, jak to zrobić ?? !!

Wiem, jak uruchomić windę spod GRUB’a, więc proszę tylko o pomoc zgodną z tematem.

Z góry Wielkie Dzięki! !!

Obawiam się że to nie jest możliwe, z tego co wiem to windowsowy bootmanager obsługuje tylko windowsy i to tylko wcześniejsze wersje (w sensie że ten z XP potrafi odpalić tylko XP i wcześniejsze).

Poza tym windowsy nie obsługują innych systemów plików takich jak np. stosowany w linuxach ext3.

Musisz ponownie zainstalować GRUBa używając live CD. Poczytaj coś z tego.

Dzięki, ale GRUB mi działa OK, jak napisałem w pierwszym poście… Zadałem to pytanie, bo miałem wrażenie, że słyszałem kiedyś

o jakimś sposobie, ale widocznie tylko mi się zdawało.

Dzięki za odpowiedzi. Temat do zamknięcia.

Chyba jednak można:

http://forum.ks-ekspert.pl/topic/72238- … u-bootini/

Post użytkownika: Uno, Napisano 13 marzec 2006, 00:30

Powodzenia.

Tam chodzi o zupełnie coś innego i nigdzie nie ma opisu jak dodać linuxa do windowsowego bootmanagera.

Zresztą nie spotkałem się działającym opisem jak to zrobić więc na 90% uważam że się to nie uda.

Można dodać linuksa do bootmanagera windowsa przy pomocy EasyBCD http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html

Ale dlaczego na siłe chcesz zeby uruchamiało sie okno Windowsa z wyborem systemu ? To ma jakies znaczenie czy pojawi sie okno Linuxa czy Windowsa z wyborem systemu ?

Nie jest mozliwe według mnie bo instalujać Linuxa “zamazujesz” bootloader Windowsa. Jesli z kolei programem rozruchowym bedzie ten z Windowsa to nie bedziesz w stanie odpalic Linuxa.

Według mnie to niemozliwe.

Tylko jest jedno “ale”: ten program nie działa na Win XP (tylko na Vista i ewentualnie może na 7).

Może autor wątku spróbuje i się pochwali czy działa?

@scripter1

Ależ dokładnie de facto o to chodziło: bootloader windowsa musi być zachowany i nietknięty. A to gwarantuje tylko instalacja Gruba na innej partycji bądź dysku innym niż “C” (/dev/sda1).

Oczywiście najprościej jest wszystko podpiąć pod Gruba i spokój, ale szczerze mówiąc, tak jak pisał autor wątku, też mi się gdzieś to obiło o uszy i byłem ciekawy, czy to zadziała (sam nie mam możliwości sprawdzenia).