Jak dodac pasek w Filmie?


(Tomislawus6) #1

Witam, mam problem ze znalezieniem programu, który dodałby mi w danym filmie 8-minutowym. czarny pasek np o szerokosci 50 pix po lewej i po prawej stronie obrazu

oraz pasek 100pix u dolu obrazu(przykladowo). Poprostu chcialbym dodac napisy w 8min filmie ktore znajdowaly by się pod tym filmem ale w taki sposob zeby format filmu dalej byl zachowany 16:9 - stąd te paski. Niestety szukając nie znalazłem żadnego programu który by mi to zrobił automatycznie:( podzielilem film virtualDubem na kilkanaście tysięcy klatek a następnie dodałem paski, ale teraz bardzo ciężko je spowrotem skleić w całość, no i zgubiłem dźwięk przy okazji, również ciężko będzie go ustawić toteż szukam programu który poprostu ustawiłby mi te paski, czy ktoś zna jakiś sposób żeby mi pomóc?

Pozdrawiam.


(SMDOBPRO) #2

VirtualDub.

Jest wiele sposobów na obdarcie kota ze skóry :))

1.Załadować film do VD (jeśli to inny format niż avi lub kłopoty z załadowaniem użyć avisyntha).

2.W programie VD zakładka VideoFilters następnie Add Filters i wybrać np. Resize.

3.W następnym okienku które się pokaże ustawić Size Options jako relative % 100X100. W sekcji Framing Opt. tego okienka zaznaczyc LetterBox/crop to size i podaj wymiary szerokość o 100 px większe jak masz w absolute pixels (szerokość) i o 200 px jak wys. i zatwierdzasz OK.

4.Teraz ucinamy górny pasek,a więc jeszcze raz VideoFilters i Add… dodajemy null transform i zatwierdzamy OK a po powrocie do okna Filters oczywiście przy zaznaczonym filtrze null… (powinien być ciemny) dajemy na Cropping i w okienku podglądu chwytamy za górną krawędź kadru i zasłaniamy “kurtynkę” - manipulacja w Y1 offset czyni to samo i zatwierdzamy OK.

Tutaj jeszcze mała uwaga po przejściu przez potok filtrów zwróć uwagę na rozmiary klatki gdyż niektóre kodeki magą być kapryśne w pewnych przypadkach na początek zaokrąglenie do 4 jak najbardziej wskazane - chodzi o to że kodeki pracują na blokach o obostrzeniach kodeka w oknie kodeków oczywiście po wybraniu kodeka.

5.Gdy podgląd wyniku w głównym oknie VD nas zadawala przystępujemy do dodania napisów-więcej na ten temat tu http://vd-video-help.cba.pl/4_filtry_vi … apisy.html i kompresji materiału-więcej na ten temat tu http://vd-video-help.cba.pl/2_zapisywan … ie_1p.html