Jak dodac pasek w Filmie?

Witam, mam problem ze znalezieniem programu, który dodałby mi w danym filmie 8-minutowym. czarny pasek np o szerokosci 50 pix po lewej i po prawej stronie obrazu

oraz pasek 100pix u dolu obrazu(przykladowo). Poprostu chcialbym dodac napisy w 8min filmie ktore znajdowaly by się pod tym filmem ale w taki sposob zeby format filmu dalej byl zachowany 16:9 - stąd te paski. Niestety szukając nie znalazłem żadnego programu który by mi to zrobił automatycznie:( podzielilem film virtualDubem na kilkanaście tysięcy klatek a następnie dodałem paski, ale teraz bardzo ciężko je spowrotem skleić w całość, no i zgubiłem dźwięk przy okazji, również ciężko będzie go ustawić toteż szukam programu który poprostu ustawiłby mi te paski, czy ktoś zna jakiś sposób żeby mi pomóc?

Pozdrawiam.

VirtualDub.

Jest wiele sposobów na obdarcie kota ze skóry :))

1.Załadować film do VD (jeśli to inny format niż avi lub kłopoty z załadowaniem użyć avisyntha).

2.W programie VD zakładka VideoFilters następnie Add Filters i wybrać np. Resize.

3.W następnym okienku które się pokaże ustawić Size Options jako relative % 100X100. W sekcji Framing Opt. tego okienka zaznaczyc LetterBox/crop to size i podaj wymiary szerokość o 100 px większe jak masz w absolute pixels (szerokość) i o 200 px jak wys. i zatwierdzasz OK.

4.Teraz ucinamy górny pasek,a więc jeszcze raz VideoFilters i Add… dodajemy null transform i zatwierdzamy OK a po powrocie do okna Filters oczywiście przy zaznaczonym filtrze null… (powinien być ciemny) dajemy na Cropping i w okienku podglądu chwytamy za górną krawędź kadru i zasłaniamy “kurtynkę” - manipulacja w Y1 offset czyni to samo i zatwierdzamy OK.

Tutaj jeszcze mała uwaga po przejściu przez potok filtrów zwróć uwagę na rozmiary klatki gdyż niektóre kodeki magą być kapryśne w pewnych przypadkach na początek zaokrąglenie do 4 jak najbardziej wskazane - chodzi o to że kodeki pracują na blokach o obostrzeniach kodeka w oknie kodeków oczywiście po wybraniu kodeka.

5.Gdy podgląd wyniku w głównym oknie VD nas zadawala przystępujemy do dodania napisów-więcej na ten temat tu http://vd-video-help.cba.pl/4_filtry_vi … apisy.html i kompresji materiału-więcej na ten temat tu http://vd-video-help.cba.pl/2_zapisywan … ie_1p.html