Jak dodać Ubuntu do GRUBa?

Na początku tego wątku chcę poinformować, że szukałem odpowiedzi na moje pytanie w Google’ach, Bingu i forumowej szukacje, jednakże w żadnych z tych miejsc nie udało mi się uzyskać odpowiedzi.

Po bardzo wielu próbach udało mi się przywrócić Gruba. Znów pojawia mi się przy starcie systemu - jednakże cały czas znajduje się w nim tylko i wyłącznie Windows. Korzystałem z porady zawartej na stronie - http://www.jellykernel.org/2010/04/autres/migration-karmic-vers-lucid-symbol-grub_puts-not-found/.

W związku z tym dalej nie jestem w stanie odpalić Ubuntu, który mam zainstalowany na trzech partycjach (jedna system dev/sda5, partycja wymiany dev/sda6, oraz home dev/sda6 (partycja z Windows to dev/sda4)).

Chciałbym się zapytać co muszę teraz zrobić, żeby w GRUBie ponownie znalazł się Ubuntu.

Dwie opcje, jedna szybka i prosta, druga zajmująca kilka sekund/minut więcej :slight_smile:

    1. Pobierasz z sieci SuperGrubDisk - powinien on wykryć Ubuntu i je uruchomić, wtedy instalujesz na nowo Gruba z poziomu Ubuntu, nie w środowisku chroot.

OK problem naprawiony, ale napiszę co zrobiłem, żeby w przyszłości ktoś nie popełniał tego samego błędu co ja.

Sformatowałem Windowsa i po ponownej instalacji tego systemu, GRUB zupełnie zniknął z mojego komputera. Dlatego więc próbowałem go odzyskać - robiłem to w naprawdę wielorakie sposoby - korzystając z płyty o której pisał kolega wyżej, z porad na polskich forach i niestety żadna z prób nie przynosiła żadnego rezultatu.

Dopiero dzisiaj, około południa, gdy zagłębiałem się w Google’ach udało mi się dojść do postu na francuskim forum. I zapewne już wtedy doszedłbym do rozwiązanie tego problemu, gdyby tylko nie mógł błąd w rozumieniu treści.

Otóż gdy wpisałem w terminalu komendę: sudo fdisk -l, pojawiał mi się następujacy rezultat:

jacob@JacobHP-Linux:~$ sudo fdisk -l

[sudo] password for jacob: 


Dysk /dev/sda: 320.1 GB, bajtów: 320072933376

głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 38913

Jednostka = cylindrów, czyli 16065 * 512 = 8225280 bajtów

Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512

Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512

Identyfikator dysku: 0x7efeadb8


Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System

/dev/sda1 * 1 13 102400 7 HPFS/NTFS

Partycja 1 nie kończy się na granicy cylindra.

/dev/sda2 14 14948 119958529 5 Rozszerzona

/dev/sda3 14948 16906 15728640 7 HPFS/NTFS

/dev/sda4 16906 38914 176778240 7 HPFS/NTFS

/dev/sda5 14 1258 9999360 83 Linux

/dev/sda6 1258 1757 4002816 82 Linux swap / Solaris

/dev/sda7 1757 14948 105954304 83 Linux

...

Wydawało mi się, że gwiazdka “*” przy partycji dev/sda1 oznacza, że to jest partycja do której mam ustawić botowanie. I dlatego za każdym razem wpisywałem następującą komendę:

sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot

I przez to właśnie pojawił się problem z tym iż w Grubie był wyłącznie Windows. I nie wiedziałem jak go zmienić - wydało mi się, że będę musiał teraz ręcznie dodać do GRUBa Linuxa, bo po prostu usunąłem pozostałe wpisy. Postanowiłem, że będę próbował zrobić to z poziomu normalnego, fizycznie zainstalowanego na dysku Ubuntu. Dlatego wpisałem po prostu analogiczną komendę

sudo mount /dev/sda5 /mnt/boot

myślac, że teraz w GRUBie pojawi mi się wyłącznie Ubuntu.

Jednakże przy restarcie zaskoczył mnie widok całego GRUBa, z Windowsem i Linuxiem - identycznie jak przed formatem Windowsa.

Gwiazda oznacza w tym wypadku, że partycja ma przypisaną flagę boot, sam Linux nie wymaga do działania takiej flagi (u mnie żadna partycja nie ma przypisanej flagi boot), jedynie Windows wymaga jej do rozruchu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dobrze wiedzieć - następnym razem będę mądrzejszy:)