Jak dodać/ włączyć logo producenta płyty głównej przy uruchamianiu komputera?

Mam dwa, stosunkowo stare komputery, gdzie chciałbym dodać loga producentów płyt przy uruchamianiu komputera. Jeden z nich jest wyposażony w płytę główną ASRock AliveNF4G-DVI i bios AMI, a drugi w ECS P6IPAT i bios Award. Jak mam to zrobić?

Nie wiem czy w tych płytach głównych taka funkcja jest, ale o ile pamiętam to Show POST on start-up musisz ustawić na Disabled :slight_smile:

Nie we wszystkich płytach (BIOSach) ta funkcja jest dostępna. Czasami opcja wyświetlania logo producenta była tylko w pierwszym wydanym BIOSie do danej płyty, a potem przy kolejnych aktualizacjach producent z niej rezygnował. Pamiętam że dla płyt MSI był specjalny program pod Windows który ułatwiał wgrywanie własnych grafik.

Można spróbować bawić się “ręczne” wstawić logo, ale to wymaga sporej znajomości budowy samego BIOSU oraz obsługi edytora heksadecymalnego :wink:

Niestety, w płycie ASRocka nie było tej opcji, a w tej drugiej później sprawdzę, ale chyba też nie.

:Pokombinuje na starszym kompie, jak bios się zepsuje to można go na nowo wgrać?

I czy da się to dodać przy jego updacie?

A w sumie, budowa biosu i edytor hexadecymalny na pewno nie są tak trudne :slight_smile:

Można, jeżeli masz wiedzę w temacie i programator, albo identyczną (sprawną!) płytę i sprawne ręce :wink:

Nie zawsze istnieje możliwość by to zrobić.

Nie mogę Ci zabronić takich “zabaw”, ale jeżeli nie do końca wiesz co robić, to lepiej tego nie rób.

 

Ok, dzięki za porady, jak coś wykombinuje to dam znać :slight_smile:

Przypomniało mi się, jak w podstawówce mieliśmy stare kompy NTT z Windows 98. Przy ich uruchamianiu wyświetlało się logo procesora. To działa na tej samej zasadzie co logo producenta płyty głównej?

To raczej miało niewiele wspólnego z zainstalowanym procesorem. Ot podstawka zawsze pasuje tylko do jednego producenta, a sama podstawka jest co jakiś czas zmieniana - więc wstawić logo odpowiedniego producenta procesora czy mostka żaden problem :slight_smile: