Jak dodać wolne miejsce do istniejącej partycji


(Mrerde2) #1

Witam jak w temacie jak dodać wolne miejsce do istniejącej partycji. Chciałem utwożyc nową partycje ale system wyświetla mi komunikat że już jest max partycji. I teraz chciałbym przywrócić to do pierwotnego stanu. Jak to zrobić?? http://yfrog.com/afbeztytuuubp


(Gregorsi) #2

Zwiększ rozmiar partycji rozszerzonej(to ta w zielonej ramce), następnie zmniejsz (jeśli będzie to konieczne) dysk logiczny w niej zawarty i dodaj kolejny dysk logiczny w partycji rozszerzonej.


(Mrerde2) #3

Ale ja chcę dodać to do dysku "C"


(pakierhakierxd) #4

to tylko zrobisz to jakimś programem

ja używałem do tego

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html

dobry program ale nie chodzi jak ma się windows 7 64 bit


(scripter1) #5

erde , takie operacje na nie pustych partycjach zwykle kończą się utratą danych i w przypadku operacji na partycjach systemowych stawianiem systemu od nowa więc z zasady nie należy tego robić.


(Mrerde2) #6

No ale ja juz prubowałem tym programem i tżeba wykupic licencje żeby móc to zrobić. Nie da sie jakoś tego obejść albo zrobić to innym programem?


(Cedar) #7

Źle pr Ó bowałeś. Ten program jest bezpłatny, pewnie na początku instalacji wybrałeś "Free download" i ściągnąłeś wersje "Profesional", które jest płatna a wystarczy klikać tylko "NEXT".

Nie jesteś nieomylny i w tym przypadku piszesz "bzdety" Zmieniałem tym programem kilkadziesiąt razy rozmiar i układ partycji i nigdy nie miałem jakiegokolwiek problemu.


(Gregorsi) #8

Do dysku C to już nic nie dodasz, to jest partycja podstawowa, możesz jedynie zmienić jej rozmiar.

partycje możesz edytować za pomocą http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Program,Windows,13209.html.

Jedna uwaga:

Na dyskach z tablicą partycji MBR można utworzyć maksymalnie cztery partycje podstawowe, z czego jedna może być partycją rozszerzoną z wieloma partycjami logicznymi.

Trochę nie rozumiem dlaczego koniecznie chcesz co C, wolne miejsce (nie przydzielone to czarne) pokryjesz partycją rozszerzoną, dysk D przesuniesz do końca w prawo, i masz wolne miejsce za C na dysk logiczny.


(scripter1) #9

Cedar , ok, więc skoryguję moją opinię: nieumiejętne robienie takich operacji zwykle kończy się tak jak napisałem (niestety znaczna ilość ludzi robi to nieumiejętnie a potem pojawiają się na takich forach jak to błagając o pomoc w odzyskaniu danych).

Osobiście trzymam się zasady nie robienia takich operacji na partycjach z danymi a jeśli chcę zmienić wielkości partycji to robię najpierw kopię ich zawartości - to jest najbezpieczniejsza metoda.


(Cedar) #10

Jeśli ma stabilny komputer i niezaśmiecony system, przed zmianą na partycjach użyje np. CCleaner w celu wyczyszczenia systemu, następnie zderfagmentuje partycje oraz w czasie pracy tego programu wyłączy wszystkie zbędne programy i nie będzie nic innego robił, to szansa na utratę danych jest bardzo minimalna.

No i jeśli w czasie tej operacji nie wyłączą prądu... :wink:


(Gregorsi) #11

Bardzo cenna uwaga, przyznam szczerze że nie wpadłem na to że kolega Cedar może nie mieć kopii własnych danych, z tą utratą danych to przesadziłeś, ja używam gparted, nie zdarzyło mi się bym utracił cokolwiek, ryzyko istnieje, zanik napięcia, przypadkowy restart, błędy na dysku, to wszystko może doprowadzić do utraty danych no i oczywiście głupota użytkownika, to chyba najczęstsza przyczyna kłopotów.


(scripter1) #12

Cedar , właśnie w tym rzecz że wiele osób uważa że wystarczy użyć jednego programu i do zmiany układu partycji.

I cieszę się że sprowokowałem cię swoim postem do napisania tych porad. :wink:

Teraz kolega erde ma faktycznie większe szanse powodzenia jak zastosuje się do twojej porady.


(Cedar) #13

gregorsi , Kopie swoich danych to mam niezależnie od tego czy modyfikuję układ partycji czy nie (bardzo dawno zmian u siebie nie robiłem bo i po co) a u innych osób różnie to bywa i moje postępowanie jest uzależnione od tego jak bardzo ważne dane na dysku ma właściciel komputera :wink:

erde , może użyć tego programu: http://www.dobreprogramy.pl/Zaktualizow ... 20976.html - podobno po polsku, jeszcze go nie sprawdzałem, ale wygląda bardzo ciekawie i to jest prawie GPartED bardzo często polecany na forum (i w tym wątku też)