Jak dopasować akapelę (niskie BPM) do szybszego bitu muzyki

Jak dopasować akapelę (niekie BPM) do szybszego bitu muzyki

 

Program MixMeister

Acapella 128 BPM

 

Bass 181,8 BPM

 

Mimo ustawienia podobnego BPM to nienaturalnie to brzmi

 

Gdyby akapela była 90 BPM a bass 180 BPM wtedy by się udało dopasować bez problemu

No przy miksowaniu utworów o takiej różnicy tempa to niczego innego spodziewać się nie można.

 

Jeżeli mówiąc “nienaturalnie” masz na myśli to, że zmienia się tonacja, to wtedy można na acapelli użyć funkcji keylock jeżeli program taką posiada. Przy czym mogą występować drobne “glitche”, zależy jak dobry jest algorytm keylocka. VDJ ma np. beznadziejny, chociaż na wokalu aż tak tego nie słychać.

Jak program nie ma opcji pitchbend + keylock, to wtedy w jakimś zewnętrznym sofcie, np. audacity, należałoby przyśpieszyć (do 180) lub zwolnić (do 90, mniejsza różnica tempa względem oryginału) acapellę bez utraty tonacji. Ewentualnie możesz przyśpieszyć utworek do 200bpm, a acapellę zwolnić do 100, zawsze to jeszcze mniejsza różnica tempa na acapelii względem oryginału, a takie przyśpieszenie utworku (z utratą tonacji) może dodać fajnego kopniaka :P. Ale nie wiem co to za utwór, więc jak to zabrzmi w tym konkretnym przypadku…

  1. Jak zmienić tempo w Audacity - tam gdzie jest TEMPO jest tylko zmiana procentowa…

 

  1. Jeśli zmienie tempo w MixMeister - to acapella się rozjedża na maksa, raz wolniej, ciszej, przyspiesza (Maksymalne rozsynchronizowanie) ale podobno ten program może automatycznie dopasować tempo, zmienić klucz

Jakoś strasznie dziwnie tempo EXTREMALNIE szaleje w MixMeister (nie jest stałe)

 

Np. Acapella pasowała by do wolnego bitu (House, Hands up 128-150 BPM)) ale np. ciężko dopasować do Happy Hardcore, UK Hardcore (170-190 BPM)

 

Fajnie by to brzmiało podkręcić PITCH vocaluz  mocnym bitem (nie przyśpieszonym sztucznie - tylko naturalne TEMPO)

 

Taka sama akapelą w oryginalnym utworze ( np. 140-150 BPM) pasuje do dowolnego BPM (wyższy) ale w tym przypadku przeszkadza tło muzyczne w tym autworze…

 

 

Trzeba jakoś poprawić tą akapelę, jest dobre jakości dźwięku ale z tym BPM lub Pitch to nie wiem…

 

 

MixedInKey pokazuje 131 BPM a MixMeister 128 BPM…wiem, ze programy mogą mieć problemy z rozpoznaniem samej akapeli bpm lub klucz

 

ale bardziej wierze MixedInKey gdyż to bardzo dobry program technologicznie za grube dolary ;D

Jest też opcja zmień prędkość. “Zmień tempo” zostawia oryginalną tonacje, a prędkość zmienia tonację :wink:

 

Prosta proporcja

128 BPM - 100%

y BPM - x %

x=(y [bpm]*100 [%])/128 [bpm] i od wyniku odejmujesz 100 [%] - wtedy wyjdzie Ci ile % musisz dodać do 128, aby mieć y BPM :wink:

 

 

Dobrze byłoby nałożyć acapelę na oryginalny utwór i porównać, czy BPM acapeli zgadza się z BPM całego utworu (po prostu czy nie ma rozjazdu), bo z obliczeniem tempa kompletnego utworu raczej problemu nie będzie.

  1. Nie mam zielonego pojęcia (Audacity)

 

MixMeister ma opcję zmiany BPM,

dowolna, TAP, 0,5x, 2x
  1. W oryg. utworze acapella jest cięta w kilku miejscach