Jak duże znaczenie ma pamięć karty graficznej?

Dowiedziałem się że mobilna karta graficzna GeForce 940MX jest wydajniejsza od Radeona R7 M445. Wpisałem w Google “Geforce 940MX vs Radeon R7 M445”. Znalazłem to http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R7-M445-vs-GeForce-940MX

 

Wyszło na to, że 940MX ma prawie wszystko wydajniejsze od Radeona R7 M445. No właśnie prawie wszystko. Radeon R7 M445 ma wydajniejszą pamięc wideo (GF: 2002 MHz, 16 Gb/s, Radeon: 4000 MHz, 30 Gb/s). Typ pamięci w karcie Nvidii to DDR3, a Radeona GDDR5. Do jakiego doszedłem wniosku? Wciąż nie wiem, która karta lepsza. Więc mam do Was pytanie. Jak duże znaczenie w wydajności (konkretnie ilości klatek na sekundę) ma (w przypadku tych kart) pamięć karty graficznej? 

Ej, chwila moment, a w jednym laptopie podają, że 940MX ma pamięć GDDR5, może wydali zaktualizowaną wersję. 

Znaczenie jest spore bo wersje 940M mają uchlastaną magistralę pamięci zaledwie 64bit co w przypadku DDR3 jest znaczące trochę mniejsze w przypadku GDDR5 ale zawsze. Dodatkowo te MX pracują na większym boost`cie. Jakie dokładnie można się było dowidzieć w przypadku bodajże mobilnego GF740 gdzie np: MSI korzystało z pamięci GDDR5 zamiast standardowych DDR3, wydajność była znacząco większa i te karty doganiały wyższe modele. W moim lapku siedzi GF840M i widać jak wąskie gardło 64bitowe podcina wydajność karty grafiki, gdybym miał GDDR5 karta spokojnie dostałaby solidnego kopa, zwłaszcza w wyższych rozdziałkach.