Jak duży ustawić SWAP przy dużej ilości ramu?

womperm nie zgodzę się z tobą, ostatnio grając w Homeworld przez wine X serwer dostał takiego wycieku pamięci że zjadł cały ram, ponad 1GB wylądowało w swapie, ciekawe jak by się system zachował bez swapu? Zabił by X-y, na pewno by mi się to nie podobało, wystarczy że w tle miałbym odpalony jakiś edytor tekstu z czymś ważnym i zapomniał zapisać przed włączeniem gry, bo kto by przewidział że X dostaną wycieku pamięci :stuck_out_tongue: . Wiem że swap zazwyczaj leży i nic nie robi, ale czy ten 1-2GB nas zbawi, przy pojemnościach dysków od 320GB w górę (pomijam tutaj ssd, bo to inna sprawa)?

Przedewszystkim exec shield, dobrym rozwiązaniem jest też grsecurity.

Więc “ktoś przewidywał” że x.org dostanie wycieku.

Ja mam dysk 20GB więc mnie zbawi.

:slight_smile: Bo baterie się formowało a nie formatowało i to tylko NiMH albo węglowe. Dziś się ładuje do pełna i nadmiernie nie rozładowuje.

A co do padania dysków, od swapa.

Ten co mam chodzi ok 9 tys godzin, poprzedni ponad 10-letni chodzi gdzieś tam (7200rpm, chyba jeden z pierwszych) z przebiegiem ponad 20 tys h - i nic. Nie wiem co ma zużycie dysków do partycji swapa, która jest używana tylko pryz hibernacji i w krytycznych momentach,

A co do SSD się nie wypowiem - szybkość=podatność na awarie?

W bateriach nimh też nie wiele te formowanie dawało.

Pseudo-serwisańci do dziś wmawiają że li-jon czy polimerowe trzeba formować.

O SSD poczytałem, niby faktycznei są bardziej podatne na awarie. No ale to na razie nowa technologia - poczekamy zobaczymy. A do serwerów powinno się montować pewny sprzęt.

Mieć naładowane, nigdy rozładowane do 0.

Ponieważ większość słyszała coś o formowaniu i wiedziała, że trzeba to zrobić ale wielu zapominało o tzw. efekcie pamięci i zamiast poczekać do rozładowania się baterii doładowywali ją albo nie ładowali do pełna, a potem zdziwienie, że bateria ledwo trzyma :wink:

Pamiętam jak kiedyś przed zakupem używanego telefonu podstawowym pytaniem było ile trzyma bateria, dziś mało kto się o to pyta :slight_smile:

Pozdrawiam!

To nie jest serwer produkcyjny, więc nie musi być stabilny…

@roobal, to nie wina ogniw, tylko elektroniki. Nie rozładowuje się ogniw wszelkiej maści litowych.

Tak jak kolega ra-v powiedział.

Czy ja pisałem o całkowitym rozładowaniu, zresztą żadne urządzenie nie rozładuje baterii.akumulatora do 0%, tylko do minimum jakiego potrzebuje do działania, zresztą posiadam ładowarkę z opcją rozładowania akumulatora, w moim aparacie fotograficznym jest opcja rozładowania baterii, ponieważ urządzenia nie są w stanie rozładować baterii do końca, tylko rozładowują do minimum potrzebnego do działania urządzenia.

Pozdrawiam!

Tak to wiem, ale przez ten proces zmniejszasz żywotność ogniw.

A co do swapu to było powiedziane wyżej.

Jak powszechnie wiadomo rycie po SWAPie ma wpływ na spadek żywotności ogniw litowo-jonowcyh :wink:

Tak, na pewno. :lol: