Jak działa czas dzierżawy IP?

Siemka Panowie mam pytanie czy może mi ktoś powiedzieć na przykładzie jak działa czas dzierżawy IP? bo tak po “łepkach” to wiem że zeruje się czas i ip przyznaje od nowa a w praktyce jak to wygląda bo nie bardzo rozumiem?

W sieci lokalnej zależy od ustawień administratora np. na serwerze DHCP.

A jeśli chodzi o czas dzierżawy IP publicznego to w modemach GSM jest tak długi, jak długo jest połączony z netem - chyba że się wykupi stałe IP.

Tak najprościej.

Na serwerze DHCP zostaje skojarzony adres fizyczny twojej karty sieciowej (MAC address) z jakimś wolnym adresem IP.

Czas dzierżawy to czas przez jaki serwer to pamięta to ustawienie, przed upływem tego czasu klient pyta serwer o możliwość przedłużenia czasu dzierżawy na kolejny okres dzierżawy, jeżeli serwer odpowie pozytywnie czas zostaje wydłużony o kolejny okres, jeżeli nie odpowie klient musi pobrać nowy adres IP.

O czasie dzierżawy nie decyduje modem tylko serwer. Czas dzierżawy nie jest równy długości sesji połączenia z internetem, czas dzierżawy jest po prostu odnawiany.

A na przykład: jeszcze 2 pytanka:

1.Jeżeli w X360 mam ustwaiony IP Automatycznie i w routerze też to po wygaśnięciu czasu dzierżawy i ponownym połączeniu będę miał już inne IP na PC i X360?

2.A co się stanie jeśli w routerze dam IP statyczne a w X360 automatyczne czy wtedy po skończeniu czasu będę musiał na nowo konfigurować IP czy jak?

A o którym adresie mówimy, publicznym (WAN), czy o sieci lokalnej (LAN)?

Jeżeli chodzi o WAN to zależy od tego czy twój dostawca usługi internetowej przyznał ci statyczny IP, czy przydziela dynamicznie.

W swojej sieci lokalnej możesz uruchomić serwer DHCP ale to nie oznacza że po każdym podłączeniu do sieci otrzymasz nowe IP.

Jeżeli chciał byś mieć w sieci uruchomiony serwer DHCP a na niektórych komputerach niezmienne IP to istnieje taka możliwość, pod warunkiem że twój serwer ma takie możliwości konfiguracyjne. Należy wówczas zarezerwować pulę adresów których serwer nie będzie rozdawał, np 192.168.8.5 do 192.168.8.10 to pula zarezerwowana dla statycznych adresów, 192.168.8.11 do 192.168.8.254 to adresy przydzielane dynamicznie. Musisz też powiedzieć serwerowi który adres ma skojarzyć z konkretną maszyną, czyli podać do którego MAC Adrressu przydzielić konkretne IP, np MAC 00:80:a1:2c:d1:00 skojarzyć z IP 192.168.8.5.