Jak działa zapisywane stron do późniejszego przeglądania w offline?

Witam
Jak to się dzieje że strony które zapisałem (PPM, zapisz jako) mogę przeglądać bez dostępu do internetu, skoro na komputerze ważą zaledwie np. 20 KB a sam obrazek z tej strony pobrany oddzielnie waży jakieś 30 razy więcej?

Bo oprócz pliku html zapisuje się też folder z obrazkami itd.
Alternatywnie - przeglądarka ma jeszcze oryginalne obrazki w pamięci i używa tych scache’owanych wersji.

Czyli gdybym przeniósł sam plik html na inny komputer to nie działał by on tam, czy nie ładowały by się jedynie obrazki. Gdzie taki folder z obrazkami mogę?

1 polubienie

Tak, obrazki, style i skrypty które były zewnętrznymi zasobami nie będą działać. Masz możliwość wyboru czy zapisać samą treść tekstową (HTML) czy razem z zasobami (strona kompletna):

image

Po zapisie kompletnej strony dostaniesz folder i plik html:

image

A wewnątrz folderu style i skrypty (na mojej stronie nie było obrazka):

image

Jeszcze jedno pytanie, czy takie pliki/foldery które pobrałem na komputer, mogą zostać usunięte bez mojej wiedzy, nie chodzi mi tutaj o wejście “do” mojego komputera i usunięcie ich manualnie, a o to czy np. autor strony mógł ustawić tak by tak pobrane pliki (PPM, zapisz jako) były automatycznie usuwane po jakimś czasie?

Nie ma takiej możliwości.

Nie, nie ma takiej możliwości

Można w javascript zablokowywać prawy klik ale łatwo też to obejść (wyłączenie JS, dodatki do tego, reguły skryptowe dla uBlock Origin).

Skrót Ctrl + S też można podobnie zablokować ale dalej można obejść, tak samo jak z ppm czy z interfejsu przeglądarki wybrać zapisz.

Ale autorowi raczej chodziło o usuwanie już pobranych plików, nie o blokadę pobierania.

1 polubienie

Tak, chodziło mi o to czy tak pobrane pliki mogę zniknąć z mojego komputera bez mojej ingerencji/wiedzy.

1 polubienie