Jak działa zasilacz?


(Fidelio1980) #1

Zastanawiam się jak pracuje zasilacz. Czy np. zasilacz o mocy 350 Watow pobiera non stop 350 Watow pradu, czy tez pobiera tylko tyle ile potrzeba do zasilenia komputera?

To wazne pytanie, bo mysle wo wymainie niedługo zasilacza i mam 300watow co zupełnie mis starcza. Ale teraz w sprzedazy sa 350, 400watowe. A nie chce płacic horrendalnych rachunkow za prad.


(Canaletto) #2

Polecam lekturę http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz


(boczi) #3

Tam nie ma pełnego info ściśle o tym.

Zasilacz nie pobiera stale tyle mocy. Jest to zjawisko skokowe, w pełni na pewno zasilacz nigdy nie jest wykorzystywany... Wykorzystanie zmienia się szczególnie np. przy włączaniu komputera, rozruchu, wytężona praca karty graf.

Poczytaj:

http://www.gazetaprawna.pl/forum/temat. ... id_dzial=1

http://forum.tweak.pl/index.php?showtopic=143912

http://www.jscustompcs.com/power_supply ... hp?cmd=AMD


(Zbych ) #4

Tak, pobiera tyle jakie jest zapotrzebowanie kompa, na luzie mniej a podczas grania lub słuchania głośno muzyki troche (niewiele)więcej.


(Damian) #5

A jak myślisz, co działo by się z niewykorzystaną przez komputer energią, jeśli zasilacz pobierałby stale maksymalny dla siebie poziom mocy ??

Energia zamieniałaby się w ciepło i zasilacz uległby spaleniu :slight_smile:


(:: MARIO ::) #6

zasilacze marki Codegen itp. z naklejka 300W pobieraja tyle przy starcie, ale ich rzeczywista moc to ok. 180W :smiley:


(Fidelio1980) #7

Ok czyli moge sobie kupic 350 watowy zasilacz bez obawy, ze powieksza mi się rachunki za prad. :slight_smile:


(lazikar) #8

Chyba logiczne, ze czym większa moc zasilacza to tym więcej pradu pobiera. Jednak ile pobiera zależy d samego komputera.


(M@ster) #9

Przeciez to jest jak z bateria..jesli nic do niej nie podepniesz to sama sie nie wyczerpie :slight_smile: (tzn wkoncu tak - za 1000 lat :stuck_out_tongue: ale teoretycznie nie)