Jak edytować GRUBa?

Tak się stało i GRUB jest.
Więc co mam zrobić żeby go nie było?

Odinstalować os-prober z zarządzania „pakietami” lub post 15: Jak edytować GRUBa? - #15 przez Domker

Jak to zrobie co w poscie 15 to na sekundę GRUB jest. Jak wpisze 0 to na dłużej jest.
Jak odinstalować os-prober?

Szczerze powiem, Nigdy nie miałem dwóch systemów na jednym lapku.
Mam dwa laptopy windows 10 a drugi archlinux oraz jeden komputer stacjonarny z windows 11 test

Dual Boot już niepotrzebny Linux na Windowsie z WSL 2 :rofl:

O tym czy jest Linux potrzebny czy nie nie ma co dyskutować. Ja i tak go instalowałem na dysku podłączonym przez USB.

" Żeby nie sprawdzał czy są inne systemy i nie dopisywał do Grub-a, to musisz w katalogu /etc/grub.d usunąć plik 30_os_prober. Potem zaktualizuj Grub-a.
Później " sudo update-grub "
I GRUBa nie ma przy uruchomieniu. Tylko że ten plik który usmołem miał nazwę "43_os_prober.proxy"

Po co instalować windows obok Linuxa?

Archlinux używam głównie do przeglądania internetu, youtube, oglądania filmów, qbittorrent, spotify i edycji tekstu

Instaluje Liunxa obok Windows a nie na odwrót :grinning:

Ja mam odwrotnie, na Windows z miesiąc temu byłem ?:slight_smile:
Jakieś aktualizację muszę porobić.
Bo jak tu czytam, to cuda na patyku.
windę dostałem w pakiecie z kompem, bo inaczej raczej bym się nie szarpał na to gówno.
Za 1000 zł?

Rzeźbiarstwo figurowe na g…, jakie niektórzy postulują ie jest tutaj potrzebne… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Podaj model laptopa LUB model płyty głównej. Systemy były instalowane w trybie UEFI czy BIOS/MBR?

@Domker podajesz komendy do Archa a nie do systemu opartego na Ubuntu i Debianie… pacman a sudo to jest różnica

Płyta Gigbyte A520M SH2 instalowany na MBR.

Najrozsądniej byłoby zainstalować Grub2 w miejsce bootloadera Windows 10 (dysk /dev/sda, przy instalacji nie podajesz numeru partycji). Windows 10 powienien zostać wykryty przez os-prober (w tym też celu nie należy ustawiać zmiennej GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true) ani usuwać pakietu os-prober.

Potem, żeby nie było Gruba, zmienne w pliku /etc/default/grub ustawiasz tak:

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0     # lub =3, żeby mieć czas na reakcję, zanim zacznie podstępnie uruchamiać domyślną pozycję menu
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

Jeśli nie chcesz zastępować bootloadera systemu Windows 10 Home ™ programem rozruchowym linuksa to pozostaje tylko i wyłącznie przezłączanie się między dyskami za pomocą boot menu pod F12. Oczywiście jeśli dysk podłączony będzie cały czas, można spróbować wybrać go na stałe jako urządzenie, z którego ma startować komputer w BIOS, zakładka Boot → Boot Option Priorities (instrukcja płyty głównej, sekcja 2-7, strona 33).

Hałtu:
Grub2/Setup - Community Help Wiki .
Making GRUB quiet .