Jak edytować GRUBa?

Od dawna czyli października 2020 czy bardziej że żaden RTM od 2015 nie uszkodził przestrzeni GNU/Linuxa?

Nie rozumiecie tematu???

Jeśli nie chcesz edytować plików ręcznie to Linux nie jest dla Ciebie :wink:

To nie jest konfiguracja, tylko jej część, mała część. Na tej podstawie nie da się podać co masz zmienić by poprawnie odpowiedzieć na twoje pytanie. Zostaje ci to co tak lubisz, trzeba czytać, czytać, czytać.

Poradziłem sobie inaczej :slightly_smiling_face:
Odłączyłem fizycznie pierwszy dysk twardy SSD.
Zainstalowałem elementary OS na dysku HDD podłączonym przez USB
… i mam system bez GRUGa tak jak chciałem :grinning:
Jak nie drzwiami to oknem… zawsze jest jakieś wyjście… :stuck_out_tongue_winking_eye:

GRUB_DEFAULT=0 zamień na:
GRUB_DEFULT=saved, a poniżej dodaj: GRUB_SAVEDEFAULT=true
Timeout zmień na np. 1 sekundę.

Zapisz zmiany i w konsoli:
sudo update-grub

Uruchom ponownie PC i w ciągu tej 1 sekundy wybierz domyślny system to uruchamiania z listy GRUB. Przy pozostałych próbach już powinien się uruchamiać ten, który wybierałeś poprzednio z GRUB menu.

Dzięki, już sobie poradziłem inaczej :slightly_smiling_face:

Przy następnej aktualizacji Grub-a dopisze Ci Windowsa.
Żeby nie sprawdzał czy są inne systemy i nie dopisywał do Grub-a, to musisz w katalogu /etc/grub.d usunąć plik 30_os_prober. Potem zaktualizuj Grub-a.

sudo update grub

Co to za chałupnicze metody? :stuck_out_tongue:

pacman -Fl grub | grep "30_os"
grub etc/grub.d/30_os-prober

Jak widać ten skrypt to składnik paczki grub, przy aktualizacji będzie to co najmniej generować ostrzeżenia, że podany plik nie znajduje się w systemie plików, a jest w paczce, lub w zależności od menadżera paczek będzie się „odnawiać”.

Zdecydowanie lepiej jest usunąć paczkę os-prober, jeżeli nie jest potrzebna.

pacman -Qi os-prober
Nazwa                 : os-prober
Wersja                : 1.79-1
Opis                  : Utility to detect other OSes on a set of drives
Architektura          : x86_64
Adres url             : https://joeyh.name/code/os-prober/
Licencje              : GPL3

Alternatywnie można użyć zmiennej w grub.cfg: GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true

W wielu dystrybucjach od marca os-prober jest w ten sposób wyłączony domyślnie:
[PATCH] templates: Properly disable the os-prober by default

A zauważyłeś, że system jaki ma zainstalowany to debianowo-ubuntowe „elementary OS” a Ty podajesz mu komendy Arch-owe.

Bo, tak.
akurat jem, dopiszę.

Tak się stało i GRUB jest.
Więc co mam zrobić żeby go nie było?

Odinstalować os-prober z zarządzania „pakietami” lub post 15: Jak edytować GRUBa? - #15 przez Domker

Jak to zrobie co w poscie 15 to na sekundę GRUB jest. Jak wpisze 0 to na dłużej jest.
Jak odinstalować os-prober?

Szczerze powiem, Nigdy nie miałem dwóch systemów na jednym lapku.
Mam dwa laptopy windows 10 a drugi archlinux oraz jeden komputer stacjonarny z windows 11 test

Dual Boot już niepotrzebny Linux na Windowsie z WSL 2 :rofl:

O tym czy jest Linux potrzebny czy nie nie ma co dyskutować. Ja i tak go instalowałem na dysku podłączonym przez USB.

" Żeby nie sprawdzał czy są inne systemy i nie dopisywał do Grub-a, to musisz w katalogu /etc/grub.d usunąć plik 30_os_prober. Potem zaktualizuj Grub-a.
Później " sudo update-grub "
I GRUBa nie ma przy uruchomieniu. Tylko że ten plik który usmołem miał nazwę "43_os_prober.proxy"

Po co instalować windows obok Linuxa?

Archlinux używam głównie do przeglądania internetu, youtube, oglądania filmów, qbittorrent, spotify i edycji tekstu

Instaluje Liunxa obok Windows a nie na odwrót :grinning:

Ja mam odwrotnie, na Windows z miesiąc temu byłem ?:slight_smile:
Jakieś aktualizację muszę porobić.
Bo jak tu czytam, to cuda na patyku.
windę dostałem w pakiecie z kompem, bo inaczej raczej bym się nie szarpał na to gówno.
Za 1000 zł?