Jak efektywnie podzielić dysk 120GB pod Vista Home Basic?

Mając XP dzieliłem dysk następująco:

C:/ 10GB - System, sterowniki, antyvirus, firewall, przeglądarka (tylko i wyłącznie)

D:/ 55GB - zawsze instalowałem na D resztę programów i gier

E:/ 55GB - magazyn na muzykę, zdjęcia, filmy, instalatory od gier/programów

Czy taki podział będzie dobrze sprawował się pod Vista Home Basic ? Czy może ktoś ma lepszy pomysł na podział. Jeden znajomy twierdzi, że lepiej zrobić duże C:/ i tam wszystko instalować, na D:/ zrobić magazyn - lepsze rozwiązanie ?

Przywracanie zawsze mam OFF - nie potrzebuję, szkoda miejsca na HDD :slight_smile:

To czy lepszy podział taki czy taki to zależy tylko od tego co bardziej wolisz.

Vista chyba 20GB minuimum potrzebuje?(tak słyszałem).

Przy formacie i tak musisz od nowa instalować gry i programy ale znów instalując na systemowaj zawalasz nieco bardziej sam system.

Osobiście wybrałbym 2 rozwiązanie.

Po formatce soft z D zawsze działał poprawnie :slight_smile: ile GB wystarczy dla Visty (partycja systemowa) do w pełni komfortowej pracy?

1)Ja zawsze wgrywam od nowa(XP)

  1. http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=22&t=245469&start=0&st=0&sk=t&sd=a

Na system około 15GB, tam Masz przecież jeszcze potrzebne miejsce na plik wymiany, czasami hibernację, aktualizacje. Windows szybko potrafi się rozrastać.

C: 20-25 GB System, Programy

D: 20 GB Magazyn, Backup, Instalki itp.

E: Pozostała część na dokumenty.

Ok pokombinuję coś, a może zrobić na samym początku partycje na SWAP ? Robił ktoś z was kiedyś taki eksperymencik ? Najszybszy dostęp jest na początku HDD.

W dzisiejszych czasach nie ma większego sensu tworzenie oddzielnej partycji na swap.

To jest zly pomysl. Wtedy dysk bedzie mial jeszcze wiecej roboty. Lepiej zostwic plik wymiany na miejscu i czasem defragmentowac go programem PageDefrag: http://download.chip.eu/pl/PageDefrag-2.32_128425.html

Jesli natomiast masz dwa dyski twarde to umieszczenie pliku wymiany na drugim dysku (nie systemowym) moze przyspieszyc prace systemu. To jest dobre rozwiazanie.

Jeśli lubisz eksperymentować sprawdź to. :smiley: