Jak efektywnie wykorzystać dysk SSD

Domontowałem sobie dodatkowy dysk SSD w laptopie (obok talerzowego). W moim przypadku jest to bardzo mały dysk, bo 128 GB. Przenieść na niego partycję systemową (BTRFS) czy skorzystać z jakiegoś mechanizmu, np. BCache. Na elektronice, systemach plików i technologiach do przechowywania danych się nie znam. Jak np. korzystać z BCache i na czym to polega? Chcę osiągnąć przyrost wydajności.

Nie kombinuj, przenieś system na SSD i home w zasadzie też, a talerzowy sobie potem podepniesz.

Ok. Czyli przenoszę system, bo na home ten SSD jest za mały. Dzięki.

Zostawiłbym część home na ssd (.cache, .config, .local) a resztę na talerzówce.
Odpowiednio przypisać katalogi w fstab i hola.

Wszystkie katalogi ukryte (tzw. dotfiles, czyli pliki konfiguracyjne poszczególnych aplikacji) jednak lepiej jest trzymać na $HOME. Katalogi ze swoimi własnymi plikami (jakieś zdjęcia, dokumenty, filmy itp.) możesz sobie trzymać gdzie ci się podoba, ja na takie rzeczy mam HDD, którego zawalam różnymi gratami. System i $HOME mam na SSD 256 GB i aktualnie z tych 256 jakieś 140 GB jest wolnych (pewnie mógłbym trochę niepotrzebnych rzeczy powywalać i byłoby jeszcze więcej wolnego), więc 128 GB powinno w zupełności wystarczyć.

U mnie to jeszcze zupełnie inaczej wygląda. Większość rzeczy mam poza komputerem na serwerze z kilkoma dużymi dyskami. Wszystko ładnie poustawiane w fstab i montuje się przy starcie, ewentualnie odmontuje, kiedy rozłączy się wifi bądź kabel. Może nie demon szybkości, ale to zupełnie nie przeszkadza.