Jak i co ile nakręcać zegarek?

Witam! Dostałem na prezent zegarek. Jednak jest to zegarek mechaniczny i trzeba go nakręcać bo jak nie to staje po pewnym czasie. I teraz pytanie w jaki sposób to robić żeby go nie uszkodzić? Na nim koło tarczy jest takie pokrętło i z tego co wiem to trzeba nim przekręcać aż nie wyczuje się oporu (tzn. aż się nie będzie dało kręcić). Dobrze piszę? I co ile to robić? Czy jeśli nakręciłem go dajmy na to o 10 to przed snem o 22 też mogę to zrobić?

Zegarek jest firmy Wostok, nie wiem dokładnie jaki model. Na tarczy ma napisane “18 jewels” cokolwiek to znaczy.

 

Prosze o pomoc gdyż podoba mi się ten zegarek i chciałbym się umieć nim posługiwać :slight_smile:

Dżizas, ja piórkuje… społeczeństwo informatyczne, niedługo do łopaty trzeba będzie instrukcje drukować.

 

Nakręcasz nie do oporu, tylko do momentu, kiedy pokrętło zaczyna stawiać opór, tak jak napisałeś. A jak często? IMHO najlepiej się przyzwyczaić raz dziennie, o tej samej porze o ile sprężyna naciąga na 24 godziny - potem robisz to już automatycznie.

To były niegdyś dobre zegarki “Sdełano w CCCP”. Ma 18 “kamieni”, czyli łożysk rubinowych. Nakręcaj raz na dobę, niezupełnie do oporu.

To jest dokładnie taki:

 

 

To nie moje zdjęcie, ja nie mam dobrego aparatu. Mój jest w troszkę gorszym stanie. Mierzyłem mu czy dokładnie działa i wyszło że żadnych opóźnień nie ma.