Jak i czym tworzyć backup windows i danych w firmie?

Witam. Od niedawna zacząłem pracę jako jedyny informatyk w średniej firmie. I zastanawiam się jak zorganizować backup dysków poszczególnych komputerach. Komputerów jest 15. Na wielu stoi od dawna system i jest zainstalowane specjalistyczne oprogramowanie np. do księgowania, podpisu elektronicznego, tworzenia kosztorysów, do robienia opłat, itp, których nie znam. W tych programach są dane, które należy zachować. Ponadto na poszczególnych komputerach udostępnione są dyski i drukarki sieciowe. I tu myślę trzeba koniecznie tworzyć backup danych. Bo jakby to wszystko padło… Kopie wcześniej były tworzone poprzez podpięcie dysku zewnętrznego USB i programem Seagate Manager. Ale tu jest problem, bo ten program nie tworzy kopii katalogu windows i plików systemowych i nie bootuje się. Więc jakby cały system padł to na niewiele się zda. Tyle tylko że zostaną programy i dokumenty. Ale co po zainstalowanych folderach programów, jak system postawię od nowa to pewnie nie będą działać, trzeba je będzie od nowa instalować i poprzednie dane zapisane w tych programach przepadną. Niektóre komputery chodzą już tam tak wolno że przydała by się reinstalka systemu. Jednak nie chcę żeby potem ktoś miał do mnie pretensję że coś skasowałem, że np. w programie Płatnik nie ma wcześniejsych danych. Ponadto po postawieniu takiego nowego systemu przydało by się zrobić klon dysku C, żeby się w przyszłości nie bawić w reinstalkę. I tu znów pytanie czy np. zrobienie kopii w firmie programem uruchamianym z płyty np. Norton Ghost w płycie Hiren’s Boot CD 10 będzie legalne. W sumie to nic nie instaluję. Jedyne co to tworzy się plik z kopią z rozszerzenie *.GHO. Nie wiem jak to wszystko zorganizować z tym BACKUPEM. Proszę o poradę jakiegoś doświadczonego informatyka pracujęcego w firmie jak to się fachowo robi, żeby było sprytnie i legalnie i żeby dane i ustawienia zostały.

Z programów co testowałem fajny jest ferro backup system.

No fatalnie to wygląda.

Trzeba by to wszystko uporządkować.

Postawić jakiś serwer plików, zalecić użytkownikom przechowywanie ważnych danych na dyskach sieciowych i archiwizować tylko serwer.

Postarać się wyeliminować udostępnianie drukarek na komputerach klienckich, udostępnić je za pomocą serwera.

No trzeba by się zapoznać z tym oprogramowaniem, może ma wbudowany mechanizm tworzenia kopii danych.

Należy dążyć do zautomatyzowania procesu tworzenia kopii danych, chcesz codziennie biegać do kluczowych stanowisk i robić ich kopię?

Musiał byś się dowiedzieć w jakiej bazie/bazach przechowywane są te dane. Wówczas kopiujesz bazę.

Ja robię kopię za pomocą Imagex, ale są to dwa komputery sterujące obrabiarkami, nic na nich nie ma, tylko soft do obsługi obrabiarek.

Z racji tego ze nic się na nich nie zmienia kopia robiona jest bardzo rzadko (po wizycie serwisu, zmianach w oprogramowaniu).

Reszta firmy pracuje na oprogramowaniu które korzysta z bazy danych na serwerze.

W serwerowni stoi komputer zapasowy skonfigurowany i gotowy do użycia, jeżeli komuś padnie sprzęt dostaje zastępczy.

Jeżeli awaria wymaga reinstalacji to bez sentymentów stawiany jest system od nowa, użytkownik wie że nie może mieć ważnych danych na dysku lokalnym.

Poza tym co zrobisz jak padnie sprzęt a nie system na komputerze księgowej, będziesz miał obraz dysku, licencje na windows macie pewnie oem, zresztą z tym oem to byś sobie poradził, bo kupisz taki sam system i zmienisz klucz po odtworzeniu. Problem w tym że jak ten obraz odtworzysz na nowy sprzęt to na 90% system się nie podniesie, brak sterowników…, to zły pomysł. Musisz robić kopię bazy danych.

Ja też polecam Ferro backup http://www.ferrobackup.com/pl/

Możesz tym zrobić backup ustawień dowolnego programu księgowego, dokumentów, albo nawet obraz zystemu. Nie musisz nic udostępniać w sieci ani biegać po komputerach bo wszystkim sterujesz centralnie.

No to może napiszmy jeszcze ze zrobienie kopii to to jeden problem, a odtworzenie to drugi.

To że kopia powiodła się nie oznacza ze uda się ją odtworzyć.

Dlatego należy okresowo odtwarzać zrobione kopie celem zweryfikowania ich poprawności, żeby nie zdziwić się odtwarzając system po awarii.

Można sobie robić kopie za pomocą Ferro backup, ale nie odważyłbym się nie mieć kopii bazy danych zrobionej narzędziem które przewidział do tego celu jej producent.

Przetestuj może Acronis Backup & Recovery 11 Workstation. Może to być coś pasującego pod potrzeby.

Najlepiej z wersją z"Uniwersal Restore" oraz deduplikacją.

Innym rozwiązaniem może być jakiś soft mający już zaimplementowany mechanizm do backupu? Bitdefender Client Security - tu masz i dobrego antywirusa z konsolą administracyjną i moduł kopii bezpieczeństwa. Przetestować nie zaszkodzi :slight_smile:

Jak chcesz to przy pomocy Ferro możesz nawet automatycznie zrobić backup bazy przy pomocy narzędzi dedykowanych producenta bazy.

Też się przychylam do opinii kolegów wyżej, którzy mówią o problemach z kopiami w momencie awarii sprzętu, a wierz mi to dość częsty problem (pani Kasia z księgowości i tak powie, że ona tylko komputer wyłączyła). Tak więc ja bym robił tak postawił jakiś serwer na którym ludzie by zapisywali wszystkie ważne dane (na serwerze robić kopie zapasowe tych plików). Co do specjalistycznego oprogramowania no to musisz postudiować z czym się to je bo na pewno mają swoją opcje backupu bazy danych, a jak nie mają to w necie pewnie pełno tego jest i wtedy przeinstalowanie oprogramowania nie będzie takie straszne. Kopie samych systemów operacyjnych zawsze warto zrobić, ale dzięki zapisowi plików na serwerze i zapasach baz danych programów specjalnych nie będzie zgrzytania przy wymianie sprzętu podczas reinstalacji całego systemu, że wszystko szlag trafi.

Pewnie że mogę, tylko jak się domyślam najpierw muszę napisać skrypt właściwy dla kopiowanej bazy danych (MySql > mysqldump, PostgresSql pg_dump, …).

Jak już sobie ten skrypt napiszę to mogę go wywołać z harmonogramu zadań.

I tak muszę latać do stanowisk i tworzyć kopię bo jak nakarzę ludziom kopiować ważne pliki dokumentów do np. dysku sieciowego na moim komputerze ( i ja potem kopiuję to na dysk zewnętrzny ) to i tak muszę latać przekopiowywać bazy tych specjalistycznych programów a najlepiej ich całe foldery z Program files na dysk zewnętrzny, bo kto sam będzie wiedział które pliki tych baz przekopiowywać na dysk zewnętrzny. No chyba że by dało się ustawić w tych programach żeby same tworzyły okresowo kopię na mój dysk sieciowy, w co wątpię. Ewentualnie można by udostępnić w sieci folder z danym programem i bym kopiował przez sieć plik z bazą.

Czyli jak rozumiem nie ma co tworzyć klonu dysku C: tylko tworzyć kopię dokumentów i baz programów na osobnym dysku? W sumie chodziło mi o to żeby nowo postawionego systemu zrobić klon, żeby w przyszłości było mniej zabawy przy reinstalacji.

Tak, tylko że to jest chyba płatny program.

Tak, tylko że nie ma chyba sensu tworzyć kopii całego systemu na bierząco bo system działa z czasem co raz wolniej.

Z programem Ferro Backup to raczej dam sobie spokój. Poszczególne komputery mają IP przydzialane dynamicznie przez ruter. A nie mają przydzielonych na stałę. Nie ma też serwera w firmie. Raczej myślałem o Clonzilli ale jest trudna w obsłudze.

Nie chodzi mi o pliki systemowe tylko ważne dokumenty, arkusze kalkulacyjne, itp.

możesz wykorzystać do tego “harmonogram zadań” wystarczy poprosić aby użytkownicy nie wyłączali komputerów a wylogowywali się z nich.

Ty byś tylko kontrolował czy kopie wykonują się poprawnie.

kurcze, a jak ten dysk spadnie ci na podłogę i uszkodzi się?

Wypadało by te kopie składować na jakiś komputerze gdzie możesz skonfigurować RAID.

Może czas o nim pomyśleć, może na początek zwykły komputer z obsługą raid.

Zresztą myślę że za 4-5k da się kupić jakiś mały serwer, na którym byś składował kopie baz danych i kluczowe dokumenty.

Co masz konkretnie na myśli?

Clonezilla jest bardzo prostym i skutecznym programem. To coś w rodzaju kreatora (dalej, dalej) ale nadaje się tylko do robienia obrazów dysków partycji. http://majsterkowicz.wordpress.com/category/backup/

Z dokumentami nie ma problemu, udostępni się folder sieciowy na moim kompie i tam będą wszyscy przekopiowywać ważne pliki. Natomiast z bazami programów to mam problem. Np. w takim programie do kosztorysów Kobra nie widzę opcji automatycznego tworzenia kopii całej bazy na wskazane miejsce. A w razie reinstalki systemu te dane muszą zostać i działać w programie.

Nie bardzo rozumiem o co Ci tu chodzi. Nie wiem jak np. ustawić aby program Kobra tworzył automatycznie kopie bazy we wskazanym miejscu. Chodzi tu też o inne specjalistyczne programy typu Płatnik. Być może by działało gdyby zainstalować program od nowa i podmienić cały stary katalog z programem w to miejsce ale myślę że nie zawsze zadziała.

A mam na myśli że trudniej się w Clonezilla tworzy kopię dysku C: i przywraca niż np. w Norton Ghost…

Akurat do działania Ferro Backup nie są potrzebne stałe adresy IP ani prawdziwy serwer… ale Twój wybór. Powodzenia.