Jak i ile wentylatorow montowac w obudowie?

Witam chcialbym sie zapytac jak zamontowac wentylatory w obudowie , maja dmuchac na zewnatrz czy do wewnatrz ???

obecnie posiadam obudowe z 3 miejscami na wentylatory : przod 12cm , bok 12cm i tyl 8 cm ;]

mam wszystkie te wentylatory 2x 12cm Cooler Master i 1x 9cm ,NoName,

jak i czy oplaca sie montowac wszystkie ?

Phenom353 ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu dokonania zaleconej korekty proszę skorzystać z przycisku Edytuj przy poście otwierającym temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Jeśli nie podkręcasz procesora i jest to obudowa z dobrym przepływem powietrza to rzadko jest potrzeba montowania dużej ilości wentylatorów. Chyba, że masz dużą temperaturę dysku i procka :slight_smile:

Jednak jeśli już masz te wentylatory to ja bym na twoim miejscu zamontował tylko z przodu 12cm i tył 9cm, bok raczej bym odpuścił.

A tutaj schemat jak ustawić wentylatory: http://www.abload.de/img/scenario7b1kc.jpg - z przodu, boku i od dołu powinno się wtłaczać zimne powietrze, a górą i tyłem wypychać gorące :slight_smile:

Co prawda moj sprzet zbytnio sie nie grzeje ;] skoro mam to zamontowalem wszystkie tak jak powinno byc ;] dzieki i pozdrawiam =D>

Im mniej wentylatorów, tym lepiej. Jeżeli w obudowie panują dobre warunki cieplne, to instalowanie wentylatorów jest niewskazane z kilku względów:

  • większy hałas,

  • większe pompowanie kurzu przez obudowę,

  • większa plątanina kabli i generalnie bajzel w środku.

Kierunek działania wentylatora zależy od miejsca w którym ma być zamontowany. Np. na przednim oraz bocznym panelu obudowy powinien “dmuchać” do wewnątrz (ale nie jest to regułą). Natomiast wentylator na tylnej ściance powinien wyciągać powietrze z obudowy choć też jest to uzależnione od innych czynników takich jak rodzaj schładzacza procesora, budowa zasilacza itd. ale nie chce mi się pisać obszernego poradnika o kierunkach przepływu mas powietrza. Co innego, gdybyś zapytał o poważniejsze sprawy. Pozdrawiam.

PS. Dość dużo daje zamontowanie na tylnym wentylatorze tunelu takiego jak można spotkać w boczkach obudów. Chodzi o to, aby przyspieszyć wypompowywanie gorącego powietrza bezpośrednio z radiatora CPU na zewnątrz obudowy.

OT - kosz.