Jak instalować BIOS'a

Tak jak w temacie. Prawdopodobnie sypie mi się BIOS. W jaki sposób zainsalować go od nowa? Skąd wziąć instalkę?

Gdzie jest zworka restartująca BIOS?? Może jakiś link ze zdjęciem.

może model płyty głównej byś podał! skąd mamy to wiedzieć? :x

W BIOSIE powinna być takie opcje: Load Bios Defaults i/lub Load Setup Defaults wgrywają one ustawienia początkowe.

Skąd wiesz że CI sie sypie bios :?:

Zwrotka jest na płycie głownej, słyszałeś o instrukcji obsługi do płyty głównej?? To taki dobry wynalazek…

Nową instalkę możesz zrobić tylko u profesionalistów (sklep komputerowy, serwis itd.) no chyba że masz w domu programator :slight_smile:

Co się dzieje z tym biosem ??

Pozdrawiam

Jak wgrać nowego to nie wiem ale zresetować BIOS wyciągnąc bateryjkę na około 10min a następnie ją włożyć tyle tylko że ustawienia które miałeś będziesz musiał ustawić na nowo.Instalkę BIOSA można ściągnąć ze strony producenta płyty głównej.

Dla awarda

http://forum.overclockers.pl/showthread.php?t=10313

lub szukaj na google takich opisów jest pełno

Bios ściągnij ze strony producenta np ECS K7VZA (model płyty) i od odpowiedniej rewizji płyty np Rev lub Pcb 1.0 (rev i pcb oznacza to samo, zwykle jest podana między slotami pci).

Zworka szukaj CCMOS, ClearCmos, przestaw z pinu 1-2 na 2-3 tak na ~1 min, komp musi być odłączony od prądu. Lub wyjmij baterię na 30 min powinno wystarczyć. Zworka zwykle jest obok baterii.

Na pewno Bios? Może wina zasiłki, ramu, uszkodzenie płyty np kondensatory, lub grafa.

Robiłeś coś w biosie?

do Resetu BIOSA jest zworka około bateri. A żeby wgrać Biosa to musisz ściągnąć najpierw biosa ze strony producęta płyty i zapisać na dyskietce. A aby go wgrać musisz mieć napęd FDD poprostu ustawić aby czytała pierwsze z dyskietki (jak przy instalowaniu WINDOWSA 98) i tyle sam reszte zrobi komputer

Złączono Posta : 01.03.2007 (Czw) 14:19

Troche żle mu to tłumaczycie bo zworke przekłada się z pinu 1-2 do 2-3 i włancza się kompa na 5 sekund i spowrotem zmienia się z pin2-3 do 1-2 a wyciąganie bateri jest zbyteczne. A do Instalacji Biosa wcale nie trzeba iść do profesionalistów. U każdego producęta płyt głównych na stronach jest opisana instalacja biosa.

Nie wszystkie płyty główne można zdalnie, są też tylko takie (naj. starsze) które trzeba u specjalistów.

Nie wiem na pewno, ale tak mi się wydaje. Często mam tak że po włączeniu kompa słysze takie 3 piknięcia, ekran jest czarny i nic. Musze wyciągać baterie i czekać kilka minut. Kumpel powiedział mi abym wgrał nowego BIOS’a i problem zniknie.

Ale jak wgram BIOS’a to dane z dysku nie znikną??

Mam MSI

Każda płyta może mieć inny układ , u mnie na solteku reset był w pozycji 1-2 a normalna praca zworka na 2-3 teraz na płycie Epoxa mam tylko 2 piny do resetu biosu a przy normalnej pracy kompa zworka “wisi” na jednym pinie.

maruder_best - dalej nie napisałeś, jaki masz model płyty albo chociaż jaki BIOS

Co do “piknięć”, to na początek spróbuj ostrożnie rozebrać kompa (wypiąć wszystko z płyty głównej) i przeczyścić (miękkim pędzelkiem lub przedmuchać) wszystkie sloty na płycie, a potem karty PCI i pamięci. Po wyczyszczeniu wszystko ostrożnie poskładaj i sprawdź, czy coś pomogło. Jeśli nie, to dopiero myśl o aktualizacji BIOSu.

Chyba nigdy nie zdarzył Ci się błąd przy aktualizacji. Nieciekawie jest po restarcie kompa zobaczyć martwy czarny ekran lub w najlepszym wypadku komunikat “BIOS checksum ERROR”.

Nie ma obaw - wszystko zostanie.

Musisz tylko ściągnąć odpowiedni plik BIOSu i program do flashowania.

100% powodzenia przy aktualizacji nie ma, ale zazwyczaj się udaje :wink:

W najgorszym razie w serwisie biorą za reanimację płyty 30 - 50zł

“pipka” Czyli nie koniecznie bios może Ci się płyta główna spaliła lub coś innego się jakoś uszkodziło, coś może się rozłączyło zależy bowiem jak “pipka” a o wszystkim masz przecież w instrukcji do płyty głównej i tam na pewno jest także rozwiązanie twojego problemu bo jest napisane co jest nie tak przy ilu piknięciach.

Pozdrawiam