Jak jednocześnie używać ubuntu (lokalnie i zdalnie)

Jakich narzędzi użyć (i czy jest to możliwe), aby mogły pracować dwie osoby na jednym komputerze z ubuntu przy założeniach:

  1. korzystanie w tym samym czasie

  2. każdy zalogowany na swoje konto

  3. osoba zalogowana zdalnie może zostawić swoją zalogowaną sesję rozłączając się zdalnie i połączyć sie znowu zdalnie lub lokalnie (gdy lokalnie nikt nie będzie już korzystał) po jakimś czasie.

w szczególności chodzi o pkt. 3.

Zdalny pulpit wg tego co wyczytałem przechwyci ekran obecnie zalogowanego, ale tym samym dwie osoby nie mogą używać komputera razem (oczywiście mam na myśli tryb graficzny).

XDMCP, NX - nie wiem czy można zostawić sesję, czy po rozłączeniu zostaniemy wylogowani z serwera.

?

SSH z X Forwarding?

jest to rozwiązanie, ale wg mojego rozumowania to odpalamy konkretny program, ale jak zamkniemy sesję ssh to ten program się zamknie, a chodzi o to, żeby dalej na komputerze serwerze on chodził.

Poczytaj o takim programie jak Screen.

nie słyszałem, żeby się dało program odpalony graficznie przez ssh forwarding umieścić w screenie, możesz to nieco przybliżyć ?

Podłączenie się do zdalnego pulpitu na zalogowanego lokalnie użytkownika wiąże się prawdopodobnie z potrzebą akceptacji/zezwolenia na takie połączenie, nie mam w tej chwili jak tego sprawdzić, ale podejrzewam, że da się to wyłączyć.

Pozdrawiam!

pewnie jest to możliwe, ale ja nie chcę zakłócać pracy użytkownika, który aktualnie siedzi lokalnie przed przed ekranem.

Zdalny pulpit działa generalnie tylko dla pulpitów, które są w tym czasie używane. Więc nie da się przejąć pulpitu użytkownika innego niż ten, który jest w tym czasie używany.

Jedyną opcją, którą znajduje aby móc używać zdalnego komputera w taki sposób, żeby nie zakłócać pracy osoby, która siedzi aktualnie lokalnie, jest zastosowanie virtualnej maszyny virtualboxa, na której będzie np. jakiś tam linux czy inny system.

Virtualbox będzie zwinięty w belce, a dostęp do niego będzie przez zdalny pulpit. Użytkownik siedzący przed komputerem lokalnie w zasadzie nie będzie miał utrudnionej pracy, a ja będę się mógł zalogować do virtualnej maszyny kiedy będę tylko chciał, a zostawiając zadania tam otwarte po odłączeniu zdalnego pulpitu dalej tam otwarte pozostaną.

Jednak może jest opcja, żeby nie trzeba było używać virtualnej maszyny z systemem.

Wybacz, nie doczytałem, że chcesz graficznie odpalać. Nie znam metody na X Forwarding ze screenem, ale wg. tego tematu link jest to możliwe. Autorzy przedstawili też kilka alternatyw, nie zagłębiałem się, ale może coś okaże się przydatne.

Teraz mi tak przez myśl przeszło VDI (Virtual Desktop Infrastructure), może tu znajdziesz coś ciekawego http://knowledge-shared.blogspot.com/20 … -with.html

Pozdrawiam!

moja propozycja jest chyba prostsza i spełnia wszystkie założenia :stuck_out_tongue:

użyj programu tightvnc

odpalasz vncserver na każdego usera który ma z kompa korzystać.

zdalnie łączysz się przez vncviewer’a

potem tylko logując się lokalnie uruchamiasz vncviewer’a, jesteś w tym samym miejscu gdzie byłeś zdalnie :stuck_out_tongue: nie ma chyba graficznej akceleracji sprzętowej, ale nie o to w tym chodzi (mam nadzieje)

mam nadzieje, że o to chodziło, spełnia wszystkie 3 punkty napisane powyżej.

to spełnia oczekiwania i działa - Dzieki,