Jak jednocześnie używać ubuntu (lokalnie i zdalnie)


(_rov) #1

Jakich narzędzi użyć (i czy jest to możliwe), aby mogły pracować dwie osoby na jednym komputerze z ubuntu przy założeniach:

  1. korzystanie w tym samym czasie

  2. każdy zalogowany na swoje konto

  3. osoba zalogowana zdalnie może zostawić swoją zalogowaną sesję rozłączając się zdalnie i połączyć sie znowu zdalnie lub lokalnie (gdy lokalnie nikt nie będzie już korzystał) po jakimś czasie.

w szczególności chodzi o pkt. 3.

Zdalny pulpit wg tego co wyczytałem przechwyci ekran obecnie zalogowanego, ale tym samym dwie osoby nie mogą używać komputera razem (oczywiście mam na myśli tryb graficzny).

XDMCP, NX - nie wiem czy można zostawić sesję, czy po rozłączeniu zostaniemy wylogowani z serwera.

?


(nintyfan) #2

SSH z X Forwarding?


(_rov) #3

jest to rozwiązanie, ale wg mojego rozumowania to odpalamy konkretny program, ale jak zamkniemy sesję ssh to ten program się zamknie, a chodzi o to, żeby dalej na komputerze serwerze on chodził.


(Airborn) #4

Poczytaj o takim programie jak Screen.


(_rov) #5

nie słyszałem, żeby się dało program odpalony graficznie przez ssh forwarding umieścić w screenie, możesz to nieco przybliżyć ?


(roobal) #6

Podłączenie się do zdalnego pulpitu na zalogowanego lokalnie użytkownika wiąże się prawdopodobnie z potrzebą akceptacji/zezwolenia na takie połączenie, nie mam w tej chwili jak tego sprawdzić, ale podejrzewam, że da się to wyłączyć.

Pozdrawiam!


(_rov) #7

pewnie jest to możliwe, ale ja nie chcę zakłócać pracy użytkownika, który aktualnie siedzi lokalnie przed przed ekranem.

Zdalny pulpit działa generalnie tylko dla pulpitów, które są w tym czasie używane. Więc nie da się przejąć pulpitu użytkownika innego niż ten, który jest w tym czasie używany.

Jedyną opcją, którą znajduje aby móc używać zdalnego komputera w taki sposób, żeby nie zakłócać pracy osoby, która siedzi aktualnie lokalnie, jest zastosowanie virtualnej maszyny virtualboxa, na której będzie np. jakiś tam linux czy inny system.

Virtualbox będzie zwinięty w belce, a dostęp do niego będzie przez zdalny pulpit. Użytkownik siedzący przed komputerem lokalnie w zasadzie nie będzie miał utrudnionej pracy, a ja będę się mógł zalogować do virtualnej maszyny kiedy będę tylko chciał, a zostawiając zadania tam otwarte po odłączeniu zdalnego pulpitu dalej tam otwarte pozostaną.

Jednak może jest opcja, żeby nie trzeba było używać virtualnej maszyny z systemem.


(Airborn) #8

Wybacz, nie doczytałem, że chcesz graficznie odpalać. Nie znam metody na X Forwarding ze screenem, ale wg. tego tematu link jest to możliwe. Autorzy przedstawili też kilka alternatyw, nie zagłębiałem się, ale może coś okaże się przydatne.


(roobal) #9

Teraz mi tak przez myśl przeszło VDI (Virtual Desktop Infrastructure), może tu znajdziesz coś ciekawego http://knowledge-shared.blogspot.com/20 … -with.html

Pozdrawiam!


(Black Belfegor) #10

moja propozycja jest chyba prostsza i spełnia wszystkie założenia :stuck_out_tongue:

użyj programu tightvnc

odpalasz vncserver na każdego usera który ma z kompa korzystać.

zdalnie łączysz się przez vncviewer’a

potem tylko logując się lokalnie uruchamiasz vncviewer’a, jesteś w tym samym miejscu gdzie byłeś zdalnie :stuck_out_tongue: nie ma chyba graficznej akceleracji sprzętowej, ale nie o to w tym chodzi (mam nadzieje)

mam nadzieje, że o to chodziło, spełnia wszystkie 3 punkty napisane powyżej.


(_rov) #11

to spełnia oczekiwania i działa - Dzieki,