Jak jest Vista to nie ma XP (ntldr)

Witam,

Wczesniej używalem Viste, doinstalowalem XP SP2 na innej partycj. Po właczeniu kompa wchodził mi tylko XP(bez wyboru systemu). Viste wykrylem dopiero EasyBDC. OD czasu gdy pojawiła się konsola wyboru systemów, jak chce zaladowac XP wyskakuje mi ten błąd “brak lub uszkodzenie aplikacji pliku \ntldr stan: 0xc000000f”… Przed każdą zmianą systemu zmianiam w BIOSie w opcji SATA DCI i to drugie AH… odpowiednio dla kazdego systemu.

System każe mi go naprawiać w konsoli odzyskiwania ale to nie pomaga. Do tej pory próbowalem już kopiować (ntldr i ntdetedt.com) z płyty instalacyjnej wklejałem je do katalogu WINDOWSa, napRawiałem cały system z płyty (instalowal sie caly XP), próbowalem też opcji COPY z funkcji R-napraw ale odmawia mi dostępu.

Niewiem już co robić gdy działa XP nie mam wyboru Visty przy starcie, gdy dziala Vista wyskakuje ten błąd jak chce włączyc XP…

Dodane 09.02.2010 (Wt) 19:07

na prawde nikt nie wie co z tym moge zrobić? dodam że nie posiadam płyty z Vistą bo była od razu wgrana na hdd

Hej,

Podejrzewam, że nieco namieszałeś z ustawieniami kontrolera dysku twardego… Vista zapewne była zainstalowana z aktywnym AHCI i działała poprawnie. Zapewne dopiero w czasie instalacji Windows’a XP zmieniłeś ustawienie na inne, gdyż podczas jej trwania system nie potrafił znaleźć dysku. Mam rację?? Jeśli tak, to nie mam dobrych wiadomości - Vista nie uruchomi się, gdy zmienisz działanie kontrolera na inne niż AHCI, a XP, gdy AHCI będzie ustawione. :expressionless: Co zrobić?

:arrow: najpierw ustaw kontroler tak, by Vista uruchamiała się bez problemu,

:arrow: gdy tak będzie możesz przystąpić do ponownej instalacji Windows’a XP,

:arrow: by zainstalować XP na dysku SATA z aktywnym kontrolerem w trybie AHCI będziesz potrzebował sterowników wgranych na dyskietkę, a gdy tej nie ma - integracji sterowników dla kontrolera SATA z płytą instalacyjną. W każdym razie potrzebna będzie informacja na temat producenta i dokładnego modelu Twojej płyty głównej,

:arrow: gdy będziesz chciał instalować z płyty ze zintegrowanymi sterownikami, bardzo pomoże artykuł Instalacja Windows XP na dyskach SATA - oczywiście niezwykle ważny jest odpowiedni dobór sterowników,

:arrow: po zainstalowaniu Windows XP stracisz możliwość uruchomienia Windows’a Visty, ale w przywróceniu tej możliwości pomoże znany Ci już EasyBCD. Gotowe!! :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus