Jak jest w końcu z tymi partycjami?

Przeczytałem w mądrych książkach Windows XP, że raadzi sobie z max. 4 partycjami. I faktycznie jak kiedyś miałem 6 albo i 7 to mi zniszczył dane (przy formatce oczywiście). Zniszczył mam na myśli na innych partycjach (oczywiście nie myśle na C, bo to norma w końcu formatka, ale na partycji H, I itp.) Obecnie mam 4 (system©+ SWAP(D) dla Windowsa + 2 użytkowe(E i F)) i wielokrotnie formatowałem dysk z taka ilością i wszystko gra. Chcę zainstalować Linuksa. Mogę nawet poświęcić jedną całą na to partycję dokłądniej partycję E ale potem jak on zainstaluje mi Mandrive (bo o tym mowa) to utworzy swojego SWAPa. Czy potem Windows poradzi sobie z taką ilością partycji ?? Czy w ogóle przez Windows widziane są partycje Linuksowe?? W końcu czy nie zniszczy danych przy kolejnym formatowaniu partycji Windows ©

z tego co słyszałem to nie

Partycje linux’owe nie mają wpływu na windows’a …

Czyli jak będe miał cztery w Windowsie (system©+SWAP Windowsa+2 użytkowe) + 2 z Linuksem (Linux+SWAP), to przy formatowaniu Windows (partycji C) będą widoczne 4 tylko??

Partycje podstawowe możesz mieć max cztery. Jak potrzebujesz więcej tworzysz partycję rozszerzoną a na niej dyski logiczne.

http://suse.ehelp.pl/modules/xoopsfaq/i … t_id=4#q53

Jeżeli teraz usuwasz E i przeznaczasz ją na linuksa to najpierw na niej tworzysz rozszerzoną i tu dopiero właściwe partycje. Ewentualnie po usunięciu E zdajesz się na automatyczny partycjometr w danej dystrybucji.

Co do usunięcia danych jak miałeś 7 partycji to podejrzewam, że na rozszerzonej partycji miałeś np. C i D i przy formacie została najpierw sformatowana rozszerzona i siłą rzeczy musiała też być usunięta patrycja D.