Jak kopiować plik w Total Commanderze?

Jak kopiować plik w Total Commanderze?

Cześć, mam dwa pytania o funkcje tego programu.

  1. Jak kopiuje się pliki z jednego katalogu serwera do innego? Mam otwarte połączenie z serwerem FTP. Chciałbym przenieść lub skopiować jeden z plików do jakiegoś folderu. Jak to zrobić? Zawsze musiałem ściągać plik na swój dysk i potem od nowa wrzucać już do właściwego. Ale jak przenieść coś z jednego miejsca na serwerze, do drugiego?

  2. Jak mogę otworzyć nowe połączenie? Ktoś mi np. podał login do serwera FTP i hasło. Jak połączyć się z tymi danymi nie tworząc nowego połączenia jakie musimy zapisać? Po prostu jak jeden raz się zalogować tym programem do tego serwera?

Co do pierwszego to nie wiem. We Freezilli można to zrobić poprzez “przeciągnij i upuść” na dany folder i przenosiło. Tutaj tak to nie działa chyba.

Ad 2) CTRL+N :slight_smile:

  1. W pierwszym panelu łączysz się z pierwszym ftp, w drugim panelu łączysz się z drugim ftp. Przeciągasz pliki/katalogi między panelami. Jeśli to nie zadziała lub wypluje jakiś błąd, znaczyć będzie, że któryś lub oba ftp nie obsługują takiej funkcjonalności (lub mają ją zablokowaną).*

  2. Ctrl+N, podajesz adres ftp, odznaczasz połączenie anonimowe i Ok, w czasie połączenia serwer zapyta się o hasło. Po zakończeniu wojaży dajesz rozłącz i klikasz na NIE, gdy TC zapyta się o zapisanie sesji.

//Edit

*Źle odczytałem pytanie, ale może to się komuś przyda, więc zostawiam ;), ale możesz spróbować w obu panelach wyświetlić to samo połączenie (tak na prawdę będą dwa z tym samym serwerem) w taki sposób, w pierwszym łączysz się, w drugim klikasz na nowy przycisk w sekcji dysków (najprawdopodobniej będzie nazwany jako “0”, a po kliknięciu TC połączy się jeszcze raz i utworzy “dysk” o nazwie “1”). Potem już masz standardowe przeciąganie plików/katalogów.

Jeśli nie działa normalne kopiowanie,to serwery mogą mieć to zablokowane,np. tylko administrator serwera może wrzucać pliki na serwer,nie może tego robić anonimowy użytkownik,tu nie chodzi o sam Total Commander,ale o prawa dostępu,otwierasz w drugim panelu katalog pub i powinno chodzić

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli jak teraz rozumiem to nie tylko zależy od TC ale od uprawnień serwera. Że ktoś nie może mieć prawa kopiowania albo czegoś podobnego. Tylko załóżmy że serwer na to zezwala a ja nie wiem jak z folderu na folder coś przenieść lub skopiować. Zatem pomysł powiedziany przez Was z dwoma okienkami wydaje się dobry.

Ale czy naprawdę nie ma opcji kopiuj/wytnij - wklej już w tym jednym otwartym okienku połączenia? Tam nie widzę nawet takich skrótów do kopiowania czy wycinania. Nawet przeciągnąć i upuścić nie mogę bo dostaję znak zakazu (ikonka).

Powinno działać normalne kopiowanie F5,połączenie sieciowe jest widziane jako jeszcze jeden dysk,który wirtualnie przyłączasz jeśli je nawiążesz,program jest tylko narzędziem,które ułatwia ci kopiowanie zasobów to może być Total Commander,FreeCommander,Filezilla,co chcesz

połączenie dostaje numer IP serwera

to jest coś takiego w okienku serwera

XX.XX.XX.XX\pub

iksy są numerem IP serwera

zwykle katalog \pub na serwerze przechowuje pliki do ściągania

sam piszesz o znaku zakazu,jako zwykły użytkownik nie skopiujesz nic na serwerze

No zaraz, ale przepraszam bardzo. Jak jestem nawet adminem własnego serwera (czyli nim zarządzam) to nie mogę nic przez Total Commander skopiować z folderu do folderu. Bo nie wiem jak to zrobić w tym programie. Przecież jak kliknę prawym na folderze to nie mam znanych opcji Kopiuj, Wytnij i Wklej. Skróty klawiaturowe CTRL + C też w nim nie działają. Więc jak w ogóle mogę skopiować plik? Jak ODNALEŹĆ w tym programię opcję KOPIUJ lub WYTNIJ? Wiem, że widzę na dolnym pasku opcję kopiowania. I jak rozumiem, jeśli zaznaczę plik i kliknę ten przycisk “kopiuj” to on mi to zacznie kopiować do tego okienka obok, prawda? Do okna obok A nie będzie tak, że będę mógł potem gdzieś (w tym samym oknie) wcisnąć WKLEJ? W sumie przycisku “wklej” ani przycisku “wytnij” nie ma. Więc gdzie ich szukać?

Masz racje w total commanderze kopiuj wklej w ramach JEDNEGO OKNA nie ma jeżeli chcesz przerzucać między folderami pliki “zdalnie” to użyj freezilli.

@kwadratogłowy

“Ale czy naprawdę nie ma opcji kopiuj/wytnij - wklej już w tym jednym otwartym okienku połączenia?”

W ogóle serwery mają taką możliwość? Do takich rzeczy potrzebny jest schowek, a po stronie serwera ftp raczej czegoś takiego nie uświadczysz (chyba że o czymś nie wiem).

Ogólnie procedura operacji na plikach/katalogach bezpośrednio na serwerze, w tym wypadku, polega na “zmianie nazw”, poprzez komendy rnfr=rename from, rnto=rename to (obie komendy “czytane” razem, można tłumaczyć jako rnfr/zacznij zmieniać nazwę i rnto/zakończ zmieniać nazwę - nie wiem czy to tłumaczenie jest zrozumiałe) i można to określić pseudo-przenoszeniem lub, jak się przymruży oczy ;), kopiuj-wklej w locie.

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. MańkuKMP, a co się tak rozpisałeś na temat zmieniania nazw? Chcesz powiedzieć że jedyne co możemy zrobić “w locie” to tylko nazwę pliku zmienić , tak?

Nie, nie rozpisałem się, to wyjątkowo krótkie “wypowiedzi” w moim wydaniu :wink:

“Chcesz powiedzieć że jedyne co możemy zrobić “w locie” to tylko nazwę pliku zmienić , tak?”

Nie do końca, ale może na przykładzie będzie to bardziej klarowne:

  1. Zmiana nazwy pliku

    RNFR jabłko.txt

    RNTO gruszka.txt

  2. Przeniesienie pliku do istniejącego katalogu

    RNFR jabłko.txt

    RNTO skrzynka/jabłko.txt

Jak widzisz w obu przypadkach są zastosowane te same komendy, ale do innych działań. Poprzedni post miał na celu wytłumaczyć brak “…opcji kopiuj/wytnij - wklej…”, ponieważ takich operacji nie da się wykonać po stronie serwera, w zamian masz ich “substytut” w postaci tych komend.

Teraz zostaje kwestia by te komendy były “aktywne” podczas korzystania z TC jako klienta ftp, co powinno być teoretycznie zgłoszone (w logu) podczas nawiązywania połączenia, inaczej sypnie błędem wykonania operacji.

Dziękuję.