Jak liczone są godziny w S.M.A.R.T?

Spostrzegłem u siebie duże rozbieżności między smartem a liczonym czasem przez system i nie wiem czym te różnice są spowodowane. Czas pracy w Smart dla każdego dysku jest mniej więcej 3x mniejszy niż czas pracy sytemu, który jest liczony co do sekundy. System mierzy czas prawidłowo.

Kiedy i jak naliczana jest godzina? Dysk sam liczy czas czy płyta główna wysyła mu taką informację? Ile musi minąć, żeby smart naliczył godzinę? Pełne 60 minut, a może zaokrągla już 30 minut do pełnej godziny? Czy to by znaczyło, że każde włączenie na mniej niż 30 minut nie zwiększa ilości czasu pracy dysku wg smart? Często tak robię, wstrzymuję i wybudzam system kilka albo kilkanaście razy dziennie.

Nie jest to może super ważne, ale świeżo to odkryłem i jestem ciekawy jak to jest.

Sprawdź w jakich jednostkach producent zapisuje czas, już był wątek o dysku co pracował 34 lata a nie pochodził z lat 80 XX wieku.

https://kb.acronis.com/content/9109 - ale nic ciekawego nie widzę, niby wystarczy że dociera zasilanie do dysku i już niby liczy.

Po ostatnich moich pomiarach widzę, że na około 3 godziny systemu dodaje się tylko 1 godz. do smartów. A dyski mam 4, każdy inny: Samsung, Crucial, WD, Silicon Power.

1 polubienie

A może masz w Opcjach Zasilania ustawione przechodzenie HDD w stan hibernacji - standardowo po 20 min. bezczynności.

Nie, dyski działają bez zatrzymywania, gdy komputer jest włączony.