Jak masowo zmienić nazwy wielu plików?

Mam pliki o nazwach składających się z liczb (w postaci x_y):

17955_21641

Masowa zmiana nazw plików przy użyciu total commandera

A jakieś darmowe alternatywy (może np.FreeCommander)?

I prosiłbym o konkretne rozwiązania, w kilku programach już próbowałem i nie znalazłem sposobu albo praca byłaby bardzo żmudna. Dodam, że mam kilkanaście takich katalogów z plikami (w każdym tysiąc plików albo i więcej).

Przecież Total Commander możesz używać w pełni darmowo! Ograniczeniem wersji testowej jest jedynie to, że przy włączaniu będziesz proszony o kliknięcie w jeden z trzech klawiszy. Jeżeli chodzi o masową zmianę nazw plików Total Commander jest dobrym, jak nie jednym z najlepszych narzędzi. Można za pomocą niego zrobić prawie wszystko, szybko i wygodnie. Oczywiście pod warunkiem, że poświęci się trochę czasu i wysiłku na zagłębienie się w temat. Dlatego podesłałem prosty tutorial! Jeśli to za mało polecam samemu poszukać.

OK, a potrafisz napisać, w jaki konkretnie sposób zmienić w Total Commanderze nazwy plików, tak jak wyżej napisałem?

Najbardziej zbliżoną opcją według podlinkowanego poradnika byłby chyba licznik, ale w ten sposób prawdopodobnie jedynie bym ponumerował kolejno pliki. Tę samą funkcję mam we FreeCommanderze. Zauważ, że tu sprawa jest bardziej skomplikowana - są dwie liczby (współrzędne x i y), które powinny zmieniać się odpowiednio.

Zgodnie z Twoją poradą mógłbym zainstalować 10 programów do masowej zmiany nazw plików i testować je kolejno. Nie o to mi chodzi, dlatego zwróciłem się o pomoc, żeby ktoś kto wie napisał, jak to zrobić i jakiego programu użyć.

Przykład…

Zainstaluj i próbuj! Przed zatwierdzeniem zmiany nazw plików będziesz miał podgląd nowych nazw, także niczym nie ryzykujesz (ewentualnie zrób kopię katalogu przed przystąpieniem do pracy). Mi opanowanie tej funkcji zajęło dosłownie kwadrans. Jest to dziecinnie proste.

 

np. masz plik 17955_21641 - chcesz go zamienić 00001_0001 (następne 00002_00002, 00003_00003) to używasz komendy [C:5]_[C:5] 

szukaj/zmień - szukasz 17955 i zmieniasz na 1 i tak dalej…

Wrzuć se listę plików do excela

O ile dobrze zrozumiałem, chodzi Ci o to, żebym wyszukał część plików, które wszystkie mają jedną liczbę i następnie zamiast tej liczby ponumerował je odpowiednio. Następnie inną grupę z inną liczbą i znowu odpowiednio ponumerował. Wpadłem na to już wcześniej, nie potrzeba do tego Total Commandera. Nadal jednak jest to kupa roboty. Można się tak bawić jak się ma jeden katalog do przerobienia, ale nie kilkanaście (każdy z kilkoma tysiącami plików). Później może będę miał jeszcze kolejne katalogi, stąd zależy mi na znalezieniu jakiejś prostej metody.

Jak więc widać, zautomatyzowanie tej czynności wcale nie jest takie proste.

Nie chodzi mi o to byś zmienił nazwę plików w dowolny/wybrany przez siebie sposób! W samouczku przesłanym Ci w pierwszym poście masz wszystko co do szczęścia Ci potrzebne! Ja tylko podałem przykłady, że można masowo zmieniać część nazwy plików, numerować w dowolny sposób i od dowolnej liczby. Według mnie jest to już spore udogodnienie i wątpię by istniał inny bardziej “zautomatyzowany” sposób.

Zamiast marudzić wziąłbyś się do roboty! Teraz, kiedy czytasz te słowa, dawno byś już miał pliki uporządkowane w pożądany przez siebie sposób!

Skoro tobie nie chce się użyć 3 formuł wpisać 2 wartości i skopiować wyniku by uzyskać pożądany przez ciebie efekt, to wątpię by komuś chciało się uruchamiał kompilator i zrobić to za ciebie :wink:

@up da się to zrobić z automatu, jednak chodzi o to by zrobić to jak najszybciej :wink:

 

Twój sposób może jest i dobry, ale sam przyznasz iż wymaga dość zaawansowanej wiedzy (znajomość arkusza kalkulacyjnego, komend, kodu programowania). W Twoim przypadku to “narzędzie” pewnie jest potężne, tyle że mamy tu do czynienia kolegą, który jest leniuszkiem, któremu zwyczajnie się nie chce. A skoro przerasta go wprowadzanie masowych zmian nazw plików przy użyciu Total Commandera, to Twoje wskazówki muszą być dla niego czarną magią.

I czy na pewno Twoja metoda jest szybsza? Energię włożoną w porządkowanie nazw w Excelu, można przekierować do “Totala” i już mamy żądany efekt końcowy. Tyle, że ja nie chcę się sprzeczać… niech i będzie, że po Twojemu szybciej.

Sposób który zaprezentowałeś wymaga od autora użycie tego narzędzia 1000x. Gdybyś miał drugi licznik do zmiany drugiego członu by było bardzo dobre rozwiązanie :wink:

Panowie, dzięki za rady! Napisałem, co mi nie pasuje w Waszych sugestiach i powstrzymajcie się proszę od ataków personalnych czy obraźliwych epitetów. Chyba ja wiem najlepiej, co będzie dla mnie wygodne, a co nie. Czy jestem leniuchem - też (no, chyba że obok informatyków mamy tu też równie dobrych psychologów diagnozujących na odległość ;)). Tak jak napisałem, szukam dobrego i prostego rozwiązania też na przyszłość, więc zamiana plików niewielkimi grupami raczej nie wchodzi w rachubę. Może ktoś będzie miał lepsze pomysły (np. przetestował już odpowiedni program).

PS. W przypadku działań wymagających większej wiedzy informatycznej proszę o szczegółowe wyłożenie, co i jak po kolei mam robić. Nie każdy jest informatykiem.

Wytłumacz mi w czym problem zrobić to w dwóch krokach ( [N#-#] Zakres )? Najpierw zmienić pierwszy człon, potem drugi. Przecież nikt nie każe zmieniać od razu całej nazwy. Ja podawałem tylko przykłady, a nie gotowe rozwiązanie.

“Gdybyś miał drugi licznik do zmiany drugiego członu by było bardzo dobre rozwiązanie ;)” - jest jak najbardziej w Total Commander’ze do zrobienia i to szybko i łatwo.

I JAKIE 1000 RAZY?1?!

@marcin.zet chciał:

przy tysiącu i więcej plików powinno być nawet 000_0001, w przeciwnym wypadku mogą zacząć się małpki na innych urządzeniach, że po 0_1 będzie 0_10, 0_11 a nie 0_2. 

200 operacji gdzie twój wysiłek sprowadza się do zmiany dwóch, trzech znaków. Bo przepukliny dostaniesz!

@marcin.zet

Ze swojej strony mogę polecić Advanced Renamer http://www.dobreprogramy.pl/Advanced-Renamer,Program,Windows,39893.html

Ma wiele możliwości. Wczytaj się w opcję i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jak już go rozkminisz to z czasem coraz łatwiej będzie szło dokonywanie seryjnych zmian.

Oczekiwane przez ciebie efekty można w tym programie osiągnąć bardzo łatwo.

Dawno tu nie byłem i dopiero wczoraj wpadł mi w oko ten tekst. Jeżeli jeszcze szukasz odpowiedniego programu do twojego problemu, to mam rozwiązanie, także z możliwością powrotu do wersji początkowej.

Jeżeli jesteś zainteresowany, to daj znać, a udostępnię programik.