Jak mogę zrobić oc na e5300 w bios lub jakoś

Witam, jeśli zły dział czy coś przepraszam.

Wiec tak szukałem jak to zrobić ale na mój bios tego nie było, jest to moje pierwsze OC wiec nie che przepalić procka. Zrobiłem film zęby łatwej było dać mi odp jest tam mój cały bios.

Zmieniałem cpu frequency z 200 na 250 w CPU-Z miałem najpierw 1200.03 mhz na clock speed dałem do 250 mam 1530.09 Mhz. Na youtube ludzie robią OC do 3.2ghz 3.5ghz i było około 3200 clock speed. Potem chiałem dać na 255 ale już coś było za dużo wiec bawiłem się w biosie i doszłem do voltage dałem na +0.01 i na 255 zadziałało ale czy mam dać na maxa voltage? Bo na YT patrze review itp i każdy mówi o tych voltage zęby zostały takie same itp. wiec może mi ktoś pomoc z tym OC mojego e5300? z góry thx. Przepraszam za ort mieszkam w angli i ledwo co pamientam polskie ort. film:http://www.youtube.com/watch?v=BLRxxMr-FVA&feature=youtu.be

@edit tera w moim 2 temacie miałem software do tego ale coś mi nie idze bo zawsze blue screen jak idze na 270 cpu frequeuncy ;/ ss z cpu-z

cpuzpc.png

jak dla mnie ten multiplier powinien być na x13 zęby było OC ale on wraca na 6x jak robię oc w tym sofcie i czasami samo skoczy do x13 ale na chwile

Jaki masz zasilacz a może podaj konfigurację komputera całego. Zasilacz z czarnej listy jak się okaże to wymienić jak się chcesz bawić w podkręcanie. Jak chcesz multipier na 13 cały czas to w biosie wyłącza się funkcję oszczędzania energii. Musi ktoś się dołączyć żeby wskazać dokładną nazwę jeśli sam nie znajdziesz. Napięcia chyba też się zmieniają to albo ta jedna funkcja wyłącza przestawianie albo jest druga funkcja do wyłączania. Napięcia pamięci możesz ustawić na takie jakie będzie widniało w zakładce SPD na dole naprzykład 1.8. albo zbliżone. W zakładce Memory zobacz jakie masz pamięci i na jakich taktowaniach szyn mogą pracować ale chyba powinny jeszcze mieścić się w zakresie podniesionych szyn. To by musiały być jakieś stare pamięci. Jak zwiększasz taktownie szyny FSB to zmniesz mnoznik pamięci bo mogłeś je przetaktować. Zainstaluj program http://www.dobreprogramy.pl/OCCT,Progra … 28567.html

do sprawdzania temperatur o tym się nie powinno zapominać podkręcając komputer. Twój procesor w specyfikacji http://ark.intel.com/products/35300/Int … 00-MHz-FSB niby ma że napięcia do około 1.3v . Ale tyle nie podnoś od razu tylko o 0.1- 0.2 v stopniowo żeby kontrolować zwiększanie się temperatury procesora… Do 1.2 maksymalnie narazie tylko kontroluj temperaturę procesora sprawdzając programem OCCT i żeby nie przekraczały w stresie 60 a 70 stopni to maksymalnie nawet masz w specyfikacji. Jak będziesz chciał pracować cały czas na podkręconym komputerze to oprócz zasilacza wymień coolera. A na jaki to już jak będzie podana konfiguracja komputera z obudową żeby z pasował i koledzy z forum doradzą.

400w zasilacz

coolere: 1 fan pad zasilaczem 2 do procka 2538rpm procek system fan jest duży ma 3 speedy low medium high chodzi cały czasz na high 1713rpm ten 1 nie podam bo jest on padpiety do zasilacz a nie do płyty ( prąd z zasilacza bierze )

2,5gb ramu ddr2

dysk 200gb

ati radeon hd 2350 254mb

co do obudowy nie wiem chyba ze mój stary wie bo on mi to kupił musiałem. Dol płyty głównej okleić taśma 2 strona bo coś nie chciała się odpalić…

co do tej opcji energia można wiedzieć która to? bo jak widać blokuje mi ona multiplier

Sorry za duży post ale nie wiem czy sa spoilery

ss z occt:

http://img198.imageshack.us/img198/6441/opcjah.png

na testing:

http://img714.imageshack.us/img714/8473/testit.png

Jak możesz to zmierz miernikiem napięcia zasilacza bo te z programów mogą nie za dokładnie wskazywać. Toleracje napięć

  1. Dopuszczalna tolerancja napięć wg normy ATX:

Napięcie —|-- Wahanie --|— Min. ----|— Max. —|


+3,3V ------|------ 5% ------|— 3,14V --|— 3,46V --|


+5,0V ------|------ 5% ------|— 4,75V --|— 5,25V --|


–5,0V ------|----- 10% ------|— 4,50V --|— 5,50V --|


+12,0V -----|------ 5% ------|-- 11,40V–|-- 12,60V --|


–12,0V -----|----- 10% ------|-- 10,80V -|-- 13,20V --|

-Jeśli załózmy program by wskazywał dobrze to masz na niektórych liniach przekraczające tolerancję np. 3.3v gdzie wskazuje program 2.98 a to brakuje do minimalnego 3.14v. A linia 12 v jest jest za wysoka i jeśli dobrze wskazuje to dlatego może masz dosyć wysoką już temperaturę na procesorze dochodząncą do 60(67 )nie wiem czy ta wyższa temperara wynika żę włączyłeś test OCCT bo jeśli bez włączania obciążenia to tym gorzej .Jeszcze nie jest tragicznie z temperaturami ale podkręcając jest prawdopodobnie że przekroczy 70 stopni gdzie masz w specyfikacji że to jest max. Reasumując upewnij się miernikiem do napięć i jeśli się potwierdzą to zasilacz zdecydowanie do wymiany. Od niego trzeba zacząć i jak włożysz dobry który będzie prawidłowe miał linie szczególnie linia 12v u Ciebie w tej chwili za wysoka to możei temperatura procesora spadnie. Można wymienić pastę na procesorze jeśli dawno nie wymieniałeś ale narazie wymień zasilacz po upewnieniu się miernikiem do tego co masz na potwierdzenie że jest zły.

sorry jestem trochę zielony jak mogę zmierzyć to? nie mam żadnego miernika do zasilacza.A co do pasty muszę ja wymienić bo już nawet jej nie ma prawie

  1. Popularny miernik to multimetr. Tutaj masz na allegro kilka modeli: http://allegro.pl/listing.php/search?ca … =multimetr

Jak zmierzyć? Np. tak: http://overclock.pl/Articles/ShowAll/Id … aczach_atx

Jak już będziesz pewien, że masz dobry zasilacz i wymienisz pastę możesz skorzystać z tego: http://www.dobreprogramy.pl/McDracullo/ … 25251.html

sorry mieszkam w angli :frowning: nie dam rady niż z allegro a co mówiłeś do opcji tej co blokuje funkcje overclock jak to wyłączyć

Najpierw uporządkuj sprawy przez wymianę pasty i upewnienu się co do zasilacza i podawanych napięć i wymiana jak zły. Teraz masz dosyć wysokie temperatury a podkręcenie jeszcze ją zwiększy dodatkowo a podkręcając na niepewnym zasilaczu możesz spalić komputer nie tylko przez wysokie temperatury.

Dodane 14.04.2012 (So) 8:17

Piszesz że jest mało pasty na procesorze. Z kąd wiesz, rozbierałeś bo chyba tylko tak można się przekonać. I co założyłeś z powrotemo o tak bez niczego. Każde ściąganie radiatora z procesora obliguje przed ponownym założeniem wymycie starej pasty i nałożenie nowej. Jak nie wiesz co jak to w pisz tematy w google: czym zmyć starą pastę z procesora, nakładanie pasty są filmiki, wybór pasty.

horagino12 , na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym należy korzystać z polskich znaków diakrytycznych (ą,ę,ć,ł,ń,ó,ś,ź,ż), dotyczy to zarówno postów, jak i tytułu wątku, proszę poprawić tytuł.

up jestem nowy na forum wiec nie wiem jak edytować tytuł to chyba tylko mod ma takie prawa chyba…

a co do pasty nie wymieniłem bo nie miałem jej i nadal nie wiem gdzie kupić.A temp została taka sama jak była. co do zasilacza jaki mam kupić bo ten jak program mówi po co mam wydawać 20 funtów jak dołożę 30 i mam nowy zasilacz.

Kilkasz przycisk edytuj w pierwszym poście tego wątku i masz tam możliwość edycji tytułu, zresztą podtytuł każdego postu również możesz edytować, patrz tytuł mojego postu. Regulamin również instruuje jak dokonać takiej zmiany.

masz coś z google chrome i nie widzę obrazków… wejdę na mozilie a co do tematu to nie wiem czy się wstrzymać do mniej więcej czerwca i mieć komputer z intel i7 itp najnowsze i w tedy robić OC czy tera zrobić na dual core jak lepiej zrobić?

Jak masz na tyle kasy żeby kupić nowy komputer to najlepiej od nowa złożyć nowy komputer nadający się na podkręcanie. Z tym że dobrze jak byś załozył nowy temat: składam komputer do gier z mozliwością podkręcania i podać ile kasy to koledzy doradzą podasz w jakie gry grasz czy co inne jeszcze na nim byś robił to by ukierunkowało jaki złożyć optymalny zestaw do twoich wymagań. Co do tego co masz to można wymienić pastę kupisz w najbliższym sklepie komputerowym coś do zmycia starej pasty alkohol izopropylenowy. Zmierzyć miernikiem napięcia zasilacza kolega podał link jak pomiary dokonać i jak się potwierdzą napięcia wykraczające po nad normę to wymienić na markowy choćby chieftec 400 -450 wat. I sprawdzić czy temperatuty spadły warunek żeby móc podkręcać bo jak nie to zestaw nie nadaje się na podkręcanie. To lepiej kupić nowy wraz z obudową z lepszą cyrkulacją powietsza które nadaje się na podkręcanie.