Jak Można Sformatować PC Bez Oprogramowania


(Ajgored55) #1

Chciałbym zrobić formata i nie wiem zupełnie jak za to się wziąść nigdy nie musiałem robić formata bo komputer odświeżałem co jakiś czas i nie było takiej potrzeby ostatnio miałem wirusa joofa (dla tych którzy nie wiedzą co to wirus ten infekuje svchost.exe po czym atakuje resztę plików .exe ) jakoś sobie z nim dałem rade jednak kosztem plików .exe no cóż może i komp chodzi ale ma takie braki w oprogramowaniu że ''szok'' brakuje połowy plików .exe z czego większość to pliki systemowe i teraz mam takie pytanie posiadam oryginalną płytę windowsa i chciałbym zrobić formata jednak nie posiadam innych płyt tzn. sterowników do innych rzeczy i mam pytanie czy da się obejść bez tych płytek tzn. po sformatowaniu włączyć neta i pościągać te sterowniki czy to nie ma sensu? a jak ma to jeśli można prosiłbym w punktach jak wykonać poszczególne czynności

Z Góry Dziękuje

Przepraszam za jakiekolwiek błędy


(sdar) #2

Proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji zmien.gif

Pomocne może być zapoznanie się z TYMI informacjami.


(Johnny B4) #3

Wrzucasz płytke systemu i reinstalujesz go po drodze powinna być opcja formatuj


(Ajgored55) #4

a wystarczy tylko płyta windowsa? nie trzeba mieć sterowników do karty graficznej/dźwiękowej itd.?


(ThEnemy) #5

Jak chcesz formatować i od nowa Windows zainstalować, to najpierw musisz wejść do Biosu (wciskasz Del. przy starcie komputera) i tam ustawić żeby komputer startował najpierw z płyty (1st boot device: "nazwa napędu CD/DVD" -albo coś w tym stylu :wink: ). Gdy już to ustawisz wychodzisz z biosu zapisując zmiany. Wkładasz płytę z Windowsem do napędu i restartujesz komputer. Podczas ładowania systemu, gdy pojawi się komunikat w stylu "dowolny klawisz spowoduje rozruch płyty CD" wciśnij jakiś klawisz. Rozpocznie się ładowanie plików instalacyjnych. Po włączeniu instalatora postępujesz zgodnie ze wskazówkami w nim zawartymi. Czyli najpierw wybierasz opcję instalacji systemu na nowo, potem partycję do zainstalowania systemu, formatowanie partycji i komputer przechodzi do instalacji systemu :slight_smile: .

Jeśli chodzi o sterowniki itp. to nie musisz ich mieć na płytach. Po instalacji systemu możesz ściągnąć je z internetu. Jednak przydałby się na płycie jakiś antywirus i firewall, bo głupotą byłoby wchodzenie do neta bez żadnego zabezpieczenia :wink: .


(Ajgored55) #6

Wielkie dzięki jutro spróbuje sformatować a z tym internetem raczej szanse są nikłe żeby jakiś syf wleciał więc antywira ściągnę z neta


(ThEnemy) #7

Zrobisz jak będziesz chciał, jednak ja naprawdę nie radzę ryzykować. Lepiej (jeśli nie masz żadnych płyt z antywirami) pożycz od kogoś płytkę z jakimś antywirusem nawet na ten czas, dopóki nie ściągniesz odpowiadającego Ci programu zabezpieczającego. Lepiej dmuchać na zimne. A szanse, że jakiś syf Ci kompa zainfekuje zawsze są niestety.


(Zbych ) #8

Zanim wszystko jeszcze działa proponuje pospisywać dokładnie jakie urządzenia masz w kompie (tzn najwazniejsze karte graficzną , karte dzwiękową , karte sieciową) najlepiej zanim komp działa to proponuje posciągać sterowniki do tych urządzeń zwłaszcza do karty sieciowej i zgrać to na płytke cd , po formacie może sie okazać że windows nie posiada sterownika karty sieciowej a bez tego internetu nie będzie i bedzie kłopot ze sciągnięciem sterowników.


(Ajgored55) #9

a mogę przed formatem ściągnąć stery na dysk np. H bo windowsa mam w C i po formacie zainstalować z dysku H sterowniki oraz antywira?

Z Góry Dziękuje


(ThEnemy) #10

Tak, jeśli nie będziesz kasować tej partycji,to możesz sobie sterowniki i antywira ściągnąć na dysk i zainstalować po formacie :slight_smile: . Tylko upewnij się, że na tej partycji wirusów jakichś nie masz, żeby później problemów nie było :wink: .


(Ajgored55) #11

No dobra.. teraz tak ściągam sterowniki do karty graficznej Nvidia GeForce 7300 GT ale nie mogę znaleźć sterowników do płyty głównej nazwa płyty:MSI K9NU Neo-V (MS-7270) i nie wiem jak sprawdzić sterowniki karty dźwiękowej proszę o pomoc gdyż dziś chcę wszystko zrobić

@Edit Karta Graficzna: Realtek ALC883 @ ULi/ALi M5461 High Definition Audio Controller PCI


(ThEnemy) #12

Do karty dźwiękowej powinny pasować te sterowniki, jeśli się nie mylę...


(Ajgored55) #13

no dobrze już mam sterowniki do karty graficznej i dźwiękowej tylko teraz mam pytanie czy na stronie producenta www.msi.com.tw/ po zrobieniu formata mógłbym skorzystać z live update i ściągnąć sterowniki do płyty głównej następnie zainstalować sterowniki karty dźwiękowej i graficznej?


(ThEnemy) #14

Myślę, że tak... aczkolwiek nie jestem do końca pewny. Jeśli ktoś wie na 100% to prosiłbym o potwierdzenie :slight_smile: .


(Ajgored55) #15

No cóż myślałem że będzie to trudniejsze a okazało się małym pikusiem i sformatowałem kompa jest tylko 1 problem nie mam zainstalowanych sterowników do płyty głównej czy to coś zmieni?> i 2 pytanie czemu tak samo przed formatem nie widzę obrazu jak oglądam film tylko słyszę głos?


(Johnny B4) #16

Może kodeki albo sterowniki karty graficznej.


(ThEnemy) #17

Myślę, że to nic nie szkodzi. Ja na przykład nie mam także zainstalowanych sterowników do płyty głównej i jakoś nie mam żadnych problemów :slight_smile: .

Zresztą, przecież jeśli chcesz, to możesz je sobie w każdej chwili zainstalować :wink: .

Albo nie masz sterowników do karty graficznej, albo kodeków do filmów. Jeśli to kwestia kodeków to polecam zainstalować Codec Pack All in 1 lub K-Lite Codec Pack :slight_smile: .


(xomo_pl) #18

czym odtwarzasz filmy? jeśli Windows Media Player to się nie dziw, polecam KMPlayer, ma kodeki w sobie. nie trzeba doinstalowywać.


(Ajgored55) #19

Dzięki Wszystkim za pomoc już wszystko pięknie chodzi


(Kryszna13) #20

a koledzy mam pytanie gdybym przeinstalował system to gdyby już się wszysko zainstalowało to co z internetem trzeba instalować stery do neta???