Jak można zwiększyć szybkość internetu?

I czy to prawda, że jeśli użyję dobrego oprogramowania VPN, internet będzie szybszy? Czy nadal będzie ograniczana przepustowość po jego kablu?

Nie. Najlepszym sposobem jest wykupienie szybszego łącza.

Mogą się zdarzyć pojedyncze przypadki, gdy transfer poprzez VPN będzie szybszy od transferu bez VPN, ale nigdy nie będzie szybszy od maksymalnej przepustowości łącza.

Obrazowo, np do wybranego serwera mamy transfer 50% możliwości łącza, bo gdzieś po drodze jest przeciążony router. Tymczasem VPN może zestawić inną trasę i osiągniemy 75% możliwości łącza. O ile dobrze pamiętam routery Asusa miały taką opcję, że przynajmniej w teorii potrafiły zestawić połączenie VPN, które miało dać lepsze ping’i do popularnych serwerów gier. Czy to było odczuwalne w praktyce, nie wiem.

Jednak standardowo z VPN należy się spodziewać wolniejszego transferu, zwłaszcza gdy mamy szybkie łącze a nasz VPN ma limity prędkości.

Dziękuję za odpowiedzi.

Chciałbym oczywiście skorzystać z możliwości wykupienia lepszego / szybszego łącza, ale z tego co się dowiadywałem u mnie nie ma takiej możliwości.

Obecnie mam 35 MB uploadu, ale Vectra ma opcję do 60 MB, z tymże to nadal jak dla mnie mało. A Orange ma maksymalnie do 8 MB :slight_smile:

Więc wychodzi na to, że nie ma innej opcji jak pogodzenie się z tym, że na chwilę obecną nie jestem w stanie nic zdziałać?

35MB to bardzo dużo. Po co Ci więcej? Vectra ma chyba 150MB, Orange ma na pewno więcej niż 8MB.

Nie pomyliłeś megabajtów z megabitami?

Raczej nie bo upload 600 GIGABAJTÓW, zajmuje mi około 10 godzin.

A download 1 GIGABAJTA około 20 sekund.

I tak źle i tak nie dobrze, bo pliki testowe są w Gibibajtach:



Niby wychodzi, że masz jakiś światłowód ≈ 858 Mbps:

https://www.wolframalpha.com/input?i=1+GiB+downloaded+in+10+seconds

0AHP0agRcazAAAAAElFTkSuQmCC