Jak na kolumnach uzyskać bijący na kolana bas?

Witam,

Mam kolumny Altony 80 i niby w tych kolumnach jest głośnik niskotonowy 25 cm a mój subwoofer ze złomku czyli logitech x-503 czy jakoś tak potrafi mocniej walnąć mimo iż ma 25 wat rms mocy o ile dobrze pamiętam.

Oczywiście te Altony daję na połowę głośności w wieży JVC jaki model to nie wiem ale ma equalizer, który ustawiłem na niskie tony.

Mam kartę dźwiękową Sound Blaster live 5.1 też ustawiłem trochę większą reprodukcję niskich tonów.

Walnąć potrafi i jeden i drugi zestaw ale kolumny grają głośniej i czyściej.

Moje pytanie brzmi:

Czy da się uzyskać jeszcze w jakiś inny sposób żeby ten bas był mocniejszy?

Dodane 17.10.2013 (Cz) 23:18

Doszedłem do tego, że ta wieża to JVC DR-E51L.

Jeśli są tam oryginalne głośniki, to przykro mi, ale niewiele z tym zrobisz - one po prostu nie są w stanie wydać z siebie najniższego pasma głębokiego bassu. Druga sprawa to fakt, że sama konstrukcja kolumn tak na dobrą sprawę nie umożliwia uzyskania takiego efektu, jak w nowoczesnych subach - nie ma w niej tunelu bass-reflex - popytaj może na elektrodzie jak poprawnie wyliczyć właściwą średnicę oraz długość tunelu i zmodyfikuj obudowy, w jakimś stopniu to na pewno pomoże. Trzecia sprawa to też jeszcze kwestia tego, że sama wieża jest stara i również może nie przenosić pełnego dolnego pasma :wink:

Dzięki za pomoc.

Jak mi się uda coś wykombinować napiszę.

Poza tym myślicie że jak bym kupił jakiś wzmacniacz to było by lepiej.

Jaki doradzicie tak nie drogo bo wiedzie budżet 15 latka nie za wysoki :slight_smile:

Możliwe że wieża ma za mało mocy na wyjściu. Najlepiej mieć taki wzmacniacz, przy którym były kolumny min. 2x40W mocy znamionowej (RMS) - jak rozumiem Altusy 80 to 80W mocy muzycznej.

Jeśli chcesz poczuć lepszą akustykę to dobrze je rozstaw w pokoju - kolumny odległe o 3m dają inny efekt niż jedna przy drugiej.

Możesz zawsze podłączyć zestaw jako 2.1 - sub pod wyjście słuchawkowe lub pod wejście dźwięku (ale nie pod wyjście pod które podłączasz kolumny!) - ale to już trochę więcej zabawy.

Zawieszenie w niskotonowcu jest w dobrym stanie?

Na elektrodzie Ci podpowiedzą wszystko, chociaż podejrzewam, że podobnych projektów już było trochę i wystarczy poszperać na necie i będzie wszystko podane, tzn długość tunelów BR. Jedyne co trzeba zrobić to zmierzyć otwory w kolumnie i powciskać do nich odpowiednie tunele, a te nie są jakoś szczególnie drogie. 30 zeta powinno wystarczyć na tunele br+przesyłka, chyba, że w mieście masz sklep z tego typu przedmiotami.

Kupienie wzmacniacza porządnego do tych kolumn to podstawa, bo duszenie ich pod wieżyczką jest bez sensu. Taka wieżyczka może mieć góra 10W na wyjściu. Jeżeli umiesz używać wzmacniacza z głową, to mógłbyś kupić nawet taki, co ma 100W na wyjściu, wtedy bez problemu wykorzystasz moc kolumn bez przesterowań, natomiast jeżeli nie, no to tak około 60W wzmacniacz powinien w dać radę, zresztą i tak efektywność jaką uzyskasz na 60W przy kolumnach co mają 92dB/1W/1m będzie i tak duża jak na domowe warunki :P. Na dobry, używany wzmacniacz do tych kolumn musiałbyś poświęcić te 250zł około.

Akurat moc ma najmniejsze znaczenie przy tym, czy głośnik mocniej “walnie” czy nie, większe znaczenie ma zestrojenie obudowy, efektywność.

Dobra poszukam ale szczerze wątpię żeby ta wieża miała 10W bo to wg mnie to naprawdę smok oto link jak wygląda:

http://img27.imageshack.us/img27/2497/pc233994.jpg

Dodane 28.10.2013 (Pn) 23:07

Zrobiłem test najpierw lewej potem prawej kolumny. Okazało się, że lewa gra tym basem ciszej. Rozebrałem kolumnę i patrzę, że są tunele bass reflex, następnie wyciągam głośnik a tam w głośniku niskotonowym gąbka. Wyciągam gąbkę i puszczam piosenkę Bassotronics - bass i love you i się okazuje, że głośnik brzęczy. Tak to jest jak się ściąga rzeczy, ze strychu :slight_smile:

Dziękuje za wysiłek, który włożyliście w pomoc mi, ale proszę was o jeszcze trochę cierpliwości.

Jeżeli głośnik brzęczy jak gra to co tego może być przyczyną?

A jeżeli głośnik jest zepsuty to bardziej opłaca się kupić 2 nowe głośniki niskotonowe firmy stx o większej mocy czy jeden głośnik tonsila niskotonowy?

Patrząc na ceny to głośnik tonsila jest drogi :frowning:

Głośnik jaki mam w kolumnie to:

http://www.skleptonsil.pl/265179/gdn-25-60-1-8-ohm

Myślę żeby wymienić w obu kolumnach na takie głośniki:

1 propozycja, http://www.stx.pl/w-stx-10-2-200-8-f-s- … 5-100.html

łączny koszt to 134zł,

2 propozycja, http://www.stx.pl/w-stx-10-2-400-8-f-s-mc.html

łączny koszt to 200 zł

Żaden ze wskazanych głośników STX nie będzie pasował do rozmiarów otworów w kolumnie.

oj tam 5 mm to można spokojnie dziurę powiększyć

Dodane 29.10.2013 (Wt) 15:29

Chyba, że macie inne propozycje.

Nie byłbym fanem “rozwiercania” otworów - jeszcze można coś spartolić w samej budowie kolumn, pęknie, będzie osłabione, zacznie drżeć.

Podjedź z tymi kolumnami do kogoś kto ma lepszy wzmacniacz i posłuchaj czy tam jest lepiej. Może się po prostu okazać, że wzmaczniacz nie może więcej i tyle