Jak na nowo podzielić istniejące partycje?

Witam.

Mam taki problem, mianowicie aktualnie na laptopie z którego kożystam mam 3 partycje (C:, D:, E:, system plików NTFS) i jakąś jedną ukrytą o nazwie “PQSERVICE” (widoczna jedynie w progranie Partition Magic, system plików FAT). Chciałem wygospodrować trochę więcej przestrzeni na kolejną partycje na której chce zainstalować Ubuntu 8.10 jako drugi system i tu pojawia się problem… Mianowicie nie mogę utworzyć kolejnej partycji gdyż pojawia się wtedy błąd mówiący o tym, że mam juz 4 parycje i nie można utworzyć kolejnej… Co mam zrobić w takiej sytuacji chcą utworzyć kolejną partycję na system Linux?

Kolejne moje pytanie co zrobić z tajemniczą partycją “PQSERVICE”, zostawić, usuwać? Czy spełnia ona jakieś ważne fukncje w moim systemie?

Poniżej zamieszczam screenshoot’a z programu Partition Magic, na którym widać o czym piszę i z oknem zawierającym zawartość “dziwnej” partycji.

zrzutekranuhp2.th.jpgthpix.gif

Będę wdzięczny za jakieś propozycje rozwiązania tego problemu…

Zainstaluj Ubuntu przez Wubi a nie będziesz musiał zmieniać nic w partycjach.

A możesz mi wytłumaczyć na jakiej zasadzie to działa? Bo ja chce “zabrać” trochę wolnego miejsca z partycji C: i E: i z tego utworzyć nową partycję na której będe miał właśnie Ubuntu. Czy Wubi wykona taką operację?

Płytę z Ubuntu uruchamiasz spod Windowsa (możesz też uruchomić z wirtualnego napędu),wybierasz instalację wewnątrz Windows,ustawiasz nazwę użytkownika,hasło i ile miejsca ma zajmować i na jakiej partycji ma być Ubuntu.Wubi tworzy sobie folder na wybranej partycji i tam znajdują się wszystkie pliki od Ubuntu.Oczywiście podczas uruchamiania komputera będziesz miał do wyboru system,który chcesz uruchomić.Wadą takiego rozwiązania jest brak hibernacji na Ubuntu,ale akurat mi to nie przeszkadzało.Moim zdaniem taka metoda to dobre rozwiązanie bo przynajmniej nic nie namieszasz w partycjach,a usunąć linuxa możesz w bardzo łatwy sposób przez dodaj usuń programy i wszystko wraca do stanu przed instalacją Ubuntu.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6880&Wubi+

Dobre rozwiązanie, ale ja wolałbym jednka tradycyjny sposób instalacji Linuxa, zależy mi na osobnej partycji. Tylko, że mam właśnie taki problem jaki opisałem wyżej i nie wiem jak sobie z nim poradzic…

Dzięki za podsunięcie pomysłu z Wubi, ale niestety nie urządza mnie taka sprawa…

Zagłębiająć się w temat, przeczytałem że maksymalna ilość partycji podstawowych to 4 (czyli moje partycje wszystkie są podstawowe?), a maksymalna ilość partycji rozszerzonych to nawet 32… Więc zostawić tylko dwie partycje jako podstawowe (na jednej będzie Windows, a na drugiej Linux), a pozostałe ustawić jako partycje rozszerzone? Tylko jak zmienić typ partycji z podstawowej na rozszerzoną?

Możesz mieć cztery podstawowe maksymalnie lub 3 + jedna rozszerzona (na screenie widać, że wszystkie 4 to podstawowe). W twoim przypadku musiałbyś usunąć partycje (E:) Dane. Jeżeli usunąłbyś dane z tej partycji i ją sformatował, a nastepnie zainstalował na niej system to Windows oznaczy jako partycje rozszerzoną partycje (D:). Tu masz wszystko ładnie opisane:

Pojęcia związane z dyskami oraz usuwanie problemów

Jak widać na partycji rozszerzonej zostaje dodany wpis Rozszerzona tablica partycji.

Zarządzanie dyskami i woluminami

Tworzenie partycji lub dysku logicznego.

Dziękuje Hashi za odpowiedź i linki. A nie da się tego zrobić bez utraty danych z dysku? Bo nie za bardzo co mam zrobić z tymi 20GB, które tam są, mam tam zdjęcia, moje prace i inne ważne dla mnie dokumenty…

Pozatym jak zrobię według Twoich wskazówek do dalej będę miał 4 partycje (licząć w tym tą jedną ukrytą) a mi zależy na tym żeby było ich 5.

Gdy już będziesz miał utworzoną partycję rozszerzoną to w ramach tej partycji możesz utworzyć więcej partycji logicznych, musisz posiadać wolne nieprzydzielone miejsce za partycją (unallocated). Tak jak w linkach, które podałem.

3 partycje podstawowe + rozszerzona :

fncb_02.gif

Partycja rozszerzona :

fncb_03.gif

Na przykładzie Windows 2000.

Źródło: http://www.microsoft.com/poland/windows … roz01.mspx

Nie znam dobrze partition magica (wole paragon) ale możesz spróbować ciachnąć partycje (E:) aby utworzyć miejsce nieprzydzielone za. Zabootuj program w RAMie i szukaj funkcji Make Partition Logical (przykład Paragon Hard Disk Manager) lub extented (rozszerzona). W tym przypadku (posiadając 4 partycje podstawowe) musiałbyś oznaczyć ostatnią jako rozszerzoną/logiczną.

Jeśli masz instalkę systemu na nośniku optycznym (producenta) to partycja ta nie jest Ci potrzebna (Recovery disk).